fbpx

Meltingpot: Hvězdy konference na stránkách Flowee 2 fotografie
Global Stage na Meltingpotu. Permanentně plno.

Doprovodný program na Colours of Ostrava vzbuzuje stejný zájem jako největší hudební koncerty.

Zveřejněno: 20. 7. 2019

První věc, která vás při návštěvě jednoho z 10 míst, na nichž probíhá konference Meltingpot, překvapí, je obrovské množství lidí, které na přednášky chodí. Při přednášce o Leonardu da Vinci, na kterém vystupoval bioart umělec Joe Davis, ekonom Tomáš Sedláček, architekt Adam Gebrian, zpěvák Yemi A.D. a další hosté, byla hlavní přednášková stage tak plná, že se dovnitř nedalo dostat, a když mluvil reportér CNN Joe Davis na téma „Může americká demokracie přežít Donalda Trumpa?“, stáli pro jistotu lidé v řadě už půl hodiny předtím.

Jak jinak než z emotivní diskuze může vzniknout progres?

230 řečníků z 20 zemí – a neuvěřitelná řada témat. Zajímá vás ekonomika? Právě pro vás byla určena debata bývalých guvernérů národní banky Miroslava Singera a Zdeňka Tůmy. Jste hipster a vyznáváte přístup zero waste? Líbila by se vám přednáška Barbory Tlusté, majitelky bezobalového obchodu. Společenské vědy a politika? Reportér Andrew Keen, filozof Alain de Benoist, producentka CNN Ingrid Formanek… Čína? Přednáška sinologa Martina Hály a Yan Mei, expertky na globální komunikaci, byla tak emotivní, že na sebe Yan s lidmi z publika doslova křičeli přes celý sál – a jak jinak než z emotivní diskuze může vzniknout progres? A spousta dalších přednášek a témat, plný program letošního ročníku najdete na stránkách Meltingpotu.

yan mei prednacka foto michal dedic

Yan Mei, moderátor Tomáš Etzler, Martin Hála


Flowee bylo u toho. Zde uvádíme seznam řečníků, s nimiž jsme pro vás pořídili rozhovory, na které se můžete v příštích týdnech těšit.

Yan Mei – senior partner Brunswick, globální komunikační společnosti. Jako novinářka pracovala pro ITN a CNN. Byla výkonnou ředitelkou MTV Networks Greater China a představitelkou Viacom Asia. Je členkou China Women’s Club. V Brunswicku se specializuje na krizovou komunikaci a korporátní vztahy.

Zaz - V Česku velmi oblíbená zpěvačka je autorkou projektu Zazimut, který propojuje neziskové organizace. Kromě vystoupení na hlavní scéně festivalu Colours bude také na Meltingpotu představovat své charitativní aktivity.

Joe Davis – kontroverzní umělec a vědec, zakladatel bioartu. Naučil bakterie e.coli poslouchat hudbu, zakomponoval 50 000 stránek Wikipedie do genomu jablečného stromu a vyslal zakódované signály stahů vaginálních stěn bostonských baletek do vesmíru.

Leszek Wisniewski – architekt a městský plánovač z Varšavy. Město by podle něj mělo plnit estetické funkce pro své obyvatele, AirBNB by reguloval a Kaplického blob by se podle něj hodil více do Barcelony než do Prahy.

David Whetham – profesor v oboru vojenské etiky na King's College v Londýně. Expert na kybernetické a autonomní zbraně. Ve volném čase se věnuje historickému šermu a je přesvědčen o tom, že „vojenská etika“ je oxymoron, přesto se nepřestává snažit o její interpretaci.

Jim Clancy – bývalý reportér CNN, který byl u většiny významných událostí, formujících světové dějiny posledních 30 let: pád komunismu, genocida ve Rwandě, válka v Zálivu, válka na Balkáně. Z CNN odešel poté, co prohlásil, že za útoky na redakci Charlie Hebdo může izraelská propaganda.

John Perkins – ekonom a spisovatel. Jeho knihu Economic Hit Man odmítlo 39 vydavatelů a poté, co u čtyřicátého uspěl, dostal se okamžitě na špičku bestsellerů New York Times. Kniha tvrdě kritizuje americkou politiku půjček rozvojovým národům. Založil neziskovou organizaci Dream Change & The Pachamama Alliance.

Saša Uhlová – česká novinářka a reportérka online magazínu A2larm. Autorka knihy a dokumentu Hrdinové kapitalistické práce.

Související…

Šéfka Colours: Na Meltingpot? Půjdu na vokalistku Madonny nebo amazonského náčelníka
Zdeněk Strnad

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...