Přečteno 55515x

Dlouho se zkoumala neplodnost především u žen a předpokládalo se, že pro muže není problém stát se otcem i v pokročilém věku. Pánové po čtyřicítce ale mohou mít problém počít dítě z podobných důvodů jako ženy. A kupodivu je šance nejnižší, pokud se o dítě pokouší s výrazně mladšími ženami.

Americká terapeutka pro rodinné vztahy Laura Dodgeová představila na letošním sympóziu European Society of Human Reproduction and Embryology v Ženevě výsledky svého rozsáhlého průzkumu. Zkoumala sedm tisíc párů, které se dohromady 18tisíckrát pokoušely o umělé oplodnění. Podle očekávání byla šance na otěhotnění nejmenší, pokud byla v páru žena starší čtyřiceti let. Kupodivu byla ale úspěšnost oplodnění nízká i u párů, kde bylo muži víc než čtyřicet a ženě méně než třicet let.

Děti raději se zajíčky?

Z výzkumu zkrátka vyplynulo, že pro ženy by se z biologického hlediska vyplatilo více lovit mezi mladšími muži, a to především v případě, že chtějí samy založit rodinu později. Ženy, kterým bylo mezi třiceti a pětatřiceti lety a chodily se starším partnerem, měly totiž až o jedenáct procent menší šanci, že otěhotní.

"U žen mladších třiceti let jsme zaznamenali nejnižší počet těhotenství, pokud měly partnera staršího o deset a více let," doplňuje Dodgeová. Je to paradoxní, protože právě tento věk je lékaři považován pro ženy za ideální pro založení rodiny.

shutterstock 515942263

I ženy kolem čtyřicítky mají větší šanci na oplodnění s mladšími muži

Spermie, geny nebo prostředí?

Vědci si zatím nejsou jistí, zda má snížená plodnost u starších mužů podobnou souvislost, jako je tomu v případě ženské plodnosti tedy, že kvalita spermií klesá s věkem. Dodgeová ale nevylučuje, že úbytek plodnosti může způsobovat i nějaký faktor z vnějšího prostředí, který má vliv na tvorbu spermií.

Je přitom paradoxní, že při umělém oplodnění se lékaři snaží vybrat to nejlepší vajíčko, ale spokojí se s jakoukoliv spermií. Podle Dodgeové bychom ale při umělém oplodnění měli klást důraz na oboje. Nejenže pak bude šance na otěhotnění vyšší, ale rovněž je pravděpodobné, že dítě bude díky spojení kvalitního vajíčka i spermie zdravější.

Věk matek roste pozvolna

Podíváme-li se na české statistiky, zjistíme, že výzkumníci se skutečně zaměřují hlavně na ženy a jejich věk při porodu. Trend odkládání dítěte do pozdějšího věku sice stále trvá, podle dat z posledních let už se ale příliš nezvyšuje.

V roce 2015 byl průměrný věk matky při narození prvního dítěte 28,2 roku. Pro srovnání, v roce 2005 činil 26,6 roku. Podle statistiků věk prvorodiček, kterým je mezi dvaceti a šestadvaceti lety, klesl skutečně výrazně, hranice se už ale dál příliš rychle neposouvá. Například v letech 2013 a 2014 byl průměrný věk prvorodičky 28,1 roku.

Dobrou zprávou je, že u nás každoročně vzrůstá počet narozených dětí, a to od roku 2011. Zatímco v roce 2011 měla Česká republika porodnost 1,43 dítěte na matku, v roce 2015 už to bylo 1,57 dítěte, což je nejvíce od sledovaného období od roku 2005. Tehdy činila porodnost jen 1,28 dítěte na matku.

foto: Shutterstock, zdroj: Psychologytoday.com

Kamila Steinbachová

Kamila Steinbachová

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.