fbpx

Stylově a ekologicky: Boty z ananasu a móda z rybářských sítí. Návrháři hledají cestu k udržitelnosti 1 fotografie
foto: Shutterstock

Módní mola cílí nejen na to, aby nám to slušelo, ale také aby planeta nebyla tolik zatížená textilní výrobou. Mezi trendy se dostává oblečení z leckdy velmi překvapivých materiálů.

Zveřejněno: 9. 3. 2025

„Ve světě módy hledáme udržitelné alternativy k tradičním materiálům. Zejména proto roste zájem o využití živých organismů k výrobě biologicky odbouratelných variant materiálů,“ říká Martin Kůs, spoluzakladatel a šéfdesignér české módní značky Vuch. Zní to složitě, ale de facto se módní výrobci snaží přijít na to, jak i nadále být IN. A „IN“ dnes znamená šetřit přírodu, jak jen to jde, myslet bio a eko a nevybudovat svou značku na kůži z leoparda.

Trendem je co nejméně zatížit přírodní prostředí, a speciálně oděvní průmysl půdu ani vodu vůbec nešetří. „Podle odhadů je na výrobu jednoho bavlněného trička potřeba 2 700 litrů vody. To je zhruba potřeba vody na pití pro jednoho člověka na dobu dva a půl roku, nebo, chcete-li, objem menšího ochlazovacího bazénu, který máte doma vedle sauny. Textilní průmysl se na znečištění vody podílí asi z 20 % a patří tak mezi TOP 3 znečišťovatele,“ uvádí zpráva Evropského parlamentu. „Poslanci požadují další opatření, aby se EU mohla stát do roku 2050 uhlíkově neutrální, ekologicky udržitelnou a netoxickou, plně oběhovou ekonomikou. Součástí by měla být také přísnější pravidla pro recyklaci a závazné cíle pro rok 2030 pro používání a spotřebu materiálů,“ apeluje EP.

Vaše nové bavlněné triko totiž životní prostředí zatížilo už v okamžiku koupě hned několikrát. Nejdříve se musí vypěstovat potřebná rostlina, s tím je spojeno zavlažování i vznik odpadních vod. Další negativní vliv má výroba látky, odpad z ní, barvení látky a nakonec doprava. Barvení a chemické ošetření látek navíc uvolňuje do vodních zdrojů toxiny, včetně těžkých kovů, jako je rtuť a olovo. Ty pak kontaminují řeky, půdu a nakonec i mořské ekosystémy.

Kromě masivního znečištění životního prostředí je ovšem textilní průmysl původcem závažných zdravotních hrozeb díky přítomnosti toxinů v samotném oblečení, čemuž jsme na Flowee v minulosti pozornost již věnovali, například zde.

Nosit vzduch

Řešením jsou nejen přísnější pravidla pro výrobu či používání oblečení z druhé ruky, ale také třeba výroba z biomateriálů. Nahradit materiály tradiční tak může mimo jiné vzduch či skleníkové plyny, jako je oxid uhličitý nebo metan. Hlavní výhodou Aircarbonu, biomateriálu právě ze skleníkových plynů, je jeho uhlíkově negativní stopa – ze vzduchu je odebráno více skleníkových plynů, než se do něj při výrobě uvolní. Hodí se tak na výrobu obalových materiálů i módních výrobků a v podstatě může nahradit plasty. „Tento materiál vzniká procesem, při kterém mikroorganismy přeměňují skleníkové plyny na polyhydroxybutyrát (PHB) – přírodní polymer, jenž má podobné vlastnosti jako běžné plasty,“ informují na trendyzdravi.cz.

Kabelkou ze vzduchu šokovala v roce 2024 módní značka Coperni, která na pařížském týdnu módy představila kabelku, vyrobenou z 99 % vzduchu. Zbytek byl sklo. „´Air Swipe Bag´ šokuje svou konstrukcí, která je tvořena z 99 % vzduchem a z 1 % sklem a váží 33 gramů. Jedná se o speciální nanomateriál aerogelu oxidu křemičitého, který uvedla NASA, a je nejlehčí pevnou látkou na světě,“ uvedly novinky.cz

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Eye Eaters (@eyeeaters)


Obdobně přitáhla pozornost španělská značka Zara, která v roce 2022 představila růžové šaty, vyrobené částečně z uhlíkových emisí. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ZARA (@zara)


Boty z ananasu, kabelka z podhoubí

Dalším materiálem je Piñatex, vyráběný z vláken listů ananasové rostliny, které by jinak byly zlikvidovány jako odpad. Tato metoda tak nejen snižuje množství vyprodukovaného odpadu, ale zároveň snižuje náklady na jeho likvidaci a poskytuje ananasovým farmářům další zdroj příjmů. Jde o lehký a prodyšný materiál. Navrhla jej španělská módní návrhářka Carmen Hijosa, která pracovala jako poradkyně v kožedělném průmyslu na Filipínách a nemohla si nevšimnout toxických dopadů při výrobě kůže. A tak vymyslela alternativu. Ze stonků a listů ananasových rostlin se vyrobí husté vlákno, podobné zvířecí kůži. Okolí si ani nemusí všimnout, že vaše nová kabelka není z kůže krokodýla, ale z ananasu. A bonusově, což už ale uvidíte především vy, je tato alternativní kůže dokonce hodně odolná, a výrobky z ní tak dlouho vydrží. Takže se z ní dělají třeba i boty.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Piñatex® (@pinatex)


Jinou variantou je Mycelium, kůže z hub. „Myceliová kůže může být ekologickou alternativou kůže klasické. Tato alternativa nepotřebuje velké plochy půdy, což snižuje tlak na přírodní zdroje a lesy,“ doplňuje Martin Kůs. Ale co je vlastně to mycelium? Podhoubí – husté sítě propletených vláken, ze kterého vyrůstají plodnice hub. A pozoruhodné je jeho využití, je velkým pomocníkem v medicíně při výrobě penicilinu či v zemědělství. A nově právě v módní oblasti. Podobá se totiž klasické kůži, je stejně odolné a má podobnou strukturu, ale jeho zpracování nezatěžuje životní prostředí a hlavně nepochází ze zvířat. Assia Crawford z University of Colorado ve Spojených státech se výzkumem ohledně využití myceliové kůže zabývá dlouhodobě a své poznatky publikovala v časopise Cambridge University Press Research Directions, kde kladla důraz na ekologii a efektivitu procesu pěstování.

Módním majstrštykem je nicméně materiál Bureo, vyráběný recyklací rybářských sítí. Jak je vidět, módní průmysl kráčí ve šlépějích hlavní představitelky pohádky Královna Koloběžka první, která chodila oblečená i neoblečená zároveň. Uvidíme, co dalšího se ještě v této oblasti objeví.

Související…

Přichází nová generace materiálů, které absorbují hluk: Autory inspirovaly můry
Jan Handl

 

 

 

 

 

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...