fbpx

Pokud zvažujete, že byste prodloužené květnové víkendy využili k vypůjčení karavanu a vydali se do země, která je tomuto způsobu cestování nakloněná tak jako žádná jiná, směle do toho

Zveřejněno: 20. 4. 2023

Prodloužené květnové víkendy jsou ideální k poznávací dovolené. A to klidně za hranicemi naší země. Vydejte se tentokrát po stopách kouzelného Rakouska. Oblasti s dechberoucími výhledy a ryzí přírodou jsou jako stvořené pro svobodné cestování v pojízdném domově na čtyřech kolech. Ukážeme vám tipy, kde zastavit a co rozhodně neminout. Připravte si kufry, je nejvyšší čas vyrazit!

„Rakousko je díky své rozsáhlé síti kempů a stellplatzů ideální pro milovníky přírody, které karavaning láká. A právě měsíce jako květen nebo červen jsou ty poslední, kdy si v Campiri můžete zarezervovat karavan nebo obytku jen na pár dní a vyzkoušet si, zda je pro vás dobrodružství na čtyřech kolech tím pravým cestovatelským zážitkem,” říká Lukáš Janoušek, zakladatel a CEO společnosti Campiri, digitální platformy na sharing obytných aut z půjčoven i od soukromých majitelů.

Rakousko je skvělou destinací pro karavaning – a to hned z několika důvodů. Je to země proslulá svými dechberoucími přírodními scenériemi, které jsou snadno přístupné. Stačí jen zastavit a užít si pohledy na nekonečné horské louky, inkoustově modrá jezera nebo se vydat na stezku po hřebenech Alp. A to vše v prostředí s dobře vyvinutou infrastrukturou pro karavany i obytky.

Abyste si váš výlet užili na maximum, připravili jsme pro vás tři oblasti, které stojí za to navštívit. A to klidně postupně, nebo klidně všechna najednou. Hodí se pro cestování s malými dětmi, v páru i pro partu nerozlučných přátel. Všem mají co nabídnout, od přírodních a historických památek, přes kvalitní gastronomii s důrazem na lokální produkci až po nádherná místa k odpočinku. Záleží jen na vašich preferencích…

První zastávka: oblast Mostviertel v Dolním Rakousku

Hned za hranicemi najdete severovýchodní část Rakouska – Dolní Rakousko, malebný kraj příběhů, ve kterém se soustředí nejen dějiny střední Evropy, ale také špičkové víno a prvotřídní gastronomie. Uprostřed této spolkové země, mezi řekou Dunaj a horou Örcher najdete nádhernou oblast Mostviertel. Tato část je známá hruškovým moštem a dalšími specialitami z hrušek. A právě tyto regionální produkty tady můžete v rámci svého cestování ochutnat. Jedině tak okusíte na vlastní kůži severní část tohoto regionu.

oreich

V jižní části na vás pak čekají krásná údolí, rozkvetlé pastviny a čistá horská jezera. Zároveň jde o skvělou oblast pro cykloturistiku. A aby toho nebylo málo, nezapomeňte vyrazit na koupaliště na břehu řeky v Hollensteinu, zavítat do domu divočiny, navštívit zážitkovou pekárnu nebo prozkoumat Muzeum pěti elementů.

Kde nocovat?

Stellplatzy a kempy v oblasti Mostviertelu v Dolním Rakousku můžete najít například pomocí aplikace stellplatz.info. My však rozhodně můžeme doporučit například pobyt na ekologické farmě Fraiss v Mitterbachu v okrese Lilienfeld, která je skvělým místem zejména pro rodiny s dětmi.

Další alternativou je pak oblíbený Gasthaus Langhaler v Emmersdorfu, kempování na farmě s přípojkami na elektřinu a vodu. Dostupné je tu také sociální zařízení. Nechybí zde možnost nákupu lokálních surovin nebo návštěva hostince, kde můžete ochutnat pokrmy z místní farmy včetně domácího pečiva a lisovaných šťáv a ciderů.

emmersdorf

Ve stejném okrese najdete také Oetscherland camping. Konkrétně leží v obci Lunz am See a otevřený je celoročně. I tady myslí ekologicky. Přírodu šetří díky omezené době sprchování za 1 euro a také zde mají solární systém, který vyrábí teplo a ohřívá vodu. Pečivo sem navíc dováží z pekárny v sousední obci.

Co ochutnat?

Pokud vaši dovolenou využijete pro návštěvu Dolních Rakous, doporučujeme ochutnat také místní speciality, jako jsou nudle s mákem, mleté maso ze zvěřiny nebo pokrmy z chřestu, hrušek či meruněk

mak

Meruňkové knedlíky nebo pálenky z meruněk jsou typické hlavně pro oblast Wachau. V části Mostviertel si zase pochutnáte na zdejších hruškách nebo místní specialitě, vínu z Trainstalu.

