fbpx

Psychopaty lze odhalit podle jejich vlastních slov. Často si totiž odporují 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Podle odborníků trpí mnoho psychopatů takzvanou sémantickou demencí. Tato porucha jim brání správně chápat význam slov, která používají

Zveřejněno: 21. 2. 2024

Když se zaměříte na chování psychopata, co uvidíte? Podle magazínu Psychology Today dost možná velmi energického člověka s téměř teatrální mimikou a plamennými gesty. Jindy naopak bude používat přístup já-chudák, aby získal sympatie a manipuloval. Nicméně v obou případech, pokud tedy pozorně nasloucháte tomu, co říká, si můžete všimnout v jeho řeči jistých nesouladů...

Podle Psychology Today je právě nesoulad mezi činy a slovy pro psychopaty typický. Hervey Cleckley, průkopnický psychiatr poloviny 20. století, který se rozsáhle zabýval analýzou psychopatického chování, tento nesoulad mezi jazykem a emocemi jako první popsal a nazval jej sémantickou demencí neboli afázií. Tento jev charakterizoval jako snahu napodobit emoce a manipulovat s významem prostřednictvím jazyka.

Bude mi chybět, ať se smaží v pekle

Přední odborník na psychopaty Robert Hare ve svém zásadním díle Bez svědomí popisuje řadu případů, které ukazují na nesouvislost slov, jež psychopati používají. Jeden z příkladů: Na otázku, zda se někdy dopustil násilného trestného činu, odpověděl muž, který si odpykával trest za krádež: „Ne, ale jednou jsem musel někoho zabít.“ V jiné situaci uvádí slova odsouzeného zloděje, který zpronevěřil všechny peníze své matky: „No jo, mám svou matku rád, ale je už dost stará, a když se o sebe nepostarám, tak kdo to udělá?“

Tito lidé mají roztříštěnou takzvanou „linii pravdy“, a proto je jejich řeč plná nekonzistentních nebo protichůdných tvrzení.

Winifred Ruleová pak Psychology Today popsala svou zkušenost s afázií takto: Má matka měla vysokou míru psychopatických rysů, takže jsem toho byla několikrát osobně svědkem, popisuje v článku. Jednu situaci si prý vybavuje obzvlášť dobře: Můj strýc ležel na smrtelné posteli v domově důchodců a navštěvoval ho kněz, který se tam s ním spřátelil. Když jsem matce řekla, že kněz přišel za jejím bratrem jako přítel, začala plakat a říkala: „Až bratr zemře, bude mi chybět.“ V tu chvíli jsem jí řekla, že i mě to bude mrzet. Vzápětí však překotně změnila tón a řekla: „Ale je mi jedno, jestli se bude smažit v pekle.“

Roztříštěná linie pravdy

Podle Hareho může být významový nesoulad, který se v těchto příkladech projevuje, důsledkem neschopnosti psychopata dát použitým slovům emocionální význam. Pro všechny psychopaty je typické neemotivní, bezcitné a chladné jednání a manipulace s druhými. Hare se v knize domnívá, že tito lidé mají roztříštěnou takzvanou „linii pravdy“, a proto je jejich řeč „plná nekonzistentních nebo protichůdných tvrzení“.

Některé výzkumy naznačují, že psychopati nereagují na emotivní slova tak jako ostatní. Při studiu vzorku kriminálních psychopatů a nepsychopatů výzkumníci prokázali, že psychopati zpracovávají emočně zabarvenou mluvu neobvykle a získávají z ní méně informací než ostatní lidé. To může být jedním z důvodů, proč si psychopaté tak často odporují. Jednoduše nejsou schopni změřit význam spojený s mnoha slovy, která používají. V důsledku toho můžeme být často zmatení, když je slyšíme mluvit.

Související…

Okouzlující provokatér. Expert radí, jak poznat psychopata a nepodlehnout jeho manipulacím
Milada Kadeřábková

foto: Shutterstock, zdroj: Psychology Today

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...