fbpx

Zveřejněno: 2. 3. 2017

Žili jsme v hezkém, ale velmi malém bytě v Praze, bez zahrady, kde nás zatěžovaly vysoké náklady na energie. V roce 2009 se zdálo, že postavit dům podle našich představ, je v Čechách nereálné. Dlouho jsem působil v Německu a věděl jsem, jak se u nich staví a jak má pasivní dům vypadat. 

Čeští odborníci moje představy smetli ze stolu a vysvětlovali mi, v tu chvíli poprvé, že takhle se to opravdu v Čechách nedělá. Přemýšlel jsem o tom, že to vzdám a nechám se odborníky přesvědčit, že ví, co dělají a že postavíme nějaký ten typizovaný dům. Ale pak jsem se rozhodl bojovat. Nenechal jsem se přesvědčit, nenechal jsem se zlomit tlakem odborníků, kteří to se mnou mysleli dobře. Já nebudu investovat celoživotní příjem do něčeho, co nechci. Chci náš dům postavit, jak nejlépe to jde.

Vzal jsem osud našeho domu do vlastních rukou a vyrazil jsem za odborníky do Německa.

shutterstock 385750579

Těm se moje představy zdály naopak velmi reálné a velmi rychle jsme se domluvili a pustili do příprav plánů. Celá situace mě nastartovala k dalšímu zkoumání, jak bych nový domek pro naši rodinu vymyslel ještě lépe. Vzpomněl jsem si na Feng Shui, čínské učení, jak uspořádat domov tak, aby se v něm lidem žilo spokojeně a v souladu s přírodou. Tohle bylo přesně to pravé, co jsem hledal. Moje urputná snaha a přesvědčení se začaly překlápět do plánů nového domu. V tu chvíli jsem věděl, že to nebude jednoduché, že to bude stát spoustu sil a práce, ale že pro svoji rodinu postavím dům, ve kterém nám bude dobře, pohodlně a bude hospodárný.

Moje silná vazba na německé odborníky mi pomohla ve všech kritických momentech, kdy se zdálo, že se dílo nepodaří. Mohl jsem se o ně opřít a zcela pominout vliv českých rádoby expertů. Když bylo vše připraveno z Německa, zjistil jsem, že i v Čechách máme skutečné experty, kteří chápali mé nadšení, vizi a v další fázi stavby jsem mohl čerpat i z jejich zkušeností.

A o tom vám napíšu zase příště.

Foto: Shutterstock

Galerie

Tipy redakce

Našla se nová planeta naší galaxie? Možná jde jen o černou díru

Našla se nová planeta naší galaxie? Možná jde jen o černou díru

Aby nějaký astronom objevil novou planetu v naší sluneční soustavě, to je věc...

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

Alkoholismus? Dá se léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus? Dá se léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po propité silvestrovské noci dali jako spousta lidí následující...


Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.