fbpx


Zveřejněno: 15. 3. 2017

Kdo by netoužil po tom prodloužit si život? Vědci zjistili, že díky správné dietě se to může podařit, alespoň testy na opicích to zatím potvrzují. Jíst zdravě se opravdu vyplácí, nejenže zhubnete, ale budete i žít déle.

Trvalá dieta by měla být jakýmsi zázračným prostředkem pro zastavení stárnutí a to, že by mohla fungovat i u lidí, začalo být nyní pravděpodobnější. Tato metoda se už totiž osvědčila u kvasinek, hlístic, octomilek, myší, krys a psů, jen u opic badatelé stále nebyli zajedno. A přitom byli právě tito savci, co se týče výzkumů, klíčoví. Jsou totiž mnohem podobnější člověku než červi. Dnes už jsou si ale vědci jistí, že pokud i tato zvířata dostávají nažrat jen přesně tolik, kolik potřebují, aby zůstala čilá a pohyblivá, a ani o trochu navíc, jsou na té správné cestě jak zůstat naživu mnohem déle.

U opic to funguje

dieta opice shutter
Vědci nazývají tuto metodu „omezení kalorií“ a doposud byly  s její pomocí zatím provedeny tři pokusy o prodloužení života makaků. Tento druh opic má pro badatele jednu zázračnou vlastnost, a to že jejich geny odpovídají z 93 procent těm lidským, proto jsou experimenty na nich velmi průkazné. Na konci 80. let 20. století vznikly dvě studie, v rámci kterých byla zdravým makakům trvale nasazena dieta. V obou případech byly testovány i kontrolní skupiny opic, které směly žrát normálně dál pro snadné porovnání výsledků. Celkem bylo zapojeno 197 zkoumaných zvířat. Oba výzkumné týmy oznámily různé výsledky. U jednoho týmu žily opice s dietou déle. U druhého se však zdálo, že se doba jejich života neprodloužila.

Téměř třicet let po začátku pokusů se nyní badatelé obou skupin spojili, aby ještě jednou prověřili všechny výsledky. A zjistili, že omezení kalorií přináší mnohem zdravější vývoj opic a velmi pravděpodobně může zbrzdit i jejich stárnutí.

Světoví rekordmani

dieta opice shutter1
Při jednom pokusu byl přísun kalorií opicím snížen mnohem výrazněji. Kontrolní skupina údajně normálně žeroucích zvířat dostávala přibližně polovinu krmení než skupina s dietou z druhého experimentu. Všechny opice tedy měly více či méně přísnou dietu a všem to prospělo. Ukazuje to nové vyhodnocení. Některí makakové z tohoto pokusu stále ještě žijí. Jednomu samečkovi je 43 let, drží tedy rekord dlouhověkosti u svého druhu. Jedné samičce je také už 38 let, přičemž opice se v zajetí dožívají průměrně 26 let.

Ostatně opičí mláďata mají ještě žrát tolik, kolik chtějí. U krys a myší zpomaluje omezení kalorií stárnutí výrazněji, pokud je zvířatům dieta nasazena brzy. Makakům, kteří ještě nebyli dospělí, naopak spíše uškodila.

Opice, kterým byla jako dospělým nasazena kalorická omezení, trpěly méně často artritidou, osteoporózou, onemocněním srdečního oběhu, a dokonce i rakovinou. Badatelé jsou optimističtí. Prý je velmi pravděpodobné, že by se mohly kladné efekty omezení kalorií projevit i u lidí.

Koneckonců stárnutí lidí a makaků je mimořádně podobné. Oba druhy šediví, řídnou jim vlasy a chlupy, ochabuje jim kůže a jsou často nemocní. Nebo tomu tak bylo alespoň doposud. Možná že nás čeká mnohem delší život jenom díky tomu, že se nebudeme přejídat.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...