fbpx

Akné či suchost samotná kosmetika nevyřeší. Je to komplexnější, říká Zdenka Kovářová 1 fotografie
Zdroj foto: Se svolením Zdenky Kovářové

Jestli věříte na „zázračné“ krémy a séra, která vás zbaví vrásek či akné, pak vás asi zklameme. Zdravá pleť vyžaduje mnohem víc. Co přesně, nám prozradila kosmetická odbornice a majitelka značky

Zveřejněno: 3. 6. 2024

Na Zdence mě zaujal její postoj, ze kterého číší ryzí snaha poskytnout ženám maximální péči, a zároveň její upřímnost v tom, že kvalitní kosmetika sama o sobě nestačí. Povídaly jsme si o tom, jestli můžeme věřit přírodní kosmetice dostupné v drogistických řetězcích, jak probíhá testování a schvalování přírodních produktů a v neposlední řadě mě zajímalo, co ona sama dělá pro to, aby vypadala krásně a mladistvě.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi přírodní a konvenční kosmetikou, pokud jde o účinky na pokožku?

Asi to nelze takto kategorizovat. Určitě jsou konvenční produkty, které umí dobře posloužit, a jsou konvenční produkty, které je lepší nepoužívat vůbec. To samé platí u přírodní kosmetiky. I konvenční kosmetika může být přírodní. Opravdu kvalitní přírodní kosmetika je o celkovém prožitku, který se většinou pojí s bio kvalitou – cítím rozdíl hned několika smysly – od vůně přes pocit na kůži až po výsledek v zrcadle. Vnímáme živost, bohatost surovin. Když máte v rukou kosmetický produkt, na kterém nikdo nešetřil, využil to nejlepší, co je dostupné, neřešil poměry, aby to nejdražší bylo na předním místě ve složení, pak máte v rukou absolutní skvost.

Často zdůrazňujete, že péče o pleť není jen v kosmetice, ale je to celostní záležitost. Proč tomu tak je?

Přesně tak a není to ani o živinových doplňcích, jak toho někteří výrobci ve své marketingové komunikaci zneužívají, když si přivlastňují postoj strava-pleť. Čistá, celistvá strava je absolutní základ našeho zdraví a krásy. Žádná kapsle nemůže nahradit desítky tisíc složek v plodech. Výrobci neustále vyrábí „něco“, co má maskovat to, že špatně jíme a málo se hýbeme.

Přírodní, ale ne-bio kvalita může obsahovat stopy pesticidů, které se chovají jako konzervant. Tudíž skutečný bio produkt s dlouhou trvanlivostí je trochu podezřelý. 

Co bychom mohli v tomto ohledu dělat lépe?

Například místo drahých probiotických kapslí nám udělá větší službu větší různorodost ve stravě – více ovoce, více zeleniny, více kvalitních surovin, jako je rýže, batáty, kvalitní tuky z plodů, kvalitní živočišné produkty z bio farem. Je dobré jíst více venku, dotýkat se přírody, zvířat. A na druhé straně snížit toxickou zátěž, léky, silné čisticí prostředky, parfémy, alkohol, cigarety, smažené pokrmy, rafinované tuky, vymleté produkty plné barviv a konzervantů atd… Na tom stojí naše zdraví a krása.

Vadí, pokud kombinuji produkty různých přírodních značek? Často se setkáváme s tím, že značky apelují na to, aby si zákazník koupil celou řadu apod. Jak to vnímáte vy? Je to nezbytné?

Myslím, že většinou to vůbec nevadí, a může to být i prospěšné, protože někdy značka nemá všechny produkty dokonalé. Firmy chtějí mít všechno své a pak přirozeně nutí své zákazníky k tomu, aby vše kupovali od nich. Je to byznys. Ale na trhu je tolik produktů, tolik odpadu, každý by se měl trochu zamyslet nad tím, kam to vše vede. Proto je naše značka PraváJá od začátku stavěna tak, aby si žena mohla vše a jakkoliv kombinovat.