Směr Tyrolsko za odpočinkem i poznáním

Tyrolsko, spolková země na západě Rakouska, je opravdovým klenotem Alp. Ačkoliv je to část známa především svými horskými scenériemi, krásnými jezery a údolími, překvapí vás i množstvím historických měst, malebných vesnic nebo kouzelných zámků. A právě cestování karavanem vám umožní prozkoumat tento kraj až do posledního detailu, v bezprostřední blízkosti s přírodou.

Při cestě přitom rozhodně nemiňte vesnici Ellmau na pohoří Wilder Kaiser, domov hlavní postavy seriálu Doktor z hor. S dětmi můžete zajet i do Ellmiho kouzelného světa plného elfů, skřítků a dalších nadpřirozených bytostí. Zajděte se podívat na močály, které se tu dochovaly z doby ledové a navštivte také vodní království Hexenwasser. Za návštěvu pak stojí i podzemní dráha v Serfausu, která funguje už více než čtyři desítky let. Překvapí vás i skvělá gastronomie, která se opírá o desítku místních farem, které kladou důraz na lokální výrobu i prvotřídní kvalitu.

Kde nocovat?

Ideální místo na složení hlavy se nachází přímo v malebné vesničce Ellmau, v rámci parkovacího místa u penzionu Claudia. Na místě na vás čeká přírodní koupaliště, dětské hřiště a nádherné výhledy. Využít tu můžete toalety a sprchy v přízemí domu. Počet míst je tu omezený a je nutné si prostor předem rezervovat.

ellmau

Pokud preferujete kempy, doporučujeme přespat v ekologickém ubytování Hell, které najdete ho v obci Fuegen. Fotovoltaika, vytápění peletami, solární systémy, energeticky úsporné lampy, biologicky odbouratelné čisticí prostředky. To vše je na tomto místě samozřejmostí.

Co ochutnat?

Tyrolská kuchyně je proslulá svými špekovými knedlíky, a to buď v polévce nebo jako hlavní chod se zelím. Pokud vás tato pochoutka neláká, mezi tradiční pokrmy dále patří například špecle se sýrem a cibulí nebo tzv. Tiroler Gröstl –⁠ vařené brambory s hovězím nebo vepřovým masem nakrájené na miniaturní kousky a restované s cibulí. Děti jistě potěší klasický vídeňský řízek, který se zde obvykle podává s brusinkami. I milovníci sladkého si zde přijdou na své – výborné jsou zde například kynuté knedlíky s brusinkami nebo smažené jablečné kroužky v palačinkovém těstě. S brusinkami se tu podává také koláč kiachl ze smaženého kynutého těsta.

Korutany - kraj Heidi, děvčátka z hor

Přestože jsou Korutany pro Čechy tak trošku z ruky, jde o zajížďku, která se nakonec vyplatí. Kraj, který se nachází na samotném jihu Rakouska nabízí kromě rozmanitých aktivit a precizních rakouských služeb také vřelou italskou pohostinnost a gurmánský zážitek. Užít si zde můžete bohatou síť cyklostezek, horské túry nebo odpočinek u tyrkysových jezer. Jsou tu také termální lázně, které nadchnou malé i velké cestovatele.

tvl

Děti si určitě zamilují ještě návštěvu aktivního parku u horní stanice biosférické dráhy Brunnach nebo první korutanskou dráhu na kolečkových bobech. Určitě však nezapomeňte navštívit slavnou Heidi a její rodinu. A ochutnejte i místní speciality. V celých Korutanech se navíc v posledních letech zaměřují na Slow Food, využívání sezónních potravin a regionálních produktů.

Kde nocovat?

Parkování obytky přes noc přímo v Bad Kleinkirchheim nedoporučujeme. Na zdejších parkovištích u sjezdovek je to navíc zakázané. Kemp však najdete 15 kilometrů od tohoto lázeňského městečka. Camping Hobitsch, který provozuje už třetí generace jedné rodiny, a nabízí ubytování po celý rok.

V obci Döbriach vzdálené od lázeňského městečka asi půl hodiny, můžete navštívit kemp Moessler. Tento kemp se nachází v bezprostřední blízkosti přírodě. Důraz na životní prostředí a udržitelnost je důležité také pro Sepp a Mathilde, kteří provozují Alpencamp v Kötschah-Mauthen. Jejich kemp splňuje náročná kritéria rakouského i EU Ecolabelu. Najdete v něm lesní přírodní koupaliště i aquaarenu se saunovým světem.

Co ochutnat?

Korutany jsou známy především chutnými pokrmy z ryb. Objevují se v polévkách, salátech i hlavních jídlech. Ochutnat zde však můžete také fazolový guláš. Oblíbené jsou korutanské těstoviny plněné slanými i sladkými náplněmi.

tvltvl

Mlsné jazýčky si pak pochutnají na plněných tvarohových knedlících. A nezapomeňte ochutnat ani leschtalerský chleba, který je dokonce zapsaný na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

 

Související…

Psychoterapeut: Začali jste se v životě točit v kruhu? Pak je cestování ideální
Milada Kadeřábková

 

 

 

foto: Campiri, Shutterstock, zdroj: Campiri

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...