Psychologové nedávno odhalili zajímavý vzorec: Ve starším věku mohou mít introverti velkou výhodu. Zatímco extroverti byli celý život oslavováni pro své sociální schopnosti, ukazuje se, že přirozené sklony introvertů mohou sloužit jako vestavěný nárazník proti nejčastějším problémům stárnutí.
Longitudinální studie Susan Whitbourneové z Massachusettské univerzity konkrétně odhalily, že introverti jsou často ve stáří oproti svým extrovertním vrstevníkům spokojenější. „Zdá se, že právě vlastnosti, které definují introverzi – preference klidnějšího prostředí, zvládání samoty a méně početné, ale hlubší sociální vazby – se pozoruhodně dobře shodují s přirozeným vývojem našeho sociálního světa v průběhu stárnutí,“ zjistila Whitbourneová. Kdo by to byl řekl, že všechny ty noci, kdy odmítáte pozvání na večírek, jsou tréninkem na předčasný důchod?
Přirozená sociální selekce
Klíč spočívá v takzvaném „pozitivním odloučení“. Laura Carstensenová, zakládající ředitelka Stanfordského centra dlouhověkosti, tvrdí, že s přibývajícím věkem si lidé přirozeně vybírají sociální interakce a dávají přednost kvalitě před kvantitou. Tento přechod, který může být pro extroverty šokující. Pro introverty je naopak často přirozený, protože se celý život pohybují v menších, intimnějších sociálních kruzích.
Kulturní perspektivy a úroveň úzkosti
Stejně fascinující práce Helene Fungové z Čínské univerzity v Hongkongu zjistila, že introverti obvykle pociťují menší úzkost ze sociálních změn provázejících stárnutí. Zatímco extroverti se mohou potýkat s úbytkem energie, která už jim nestačí na rozsáhlé společenské kontakty nebo s přirozeným zmenšováním svého okruhu kontaktů, introverti často zjišťují, že tyto změny odpovídají jejich dřívějším preferencím. Je to jako zjištění, že svět konečně začal fungovat podle vámi preferovaných pravidel.
Zatímco extroverti mohou hledat vnější rozptýlení od starostí spojených se stárnutím, přirozený sklon introvertů obracet se dovnitř často vede k lepšímu a rychlejšímu přijetí životních změn.
Síla introspekce
Výzkum Roberta McCraeho v Národním institutu pro stárnutí tuto „výhodu introvertů“ podporuje. Zjištění jeho týmu naznačují, že sklon introvertů k introspekci a sebereflexi jim pomáhá zpracovat existenciální aspekty stárnutí. Zatímco extroverti mohou hledat vnější rozptýlení od starostí spojených se stárnutím, přirozený sklon introvertů obracet se dovnitř často vede k lepšímu a rychlejšímu přijetí životních změn.
Biologická souvislost
A je to ještě zajímavější. Podívejme se na telomery, ochranné čepičky na našich chromozomech, které odrážejí naše stárnutí na buněčné úrovni. Studie Elissy Epelové naznačují možnou souvislost mezi introverzí a lepším zvládáním stresu, která by mohla mít dokonce biologické důsledky a zachovat délku telomer.
To, že introverti dávají přednost prostředí s nižší mírou stimulace a mají tendenci zpracovávat zážitky hlouběji, může vést k nižší úrovni chronického stresu, což může mít vliv na stárnutí buněk. Zde je však potřeba více studií. Navíc, výzkumy dvojčat Margaret Gatzové z University of Southern California nám připomínají, že typ osobnosti je jen jedním z faktorů ve složité rovnici dobrého stárnutí.
Vývoj mechanismů zvládání
Snad nejpřesvědčivější je však práce Klause Rothermunda, jehož výzkum regulace emocí ve stáří ukázal, že introverti si v raném věku často vyvinou sofistikovanější kompenzační mechanismy. Takové dovednosti, jako je zvládání samoty, schopnost sebereflexe a navazování hlubokých osobních vztahů, jsou s přibývajícím věkem stále cennější. Trochu to působí, jako by se introverti celou dobu nevědomky připravovali na seniorský věk.
Extroverti, kteří čtou tento článek, však nemusí zoufat – uvědomění je polovina úspěchu a mnoho strategií, které jsou pro introverty přirozené, si můžete časem osvojit.
A introverti? Možná si výše uvedené informace můžete přidat na seznam svých tichých vítězství. Váš život, kdy jste dávali přednost osamělým procházkám, hlubokým rozhovorům před nezávaznou konverzací a přeplněnými večírky a ve vztazích jste upřednostňovali kvalitu před kvantitou, vás možná připravil na pěkný důchod.
Reklama
foto: Shutterstock, zdroj: Psychology Today