Jediné, co v tomto směru doporučuji, je nemixovat syntetické make-upy a jiné směsi s přírodní pleťovou kosmetikou. Nemusí to pohromadě fungovat, protože ty syntetické (dle obsahu) se nevstřebávají, nepropouští, takže vám pak sedí jen na povrchu.

Jaké jsou nejčastější chyby, které lidé dělají při péči o svou pleť, a jak je mohou napravit?

Ženy obecně, když mají suchou pleť, často hledají mastné produkty. Myslí si, že hutné, tučné balzámy jsou nejefektivnější v boji se suchostí. Stejně tak to někdy přehání s hydratací, která bez tuků v kůži dlouho nevydrží. Kůže vždy potřebuje obojí – hydrataci i tuky. To klíčové je kvalita a individuální poměry obou složek. Každá žena potřebuje něco jiného v jinou dobu, proto je skvělé, když si může svůj kosmetický koktejl připravovat dle svých momentálních potřeb. A to lze jednoduše, když má hydrataci oddělenou od tučných směsí, může si tak volit poměry a textury dle počasí a jiných okolností.

Dnes omlazující procedury využívají ženy 25+, tudíž ženy 40+ mají dost stižené „konkurenční podmínky“, když se porovnávají. Obávám se, že ztrácíme cit pro to, jak vlastně žena skutečně ve čtyřiceti vypadá. 

Existují specifické přírodní ingredience, které jsou obzvláště účinné při řešení běžných problémů s pletí, jako jsou akné nebo suchost?

Zde jsem velmi opatrná. Vždy se roztrhne pytel s nějakou surovinou a firmy se předhání tím, co kdo má a v jaké formě. Osobně si nemyslím, že kosmetický produkt může vyřešit složité kožní problémy – to spíš ta strava a životní styl. Jako výrobce i prodejce vnímám citlivost a ovlivnitelnost žen. Vyrábět a prodávat produkty je velká zodpovědnost. Žádná jedna surovina není sama o sobě zázračná, vždy je to nějaký celek všeho, ale marketingová komunikace nás často navádí k opačné víře.

Může přírodní kosmetika nabídnout stejné výsledky jako produkty obsahující chemické složky? Jak dlouho trvá, než jsou viditelné výsledky?

Může nabídnout i lepší výsledky, ale teď nemluvím o botoxu a výplních. Když budu porovnávat jen kosmetické produkty, tak dle mě kvalitní přírodní kosmetika umí mnohem lépe pečovat o naši pleť než ta syntetická, která není výživově bohatá a je vzdálenější přírodě. Ale pozor, ne každá chemická složka je pro nás špatná. Výsledky jsou vidět víceméně okamžitě. Ale někdy si ženy pletou rozdíl v kvalitě elasticity a zdraví pokožky s vyhlazujícími procedurami. Kosmetický produkt není injekce botoxu. Kosmetický produkt nemůže vynulovat vrásky. Umí pleť hydratovat, doplnit živiny, aby se mohla lépe chránit, umí dodat tukové složky, aby byla šťavnatá – to vcelku znamená zmírnění vrásek, rozjasnění, ale neznamená to omlazení ve smyslu vyzmizíkování vrásek a liftingu kontur.

Související…

Kolagen jako „zázrak“ proti vráskám. Víme, který funguje a kdy kupujete předražené nic
Dora Hanzelová

Všude se píše, že bez SPF nemůžeme opustit dům. Je to pravda?

Osobně nesouhlasím s permanentní SPF ochranou. Ale jsou jistě ženy, které to potřebují z různých důvodů. Já SPF používám na dovolených nebo při delších sportovních akcích na přímém slunci. Mám živinově velmi bohatou stravu i kosmetiku a hodně pohybu, tudíž má kůže má dobrý základ a nejeví známky hyperpigmentace.

Jakým způsobem testujete účinnost a bezpečnost přírodních produktů?

Naše směsi musí projít testováním v nezávislé laboratoři, kde se hodnotí obsah nejdříve papírově, tedy kvalita deklarovaných surovin, jejich kombinovatelnost, povolené limity atd. Poté se musí laboratorně ověřit čistota směsi, kde nesmí být žádné patologické mikroorganismy ani nadměrné množství běžných mikroorganismů. Poté se laboratorně testuje stabilita produktu, přidává se například plíseň a sledujete se, zdali to směs ustojí a látka se nezačne množit. Dále se například testuje reakce na kůži žen. 

