fbpx

Vědci věří, že dokážou danou plíseň vyrábět ve velkém. Mohla by pak pomoci i k vyčištění oceánů

Zveřejněno: 30. 11. 2018

Že by reálná naděje na vyřešení jednoho z největších ekologických problémů dneška? S pomocí donedávna neznámé houby či spíš plísně Aspergillus tubingensis by mělo být možné zlikvidovat plast, který se běžně rozkládá stovky let, během několika týdnů. Zprávu o objevu zveřejnily Královské botanické zahrady v Kew. V proslulých londýnských zahradách se v těchto dnech schází odborníci z celého světa, aby debatovali o tom, jak tyto houby co nejlépe využít.

Související…

I u nás rostou houby, které fungují jako afrodisiakumNěkteré houby zpomalují stárnutí. Patří mezi ně i naše hřibyV houbách je látka, která preventivně předchází rakovině

Čínští vědci, kteří pracovali na skládce odpadků v Islámábádu, narazili na houbu, jejíž enzym rozrušuje plasty jako polyester a polyuretan. Nyní zkoumají, zda by tato houba, v latinském originále lungus, mohla sloužit k destrukci i dalších umělých hmot, a jestli by se dala získat v obrovském množství.

Mohli bychom tuto houbu přidat k těm mořským, a pomoct tak k vyčištění oceánů.

„Fungus využívá enzymů k ničení plastů, aby si zajistil potravu,“ říká odbornice na rostlinnou biologii v Kew llia Leitchová. Tedy zjednodušeně řečeno: houba vlastně žere plast. „Nyní potřebujeme odhalit její jednotlivé geny, abychom mohli užití hub rozšířit,“ říká pro londýnské Timesy Leitchová, která v zahradách vede výzkumy. „Mohli bychom tuto houbu přidat k těm mořským, a pomoct tak k vyčištění oceánů. Zatím jsme objevili jen špičku ledovce.“

Jako Jekyll a Hyde

Leitchová předpovídá, že během pěti let bude možné plast požírající houbu dopracovat do stádia, kdy by ji mohly začít využívat, ale i produkovat velké průmyslové firmy. Vědci v tomto případě věří, že by nám plísně či houby mohly pomoct vyřešit další krkolomné problémy, jako je vyčistění prostor zamořených radioaktivním zářením. 

Problém je, že plísně jsou trochu jako Dr. Jekyll a Mr. Hyde. I plíseň je nepostradatelná pro řadu aspektů života na planetě Země, ale zároveň je schopná nedozírné devastace. Jenom loni bylo objeveno na 2000 druhů dosud neznámých hub a plísní. Proto vědci musí najít přesně tu, která ekologii prospěje a neuškodí.

foto: Profimedia, zdroj: The Times

Tipy redakce

U elektromobilů je ekologičtější provoz. Ovšem výroba kvůli bateriím nikoli

U elektromobilů je ekologičtější provoz. Ovšem výroba kvůli bateriím nikoli

Na konci devatenáctého století představovaly elektromobily špičku tehdejší...

Twitter uživatelům ukazuje, co si o nich myslí. Někdy je to úplně mimo

Twitter uživatelům ukazuje, co si o nich myslí. Někdy je to úplně mimo

Inferred interests neboli „odvozené zájmy“ je název funkce sociální sítě Twitter,...

Naše kultura potřebuje pomoct, říká jazzový kytarista Rudy Linka

Naše kultura potřebuje pomoct, říká jazzový kytarista Rudy Linka

S jazzovým hudebníkem a kytaristou jsme se sešli v restauraci nedaleko...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.