fbpx

Zveřejněno: 9. 3. 2017

Zatímco naše civilizace je navyklá řídit se slovy a fakty, Toltékové se daleko více řídí svými pocity. S toltéckým učením se u nás již mnoho let můžeme setkávat prostřednictvím knihy Dona Miguela Ruize Čtyři dohody. Chcete dosáhnout vnitřního naplnění? Tyto řádky se mohou stát vaším nultým bodem, jak dojít k cíli.

První dohoda se týká moci slov, toho, jak komunikujeme se světem, ale také sami se sebou. Nehřeš slovem, respektive Miř slovy přesně, nabádá. Pokud bychom dokázali mířit slovy přesně, čili používat je jasně a bez zbytečných frází, hovořit především o tom, co je přítomné, neobalovat slova svými představami a soudy, naše životy by se velmi rychle proměnily v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.

2026119 orig

Motivační řečník a spisovatel Don Miguel Ruiz se zaměřuje hlavně na spiritualitu New Age

Někdy stačí docela obyčejně zpomalit, nemluvit tak rychle. Myslet na to, co říkám, a současně udržovat spojení s tím, s kým mluvím. Vnímat jeho pocity a emoce, aby se tak mohlo uskutečnit opravdové setkání dvou bytostí a ne pouze střet dvou názorových systémů.

Neber si nic osobně, vyzývá druhá dohoda. V životě se častokrát stane, že nám někdo řekne něco zdánlivě nepěkného. Pokud si to vezmeme osobně, může se stát, že to v sobě spolu s příslušnou negativní emocí poneseme celé dlouhé roky. Přitom cokoliv nám naši partneři, rodiče či spolupracovníci říkají, ukazuje pouze na jejich vlastní nastavení. Do hry vstupují jejich zkušenosti, osobní názory, výchova a vzdělání, aktuální naladění a pocity. To všechno určuje, jak s námi druhý v dané chvíli bude komunikovat. Ano, občas je nějaká výtka či pochvala oprávněná, i tehdy je však dobré si ji vyslechnout pouze jako užitečnou informaci bez osobního ztotožnění. Udržet si odstup a nadhled, potom nehrozí, že bychom se stali hračkou našich pocitů a emocí.

url 1

Nevytvářej si žádné domněnky, nabádá nás třetí dohoda. Vypovídá o našem vztahu ke světu. V dnešní době, která je nabitá informacemi všeho druhu, je velmi snadné skočit na špek nejrůznějším výmyslům, předkládaným nám denně ze všech stran, a uvěřit, že jsou pravdivé.

Namísto toho, abychom mechanicky přijímali informace z okolí, je dobré se ptát. Nalézt znovu odvahu klást otázky. Vyjadřovat, co skutečně chceme vyjádřit, nejenom přeříkávat, co jsme kde zaslechli.

„Předpokládáme, že ostatní myslí stejně jako my. Z toho důvodu máme strach být uprostřed jiných sami sebou," říká Ruiz. Prvním krokem je přijmout sebe samé takové, jací skutečně jsme, potom zmizí potřeba obhajovat své myšlenky a názory. Vedle toho, že ustane neklid v hlavě, pročistí se naše vztahy. Když si nevytváříme domněnky, je snadné se držet dál také od domněnek, které nám předkládá okolí. 

Dělej vše vždy tak, jak umíš nejlépe. Tato dohoda sama o sobě dle slov Dona Miguela Ruize stačí k tomu, aby změnila celý náš život. Čím je tak významná? Tím, že v každé situaci děláme přesně tolik, kolik dovedeme. Ani míň, ani víc. Neulíváme se, ale ani nepřepínáme své síly. Jednáme vždy podle svých schopností i aktuálního rozpoložení. V souladu se svými pocity, svou zkušeností i momentálním naladěním. Vždy přesně tak, jak v dané chvíli umíme nejlépe.

Četli jste už knihu Čtyři dohody? Viděli jste stejnojmenné divadelní představení? Jaroslav Dušek je hraje s velkým úspěchem již přes deset let v pražském klubu Lávka. Lístky není snadné sehnat, snadno si ale můžete pustit záznam představení z internetu.

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...