fbpx

Dopravu v Praze budou řešit studenti (nejen) z Berkeley. Mezinárodní hackathon proběhne od pátku 12. do neděle 14. dubna. Vítěz získá šek na 5 000 eur

Zveřejněno: 11. 4. 2019

Jak má vypadat autobusová zastávka 21. století? Jak vhodně zkombinovat cestu z Hanspaulky do Kolína a jet přitom autem, pěšky, MHD i třeba na elektrické koloběžce? Jak předpovídat cenu aut s využitím umělé inteligence? Jak líp rozvážet po městě zásilky?

Na podobné otázky bude hledat odpovědi dvacet studentských týmů z předních univerzit celého světa na třetím ročníku inovačního turnaje Smart Mobility Hackathon Prague. Odborná porota posoudí eleganci technického řešení dopravních problémů a ohodnotí také byznysový potenciál nápadů. Vítězný tým obdrží v neděli z rukou primátora Zdeňka Hřiba šek na 5 000 eur a získá možnost spolupracovat na reálném řešení. 

Kromě ceny taky smlouvu 

Na hackathonu soutěží trojčlenné týmy složené nejen z nadšenců do umělé inteligence, velkých dat a programování, ale také z vizionářů z řad talentovaných studentů z České republiky, Německa, Ruska, Spojených států, Izraele či Singapuru.

smart zastavka 272480930

Co by měla umět chytrá zastávka? I na to odpoví pražský hackaton


Na vypracování řešení z oblasti smart mobility mají osmačtyřicet hodin. „Doprava spotřebuje čtyřicet procent veškeré energie, kterou má lidstvo k dispozici. Místo svobody pohybu lidem doprava způsobuje ve městech stres a ničí jejich zdraví. I když řešíme, jak poletíme na Mars, tak vnímám jako mnohem důležitější vymyslet, jak se rychle dostaneme z jednoho konce Prahy na druhý. Ve městech už nyní žije polovina lidstva a umělá inteligence, velká data či samořídící auta jsou cestou, jak zlepšit nám všem život,“ popisuje inovátor a organizátor hackathonů Tomáš Studeník.

Reálná data z Golemia

Hackeři budou mít k dispozici reálná dopravní data z hlavního města. Například trasy taxislužeb, cesty balíků v Praze či údaje z datové platformy Golemio. Profesor Michael Šebek, šéf Katedry řídicí techniky ČVUT v Praze a prezident poroty, hodnotí přínos akce pro budoucnost: „Chytrá mobilita je pro lidstvo zásadní. Mladé lidi mobilita baví, každý se chce hýbat a pohybovat bez omezení. Nejen z těchto důvodů je Smart Mobility Hackathon pro naše studenty velice atraktivní. Opět se těším na poměřování mozkových sil studentů pražské techniky se světovou špičkou.“

hackathon 478732903

O nejlepší dopravní řešení bude soutěžit 20 týmů


Smart Mobility Hackathon Prague 2019 se odehraje pod záštitou ministra dopravy ČR, primátora hlavního města Prahy, hejtmana Kraje Vysočina, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Partnery akce jsou společnosti ŠKODA AUTO DigiLab, Eurowag, Shell, innogy, Aures Holdings, Plzeňský Prazdroj, BigBoard městský mobiliář, CRA, DoDo či Zuri.

Co je hackathon?

Hackathon je jednodenní nebo dvoudenní akce, na které skupina studentů informačních technologií postaví prototyp řešení výzev moderní doby. Při práci účastníkům pomáhají odborní mentoři, data z veřejné a soukromé sféry, pizza, energetické nápoje a rychlý internet. Na hackathonu se zrodilo tlačítko „Like” na Facebooku nebo první verze start-upu na sdílení bytů Airbnb.

foto: Shutterstock, zdroj: Smart Mobility Hackathon Prague

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...