fbpx

Ketamin vám změní vědomí. Zažila jsem „setkání s Bohem“, říká Alena, která prošla netradiční léčbou depresí 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Paní Alena trpěla silnými depresemi a vystřídala několik antidepresiv. Nakonec jí pomohla až netradiční ketaminová léčba na klinice Psyon. O svém zážitku povyprávěla Flowee.

Zveřejněno: 16. 6. 2024

Klinika Psyon začala před čtyřmi lety léčit deprese pomocí ketaminu. Jde o léčbu psychedelickou látkou pod dohledem terapeuta. Zmiňovanou klinikou prošlo už 500 klientů. Jedním z nich se stala i Alena.

Nejdříve se bála. Ketamin je přeci jen látka, která vám změní vědomí. Ale byla už zoufalá, cítila se čím dál hůř. Mnohonásobné trauma a vleklé deprese ji nakonec donutily se na tuto atypickou léčbu přihlásit. „Během patnácti let jsem vystřídala několik antidepresiv, mnoho let jsem chodila na psychoterapie. A s věkem se to zhoršovalo. Horší snášení stresu, potíže s pozorností, a především pak velká únava. Pocity, že můj život nemá smysl, celkem slušné sebepodceňování se,“ popisuje příznaky svých depresí Alena, která je sama psycholožkou.

Zatímco druhé podporovala, sama si s častým pláčem, černými myšlenkami a pocity, že jí nikdo nerozumí, poradit nedokázala. Dokonce plánovala i sebevraždu. „To se ve mně zvedl odborný varovný prst,“ pokračuje ve vyprávění. A tak zkusila ketaminovou léčbu, která bojuje nejen s depresivními a úzkostnými poruchami, ale zlepšuje také symptomy u komplikovanějších poruch, jako je obsedantně kompulzivní porucha nebo porucha příjmu potravy. Pomáhá také pacientům s posttraumatickou stresovou poruchou.

V naší léčbě jde o lékařské použití ketaminu s maximálním důrazem na bezpečí klienta, které je také v souladu s platnou legislativou

„Využití ketaminu v terapii vnímáme jako příležitost zejména pro ty pacienty, kterým standardní léčba nepomohla. Terapie s využitím látek, které mají psychedelický účinek, se v psychiatrii ukazuje jako zlomová léčba cílící na příčiny, nikoliv na příznaky,“ řekl aktualne.cz národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Měla bad-trip

Tato terapie není jenom o užití samotného ketaminu, ale o celém procesu léčby, který se skládá z několika fází. Tou první je vstupní pohovor sloužící jako rozcestník, zda je léčba pro klienta vhodná. Následuje psychiatrické a interní vyšetření, kdy jsou všechny výsledky průběžně konzultovány lékařským konziliem, které rozhoduje o přijetí do léčby.

„U 40 % případů je nutné léčbu z rozličných důvodů odložit, například by v současnosti nemusela být efektivní či bezpečná, nebo je třeba zajistit dostatečnou sociální či terapeutickou oporu,“ upřesňuje jeden ze zakladatelů kliniky Psyon Stanislav Milotinský. Ne každému totiž tato léčba sedne.

Toho se bála i Alena. Zejména měla strach z toho, co na ni v jejím nevědomí z minulosti čeká. Přesto do toho šla. Její první zkušenost s ketaminem byla podle jejích slov tzv. bad-trip. „Ale bylo to spíš v tom, že mě to hodně překvapilo,“ dodává Alena. Od toho tam je ale zkušený terapeut, který vás touto zkušeností, která trvá dvě až čtyři hodiny, provází.

„Ve změněném stavu vědomí jsem zesíleně prožívala až existenciální vazbu na svoje dítě. Taky mě však překvapilo, že se objevily i velmi příjemné myšlenky, které mi ukázaly, že mám v sobě hodně hezkého, co jsem si předtím moc neuvědomovala, a že na tom můžu stavět. Že vlastně v jádru nejsem špatná, ale krásná,“ popisuje svůj zážitek Alena, které během léčby došlo, že špatné a ošklivé bylo spíš to, co se jí v životě stalo.

 

Zjistila jsem, že nemůžu odejít (i když bych chtěla), protože mám nezletilé dítě a musím se o něho postarat. Ten zážitek byl nečekaný. Úplně jiný, než jsem očekávala. A nebyl nepříjemný, spíš naopak.

Prožívala intenzivní emoce, o kterých si v běžném bdělém stavu myslela, že je má hluboko pohřbené. „Proces s ketaminem má jednak přímý antidepresivní a protiúzkostný účinek a zároveň navozuje stav rozšířeného vědomí. Během něj vnímá člověk sebe a svět jinak než v běžném nastavení vědomí. Často tak dochází ke kontaktu s celou škálou emocí i vzpomínek, které jsou v běžném stavu vědomí hůře přístupné,“ popisuje psycholog Milotinský a dodává, že v kombinaci s cílenou psychoterapeutickou léčbou může taková zkušenost pomoci odhalit problém, který byl do té doby rezistentní vůči předchozím metodám léčby.

Jen pod dohledem terapeuta

Ketamin je ale legální pouze pod terapeutickým dohledem. „I když je použití ketaminu v kontrolované lékařské praxi bezpečné, stává se nebezpečným, pokud jej někdo užívá pro rekreační použití. V takovém případě může mít potenciálně život ohrožující nežádoucí účinky,“ píše web medicalnewstoday.com.

Tuto látku objevil v 60. letech minulého století Calvin Stevens Wayne State University. V 70. letech se používala ve válce ve Vietnamu, ale začaly se objevovat zprávy o tom, že je halucinogenní. O deset let později se z ní stala klubová droga. „Je nutné rozlišovat mezi lékařským a rekreačním použitím. V naší léčbě jde o lékařské použití ketaminu s maximálním důrazem na bezpečí klienta, které je také v souladu s platnou legislativou,“ upozorňuje lékař a jeden ze zakladatelů Psyonu Filip Tylš a dodává, že jejich klienti nejsou uživatelé drog. „Většina našich klientů nemá žádnou předchozí zkušenost s psychedeliky,“ doplňuje.

Související…

Ketaminem proti depresi: Pražská klinika může při terapiích používat psychedelika
Eva Césarová

Paní Alena si práci terapeutů pochvaluje. „Tým Psyonu si získal svým přístupem mou absolutní důvěru. Jsou to profesionálové, kteří vědí, co dělají a proč to dělají,“ dodává s tím, že u léčby ketaminem nejde jen o samotnou aplikaci, ale celkovou léčbu. „Jsou důležitá i následná integrační sezení. Tam se to báječně celé zpracuje. Vše je nastaveno tak, aby pacient neodešel neošetřen, rozhozený a neukotvený,“ doplňuje Alena.

Zkušenost ze sezení s ketaminem je následně využívána v další psychoterapeutické léčbě. „Pro mě je ketamin tak rozsáhlá zkušenost, že se k těm vzpomínkám vracím často, čerpám z nich a u některých stále hledám význam. Je to dobrodružství sebeobjevování,“ vysvětluje Alena, která často vzpomíná na stav jakéhosi „setkání s Bohem“. „Zjistila jsem, že nemůžu odejít (i když bych chtěla), protože mám nezletilé dítě a musím se o něho postarat. Ten zážitek byl nečekaný. Úplně jiný, než jsem očekávala. A nebyl nepříjemný, spíš naopak,“ uzavírá Alena.

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...