fbpx

Kdybyste dostali každý měsíc v přepočtu nějakých 12 000 korun, co byste s nimi dělali? Utratili byste je za hlouposti, platili z nich účty nebo prostě šetřili?

Zveřejněno: 4. 12. 2019
Reklama

Základní nepodmíněný příjem je téma pro ekonomy i laickou veřejnost už pár let. Například loňský experiment ve Finsku ukázal, že nejde o příliš motivační systém. Lidé totiž nebyli ochotni přijmout hůře placenou práci a spokojili se s měsíčním paušálem za nic. Zajímavým vhledem do duše člověka, který dostane měsíčně 500 dolarů navíc, je pokus z kalifornského Stocktonu, kde bylo vybráno 125 obyvatel, kteří po dobu 18 měsíců využívají kartu s pěti sty dolary, které dostávají každý měsíc. Experiment totiž ukázal, za co a kolik vybraní lidé peníze navíc utráceli.

Základní nepodmíněný příjem není nový koncept, ale během první fáze kampaně amerických prezidentských voleb v roce 2020 si aktuálně získal v USA pozornost. Kandidát Andrew Yang je jeho zastáncem a provádí své vlastní testy, které i sám financuje. Platbám říká „dividenda svobody“ a chystá se financovat podobný větší projekt, pokud by byl zvolen. Nutno dodat, že by projekt financoval z dalších daní za prodej zboží a služeb.

Co udělá pětikilo

Kalifornský program nazvaný Stockton Economic Empowerment Demonstration (SEED) je ovšem financován neziskovou organizací. Rozběhl se v únoru ve čtvrtích, kde byl příjem pod městským průměrem, který činí 46 033 dolarů ročně. Skupina 125 příjemců byla náhodně vybrána z žádostí. Proti ní stojí také „kontrolní“ skupina, která peníze nepřijímá, takže analytici mohou porovnat finanční aktivity lidí bez i s příjmem 500 dolarů navíc.

Méně než 1 % sledovaných peněz směřovalo na alkohol nebo cigarety.

Dosavadní výdaje účastníků programu ze skupiny „A“ byly podle listu Sacramento Bee poměrně očekávané. V průměru lidé utratili téměř 40 % z peněz navíc za jídlo. Dále utratili 24 % za zboží v obchodech s potravinami a domácími potřebami. Asi 11 % šlo na účty za elektřinu a 9 % na opravy aut a benzín. Méně než 1 % sledovaných peněz potom směřovalo na alkohol nebo cigarety.

Dáme to i na půjčky

Pokus dále ukázal, že 40 % peněz bylo vybráno v hotovosti. Mnoho chudších obyvatel Stocktonu bojuje s nevýhodnými půjčkami, což může být důvod, proč peníze vybírají nebo přesunují na jiné účty. To pak stěžuje zjištění, jak byly peníze utraceny, ale výzkumníci účastníky projektu žádají o to, aby tyto mezery v přehledu o toku peněz doplňovali.

Zbytek peněz šel na lékařské výdaje, pojištění, dopravu, vzdělávání, rekreaci, a dokonce i na dárky. Téměř polovina příjemců pěti set dolarů navíc uvedla, že vyjdou finančně jen tak tak, a pětina si musí i s touto nečekanou podporou půjčovat peníze, aby se postarala o rodinu.

Související…

Hlavní evropská donátorka od Rockfellerů: Jak dnes byznys přemýšlí o filantropii?S kartami v peněženkách nosíme i špiony. Prozrazují, jak nakupujemeČína chystá státní digitální měnu. Záblesk svobody ale neočekávejme

zdroj: Lifehacker

Tipy redakce

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Novinář Chris Taylor na serveru Mashable pregnantně vyjádřil stav , ve kterém se...

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po propité silvestrovské noci dali jako spousta lidí následující...

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.