fbpx

Věda odhalila, že obyčejný čaj je zdravější než proslulý léčivý nápoj, který může nemocným naopak přitížit

Zveřejněno: 24. 3. 2018

Populární kombucha, často nazývaná jako „elixír zdraví“, není ani zdaleka tak účinná, jak její propagátoři hlásají. Zdravé látky sice obsahuje, ale jen v zanedbatelném množství. Funguje na principu placeba.  

Lidstvo zná kombuchu už od starověku. Kdy přesně se objevila na našem území, není přesně známo. Ví se však, že i dříve se na její blahodárné účinky věřilo, a dokonce byla pěstována se sloganem: „Kdo holduje kombuše, sto let světem pokluše.“  Její pověst nicméně na začátku 19. století utrpěla šrámy, tehdy se mezi lidmi rozšířila fáma, že po požití dál jako houba roste v lidském organismu.

Čtěte také:
Skrývá se cesta za nesmrtelností v potravě? Vědci vám díky dietě prodlouží život
Jsem krásná bez parabenů: Top osm produktů pro každodenní péči
Lidé přestali poslouchat svůj vnitřní hlas, proto jejich tělo bolí, tvrdí fyzioterapeut Tomáš Rychnovský

V současnosti však kombucha slaví velký návrat. Skalní příznivci dokonce tvrdí, že tento nápoj vyráběný fermentací z oslazeného čaje a kultury bakterií a kvasinek, může vyléčit nemoci, jako je rakovina, AIDS či srdeční potíže. Tyto zázračné schopnosti komentoval mikrobiolog Heather Hallen-Adams suše: „Nic z toho, co je lékem na všechno, nás nedokáže doopravdy léčit.“

Přítomnost živin nestačí

Kombucha se proslavila tím, že obsahuje bakterie nutné pro zdraví střevní mikroflóry. Má to však háček. „Naše střeva obývá celkem 300 bilionů mikroorganismů. A i koncentrované probiotické kapsle obsahují jen asi 0,02 % z tohoto počtu, přičemž u kombuchy je to ještě méně. A to je opravdu nedostatečné množství, aby jakkoli naše zdraví ovlivnila,“ říká Zhaoping Li, odbornice na klinickou výživu z univerzity v Kalifornii.

Nápoj je také opěvován díky tomu, že obsahuje zdravé polyfenoly. To je typ antioxidantů, které brání poškození buněk. Ani v tomto ohledu však není nijak výjimečný. „Přestože existují důkazy, že díky fermentaci se počet polyfenolů mírně zvyšuje, podobné benefity můžete získat i pitím obyčejného zeleného či černého čaje,“ říká Li.  

Pozor na rizika

Co se týká ostatních výživných látek, například vitaminů, většina z nich je zničena průmyslovou pasterizací kombuchy. I proto je nejvíce propagovaná domácí příprava, během níž bohužel hrozí riziko kontaminace nebezpečnými viry. Experti tedy radí, aby se jí vyhýbali zejména lidé s oslabenou imunitou, kterým je paradoxně tento nápoj často doporučován na „léčbu“.

Hledáte-li zdroj probiotik, antioxidantů a dalších živin, místo kombuchy vám postačí kyselé zelí a kvalitní zelený čaj. Ty sice nejsou tolik propagované, ale fungují stejně, nebo dokonce lépe než magický „houbovitý nápoj“. 

 

foto: Profimedia

Tipy redakce

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...