fbpx

Publikace uvádí rodiče do kontextu věcí, které jejich děti dávno vědí, ale neumí s nimi pracovat. Zároveň je návodem pro ty, kteří chtějí své potomky ochránit před nástrahami digitální komunikace a nechtějí přitom vypadat jako fosílie z minulého století

Zveřejněno: 16. 5. 2019

Rozvoj mobilních technologií klade na rodiče výzvy zcela jiného druhu, než tomu bylo kdy v minulosti. Vědomosti, zkušenosti a způsob, jakým se věci dělají, se dědil z generace na generaci, otcové a matky předávali synům i dcerám to, co jim předali jejich rodiče, a přidali k tomu pár vlastních zkušeností. Svět byla jedna velká mezigenerační entita, všichni se pohybovali v jednom světoprostoru a ovlivňovali se navzájem. A to už teď moc neplatí.

Příchod internetu a mobilních technologií totiž změnil od základu úplně všechno. Ano, základní návyky, například zavazování tkaniček nebo to, že máme pouštět starší sednout v tramvaji, nám stále předávají rodiče. Ovšem v situaci, kdy se dítě přijde rodičům pochlubit, že na sociální síti TikTok překonalo hranici deseti tisíc followerů, zareaguje většina maminek i tatínků naprosto identicky: Můžeš mi to, prosím, přeložit do češtiny?

Autoři nepovažují internet, tablety a mobily za zkázu lidstva. Snaží se ovšem poukázat na zřejmý nepoměr mezi užitnou a zábavnou funkcí nových technologií.

Kniha Dítě v síti je vyústěním úsilí online magazínu Flowee o edukaci české populace v oblasti vztahu mileniálů a sociálních sítí. Je samozřejmě určena obzvlášť rodičům, obsahuje články o věcech, které děti buď už dávno vědí (kdo je nejpopulárnější influencer na Instagramu, Youtube a TikToku) a rodiče je v tom prostě musí dohnat, nebo které jsou si schopny zjistit během času, za který rodiče přečtou úvod (jak poznat, že na druhé straně virtuální konverzace je padesátiletý úchyl, který se představuje jako dvanáctiletá školačka), případně věci, které prostě děti absolutně nezajímají (jak poznat kyberzávislost).

Od Hnízdila po Kovyho

Kniha je rozdělena na několik částí. Předmluvou ji opatřila hvězda české psychosomatické medicíny, celostní lékař Jan Hnízdil. A již svou předmluvou ilustruje stále se prohlubující rozdíl mezi tím, jak technologie vnímají rodiče a jejich děti: „Moje znalosti počítačových technologií a fungování sociálních sítí jsou na úrovni mírně retardovaného dítěte. Jsem vlastně přestárlé dítě v síti. Když mi zmizí na počítači neuložený text, přijde dcera Johanka, shovívavě na mě pohledí a poví "klid, taťule, to bude dobrý" a problém během pár vteřin vyřeší.“ V úvodu popisuje Jan Müller, šéfredaktor Flowee, v jehož edici kniha vyšla, jak nízká kvalita právě rodinných vazeb může negativně děti zasáhnout.

Závěrečná část knihy se jmenuje „Den Offline“ a popisuje výzvu: V online světě nesmíte zapomínat na ten reálný, ve kterém žijete, dýcháte, milujete a pracujete.

První sekci knihy napsal publicista Daniel Dočekal a je trefně nazvána „Manuál pro rodiče“. Daniel se dlouhodobě věnuje edukaci dětí v oblasti sociálních sítí a internetu. Touto částí knihy dávají autoři najevo, že pokud chtějí rodiče na děti pozitivně působit, musí se vzdělávat sami. A poskytují čtenářům dostatek studijního materiálu. Druhá sekce „Co mobil dal a vzal“ je autorským dílem Anastázie Harrisové a zabývá se otázkou, proč mobil dokáže napáchat v rukou rodičů někdy i zásadní škody.

Třetí sekci „Kniha digitálních džunglí“ napsal publicista Lubomír Heger a rytmem technothrilleru nás provede těmi největšími úskalími, které na člověka (nejen na děti) na sociálních sítích čekají. Čtvrtá sekce „Velká debata o velké otázce“ obsahuje výběr článků magazínu Flowee, které se věnují nebezpečím moderních technologií – můžete si přečíst, co to jsou digitální sirotci, jak se chovat při online sextingu nebo proč se populární youtuber Kovy potýká ve 22 letech se syndromem vyhoření. Závěrečná část knihy se jmenuje „Den Offline“ a popisuje výzvu: V online světě nesmíte zapomínat na ten reálný, ve kterém žijete, dýcháte, milujete a pracujete.

Technologie jsou nástroje, ne cíle

Kniha luddisticky nebojuje proti digitální komunikaci. Výraz „Den offline“ byl zvolen záměrně a neznamená „Celý život offline“. Autoři nepovažují internet, tablety a mobily za zkázu lidstva. Snaží se ovšem poukázat na zřejmý nepoměr mezi užitnou a zábavnou funkcí nových technologií a ukazují prstem na největší nebezpečí, která z nich vyplývají. Ústředním tématem knihy tedy není heslo „zahoďte tablety, vraťte se k tužce a papíru“, ale spíše „naučte sebe i své děti ovládnout moderní technologie dříve, než ovládnou ony vás“.

Mobily a sociální sítě jsou užitečné nástroje – ne posvátné cíle.

Pokud si tuto premisu rodiče uvědomí, může to být ve spojení s předávanou historickou zkušeností způsob, jak provést děti digitální džunglí, ochránit je před nebezpečím, které na ně číhá, a zároveň jim ukázat, že mobily a sociální sítě jsou užitečné nástroje, ne posvátné cíle.

Související…

Jak jsem si vyzkoušel být pár dní offlineVěra Jourová: Tvář projektu Dítě v síti patří do stovky nejvlivnějších lidí planetyMáma není doma, YouTube jo: Co vlastně děti dělají na sociálních sítích?

Celá výchova je de facto postavená na tom, že rodiče dávají dětem brnění do bitev, které je v životě čekají. Ty bitvy už musí děti vybojovat samy. Kniha „Dítě v síti“ ukazuje jednu z cest, jak takové brnění dítěti vyrobit. Jan Hnízdil v předmluvě velmi správně definuje základní premisu: Rodiče jsou vzory a od nich děti dědí vzorce chování: „Rodiče by měli mít dostatek informací o tom, jaké možnosti a rizika počítačové technologie přinášejí.“ Kniha Dítě v síti je dobrým přehledem a prvním krokem k tomu, aby vás děti i v této oblasti mohly považovat za autoritu.

foto: Tomáš Železný, zdroj: Kniha Dítě v síti

Tipy redakce

Jiří Skalický: Praha by se neměla zakonzervovat v podobě z 80. let

Jiří Skalický: Praha by se neměla zakonzervovat v podobě z 80. let

Odbor památkové péče se v Praze stará o to, aby úpravy památek nebo objektů v...

Čtyři tipy, jak se zbavit stresu z velkoměsta. Pokud tedy nechystáte stěhování

Čtyři tipy, jak se zbavit stresu z velkoměsta. Pokud tedy nechystáte stěhování

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Zneužívají fotek vašich dětí? Jak fungují digitální únosci

Zneužívají fotek vašich dětí? Jak fungují digitální únosci

O rodičích, kteří na internetu pilně dokumentují každý okamžik života svých...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.