Co byste poradila ženám, které s přírodní kosmetikou teprve začínají a nevědí, jak na to?

Vždy se hodí hydratace a nějaký tuk. Sušší typ pleti ocení vrstvení, mastnější stačí méně. Je tedy otázkou, jaké textury a poměry nám individuálně vyhovují, zdali oceníme tučný balzám nebo lehounké olejové sérum – obojí je tuk. Kvalitních přírodních značek je na trhu mnoho, dnes je radost vybírat.

Vy jste přirozeně krásná a vypadáte velmi mladě. Čím to podle vás je? 

Moc vám děkuji za milá slova. Vážím si toho. Je mi 48 let, zatím bez botoxu, bez výplní a jiných běžných estetických úprav či operací. Nemám jediný šedivý vlas. Lidé se často ohání genetikou, ale já jsem přesvědčena, že je to právě ten celek, který jsem již zmiňovala – životní styl – naše každodenní volby toho, co jíme, jak se hýbeme, jak se smějeme atd.

Žádná jedna surovina není sama o sobě zázračná, vždy je to nějaký celek všeho, ale marketingová komunikace nás často navádí k opačné víře.

Moje strava je opravdu čistá, nejím smažené pokrmy (výjimečně si dám řízek od dědy), vyhýbám se jakýmkoliv polotovarům. Moje jídlo je plné ovoce, zeleniny, celistvých surovin, jako je maso, ryby, rýže, batáty. Konzumuji také kakao, med, mořskou sůl. Hlídám si bílkoviny, aby jich nebylo mnoho ani málo. Nyní v pozdějším věku jsem začala doplňovat kolagen s kyselinou hyaluronovou pro zdraví vaziv a kloubů, protože hodně sportuji, a občas se začínají ozývat šlachy. Moje pleť jede už asi deset let pouze kosmetiku PraváJá a doplňuji to masážemi a obličejovým cvičením. To je stejně klíčové jako pohyb celého těla. Právě tomuto mixu vděčím za to, že ve svém věku vypadám přirozeně „únosně“ i bez těch estetických zákroků.

Co si myslíte o dnešních omlazujících procedurách. Co má podle vás smysl a kdy je vhodné začít?

Myslíte například botox? To je složité. Dnes tyto omlazující procedury využívají ženy 25+, tudíž ženy 40+ mají dost stižené „konkurenční“ podmínky, když se porovnávají. Obávám se, že ztrácíme cit pro to, jak vlastně žena skutečně ve čtyřiceti vypadá. Z hlediska zdraví žena musí zvážit celkovou toxickou zátěž a rizika s tím spojená. Pokud má skvělý životní styl, tak možná trochu botoxu jednou za 6 měsíců tělo unese. Pokud má vyšší toxickou zátěž, tak s každou další dávkou čehokoliv může přetéct pohár. Nejdůležitější je být spokojený, takže pro někoho je možná lepší varianta trochu botoxu nežli deprese ze stárnutí.

Jak je to s trvanlivostí přírodních produktů. Někdy se člověk setká s tím, že kosmetika, která má být přírodní, se prodává ve velkých řetězcích a má docela dlouhou trvanlivost. Jak to vlastně je?

To je zajímavé téma. Bio kosmetika bez konzervantů je tou nejcitlivější, protože přírodní ale ne-bio kvalita může obsahovat stopy pesticidů, které se chovají jako konzervant. Tudíž skutečný bio produkt s dlouhou trvanlivostí je trochu podezřelý. Naše botanická séra v bio kvalitě mají trvanlivost jeden rok. To je důvod, proč jsme se rozhodli naši kosmetiku prodávat exkluzivně, tedy vyrábíme a též prodáváme. Jakmile prodáte tyto produkty dál, tak nemáte kontrolu nad tím, jak dlouho produkt někde leží a jak čerstvý se dostane konečnému zákazníkovi.

foto: Se svolením Zdenky Kovářové, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...