fbpx

Nadace BigBoard podpořila sbírku pro projekt Dog for Doc. Vědci a další specialisté v něm zkoumají využití psů při odhalování závažných lidských chorob

Zveřejněno: 17. 12. 2020

Na dárcovské platformě Donio.cz vrcholí v těchto dnech crowdfundigová kampaň určená na podporu výzkumu a využití psů pro potřeby odhalování koronaviru a dalších lidských onemocnění. Zhruba poloviční částkou z více než 200 tisíc vybraných korun přispěla Nadace BigBoard, která se stala současně generálním partnerem projektu.

„Poslední měsíce v souvislosti s pandemií covid-19 ukázaly, že v dnešním globalizovaném světě s velmi rychlými přesuny obyvatel je šíření nebezpečných chorob riziko, s nímž se budeme muset naučit účelně vypořádávat. Jednou z možností, která se k tomu přímo nabízí, je odhalování nemocných a přenašečů za pomoci psího čichu,‟ vysvětluje důvody podpory projektu Dog for Doc. předseda správní rady Nadace BigBoard Richard Fuxa.

Podpora v kampani

Nadace kromě finančního daru také poskytuje zcela bezplatně venkovní reklamní plochy pro rozsáhlou kampaň podporující projekt Dog for Doc, a to v hodnotě dvou milionů korun. Zároveň uhradí veškeré náklady spojené s tiskem a instalací v celkové částce 260 tisíc korun.

Jsem rád, že situace kolem covid-19 dala impuls celé řadě odborníků k tomu, aby právě tímto směrem napřeli své úsilí.

S výcvikem psů rozpoznávajících koronavirus začal již na jaře ve spolupráci s Nemocnicí Na Bulovce první tým a v září byl utvořen druhý dobrovolnický tým, který poskytuje bezplatnou podporu celému projektu.

Jedním z jeho podporovatelů je i František Blažek, místopředseda Hospodářské komory hl. m. Prahy. „Využití psího čichu pro odhalení či včasnou diagnostiku chorob zůstávalo v Česku dlouhá léta upozaděno. Jsem rád, že situace kolem covid-19 dala impuls celé řadě odborníků k tomu, aby právě tímto směrem napřeli své úsilí, a jsem připraven je nadále v jejich záslužné činnosti maximálně podporovat,‟ uvádí Blažek, který současně působí jako člen Smírčí komise Hospodářské komory České republiky.

Zaměření na onkologii

Psi mohou totiž současně s vyspělou medicínou pomáhat či přímo zachraňovat řadu pacientů i s neinfekčními chorobami, kteří by donedávna byli odsouzeni k těžkému poškození zdraví, nebo dokonce smrti, typicky onkologicky nemocných. A právě i na onkologickou diagnostiku pomocí psího čichu se chtějí experti z Dog for Doc s podporou Nadace BigBoard v budoucnu zaměřit.

„Včasné odhalení rakoviny může naprosto prokazatelně ochraňovat nejen konkrétní nemocné a jejich blízké před bolestí a utrpením, ale díky včasným opatřením vede rovněž k úspoře finančních částek vynakládaných na léčbu pacientů,‟ doplňuje vedoucí lékařka Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce Petra Holečková.

Související…

Organizátorka Sbírky potravin: Byl to rekord a ještě ho chceme dotáhnout na 500 tun
Eva Doležalová

foto: BigBoard, zdroj: Donio

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...