fbpx

Česká eurokomisařka, která zaštítila projekt Flowee pro digitální gramotnost, se dostala do elitní společnosti magazínu Time

Zveřejněno: 18. 4. 2019

Když jsme loni v létě spouštěli projekt Dítě v síti, který mladším i starším generacím pomáhá, aby se orientovaly v zákoutích digitálního světa, požádali jsme o záštitu eurokomisařku pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věru Jourovou. A hned od začátku jsme ji měli. Tedy tu podporu.

Přestože má Věra Jourová v komisi tak dlouhý "titul", sešla se se mnou a kolegou Jaromírem Hasoněm, se kterým ji pojí zkušenost z počátku budování jisté politické strany či, chcete-li, hnutí, jen tak na pivo v kelímku na Střeleckém ostrově. Milá a vzdělaná dáma, která jezdí MHD a novináře na Západě si získala už jen tím, že se odhlásila z Facebooku, aby upozornila na všechny ty hejty, kterými se sociální sítě hemží.

Digital wild west is over

Čítám o ní pravidelně na titulní straně Financial Times, kam se rozhodně žádný jiný Čech nedostane. Maximálně Andrej Babiš jednou za rok, když se řeší jeho Čapí hnízdo, nicméně Věra Jourová je pravidelně v zájmu pozornosti světových médií a také největších globálních korporací, protože se stala výraznou postavou snahy kultivovat novou ekonomiku. Jak jednou řekla, „digital wild west is ower“ a obřím firmám typu Facebooku či Googlu, které disruptují nejen byznys, ale i demokracii, se musí nastavit nějaké hranice, například GDPR.

Bezprostřední, skromná, vtipná dáma s globální reputací by po současném nájemníkovi Hradu byla balzám na nervy.

I přesto, že měla dost co dělat se zachraňováním evropských spotřebitelů před stále silnějším Big Techem, jehož byznys model způsobil epidemii klikání, postování, stahování a špehování, našla si čas, aby dala našemu projektu Dítě v síti záštitu a vystoupila na stejnojmenné  listopadové konferenci.

Globální kandidátka?

A tento týden ji za všechny bohulibé snahy týdeník Time zařadil mezi TOP 100 nejvlivnějších osobností světa. Magazín Time není orákulum a jeho porota není nějaká globální rada moudrých, ale pouhý výběr redakce týdeníku, který má – kvůli Big Techu – své nejlepší roky také už za sebou. Ale anketa už se pořádá skoro sto let a má pořád pěkný zvuk.

Související…

Konference Dítě v síti 2018: Nenechávejme děti v digitální džungli samotné
Zdeněk Strnad

Věře Jourové za redakci Flowee gratuluji. A musím říct, že by se mi líbila i jako kandidátka na prezidenta. Tedy, i vzhledem k jejímu zaměření v Evropské komisi, musíme napsat prezidentku. Bezprostřední, skromná, vtipná dáma s globální reputací by po současném nájemníkovi Hradu byla balzám na nervy.

foto: Profimedia, zdroj: Time

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...