fbpx

Zveřejněno: 26. 4. 2017

Součástí správné péče o pokožku našeho těla by mělo být i pravidelné ošetření peelingem, které napomáhá k odstraňování odumřelých buněk. Exfoliace má na lidskou kůži přímo blahodárné účinky. Díky ní je pleť dokonale vyčištěná, prokrvená i sametově hebká. Obrovské množství kosmetických výrobků však obsahuje abrazivní mikročástice z plastu, které mají přímo katastrofální dopad na životní prostředí. Jak tedy docílít krásnějšího vzhledu a přitom nezatěžovat planetu? A opravdu můžeme mít obojí?

Plastové kuličky o velikosti mikronu až jednoho milimetru se často objevují ve sprchových gelech, pečujících produktech o tělo i o pleť a zubních pastách. Čističky odpadních vod si však neumějí s tak malými částicemi poradit, a ty tak směle putují z našich koupelen skrz filtraci až do ekosystému řek, moří, jezer i oceánů. Z provedených výzkůmů pak vyšlo najevo, že si je ryby i jiná vodní fauna pletou s potravou. Jelikož obyvatele oceánů s oblibou konzumují ptáci a samozřejmě i my, lidé, má používání produktů s exfoliačními mikroperličkami z plastu nedozírné následky pro celý potravinový řetězec. Vědci v Číně už objevili jejich přítomnost dokonce i v kuchyňské soli!

peeling mikrocastice

Plastové mikrokuličky představují obrovské nebezpečí pro ekosystém.

Na co si dávat pozor

Nechcete-li se podílet na této enviromentální pohromě, čtěte pozorně složení kosmetických výrobků a velkým obloukem se vyhněte takovým, které obsahují polymethylmethakrylát (PMMA), polypropylen (PP), polyethylen (PE), polyethylentereftalát (PET), kyselinu polymléčnou (PLA) či nylon. Právě z těchto sloučenin se plastové mikrokuličky nejčastěji vyrábějí. V USA začne dokonce od 1.7. tohoto roku platit zákon, podepsaný bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou, který zakazuje prodej kosmetických produktů s plastovými perličkami. Již řadu let naleznete na trhu jejich alternativní varianty. Jedná se o abrazivní složky přírodního původu jako je sůl, cukr, pemza nebo skořápky vlašských ořechů. Stejné brusné vlastnosti má i oxid křemičitý (hydrated silica), který nahrazuje kuličky především u zubních past.

Další možností jak dopřát pokožce prospěšný očistec, bez chemických náhražek, je vlastní domácí výroba. Pojďme se tedy podívat, jaké ingredience budeme k vytvoření peelingu potřebovat.

sugar 1068288 1280

Při ošetření pleti použijte třtinový cukr. Pro tělový peeling zvolte cukr krystal.

Cukrový peeling na obličej i tělo

Na obličeji je pleť obzvláště citlivá, proto je potřeba vybírat takové ingredience, které nebudou pokožku zbytečně dráždit. Skvělou volbou je jemný třtinový cukr. V poměru 2:1 jej smíchejte s olivovým olejem. To znamená, že na každou lžičku oleje připadnou 2 lžičky cukru. Příjemnou vůni dodáte směsi za pomoci pár kapek oblíbené vonné esence. Pak už stačí jen pořádně promíchat a peeling je hotov. Před samotnou aplikací obličej navhlčete teplou vodou a krouživými pohyby vmasírujte vzniklou hmotu do vaší pokožky. Nezapomeňte se vyhnout očnímu okolí, abyste předešli zbytečnému podráždění. Nakonec tvář důkladně opláchněte a pomocí vatových tamponků dočistěte od zbytků cukru. Při peelingovém ošetření těla mohou být abrazivní částečky daleko větší, sáhněte tedy po klasickém cukru krystal a těsně před použitím jej smíchejte spolu s obyčejným sprchovým gelem nebo olivovým olejem, tentokrát však v poměru 1:1. Dále je postup úplně stejný jako u scrubu na obličej. Ošetření neprovádějte častěji než jednou týdně.

Čtěte také:

Deset zásad kontaktního rodičovství

Chcete mít doma malého virtuose? Začněte s výchovou hned po narození

Mateřská není vězení. Nevzdávejte se toho, co máte rádi!

Bioženy ohrožují zemi?

 

 

foto: Pixabay

Tipy redakce

Jak na městský stres? Můžete se odstěhovat, nebo vyzkoušet toto

Jak na městský stres? Můžete se odstěhovat, nebo vyzkoušet toto

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Jan Rak: Ráj na zemi nastane tehdy, až připustíme, že si realitu tvoříme sami

Jan Rak: Ráj na zemi nastane tehdy, až připustíme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...