fbpx

Zveřejněno: 18. 3. 2017

Kdybyste svůj balzám rozložili na jednotlivé suroviny, nejspíše byste se zhrozili. Alergeny, agresivní látky, ropné sloučeniny. A výjimkou nejsou ani aluminiové přísady, které se podílejí na rakovině. 

shutterstock 525373660
S kosmetikou, kterou si uděláte doma, je to jiné. Víte přesně, z čeho budou jednotlivé přípravky vyrobené, můžete si sami přidávat vůně a také si určit, jaká je pro vás vhodnější konzistence – jestli chcete krémové tělové mléko nebo spíše olejovou masku. V tom je výroba domácí kosmetiky vskutku různorodá. A neomezuje vás ani cenově!

Homemade péči o tělo si většinou lidé vyrábějí především proto, že vědí, co je její součástí. Jsou však v dnešní době i takové situace, kdy se lidé snaží napodobit kosmetiku, jež koupíte klasicky v obchodech, a aspirují na to, aby byly produkty trvanlivé, aby dobře pěnily apod. Je však právě toto důležité? Na co by si měli dávat pozor?
Na otázku odpověděla nejlépe MUDr. Dagmar Jírová: „Pokud nejste specialistou na technologii výroby kosmetických produktů, neexperimentovala bych ani s výrobou pro sebe - pokud ovšem nechcete používat jen třeba čistý olej mandlový, olivový atd. pro kosmetické účely. Rozhodně neexperimentujte s emulgátory atd. Samy o sobě jsou látkami dráždivými a často alergizujícími.“
Proto je důležité zvážit, co od domácí kosmetiky očekáváte. Pro vlastní účely, jestliže budete např. doma vyrobený tělový krém využívat často, nepotřebujete dlouhou trvanlivost produktu. Dalším tipem je i to, že napěnění nejde ruku v ruce s procesem a účinností daného přípravku, jde pouze o jakýsi efekt. Výrobek, který pění málo ve srovnání s jiným, není zákonitě horší nebo méně kvalitní. Dbejte tedy na přírodní zdroje, na čisté ingredience, které vám pomohou ke krásné pleti, přirozeně lesklým vlasům či pevné a nevysušené kůži.

Vyrobte si vlastní balzám

domaci kosmetika shutter

Ingredience:
• 10 g karnaubského vosku
• 10 g mandlového oleje
• 7 g kakaového másla
• esenciální olej pro vůni

Postup:
1. Nahřejte v hrnci dostatek vody, jakmile bude vřít, vezměte o něco menší misku, do ní dejte karnaubský vosk spolu s kakaovým máslem a vložte do vodní lázně.
2. Jakmile se rozpustí, přidejte mandlový olej.
3. Výslednou směs můžete dát do malých kelímků nebo do krabiček určených na balzámy na rty.
4. Stačí nechat zchladnout a pak je můžete směle používat.

Výhodou vlastnoručně vytvořeného balzámu je to, že si můžete vždy dodělat potřebné množství, můžete zkoušet různé vůně přidáním esenciálních olejů – např. vanilka, meloun, banán. Hotové balzámy můžete ozdobit vámi vytvořenými designovými nálepkami a potěšit tak třeba rodinu nebo přátele malým voňavým dárečkem v podobě péče o rty, která se při mrazivých dnech v zimě nebo horkých a suchých dnech v létě náramně hodí.
Návodů na výrobu domácí kosmetiky najdete velké množství, i mezi nimi je však třeba filtrovat ať už kvůli použití sody, která je velice agresivní, nebo jiným emulgátorům a konzervantům, jež mohou sice prodloužit životnost kosmetiky, ne však zdraví vaší pokožky. 

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...