fbpx

Zveřejněno: 8. 3. 2017

Čaj. Bezesporu jeden z nejoblíbenějších nápojů světa. V horkých letních dnech dokáže organismus zchladit, v zimě naopak příjemně zahřeje. Umí dodat energii, ale i ukolébat ke klidnému spánku. A v neposlední řadě nesmíme opomenout jeho zázračné léčivé účinky. Jaké jsou ale nejoblíbenější druhy právě v tomto období?

Každodenní konzumace čaje není pro mnohé z nás nic neobvyklého. Doma v kuchyňských přihrádkách máme hned několik balení a s radostí si je dáváme i v restauracích či barech. Věděli jste odkud tento horký nápoj vlastně pochází a jak působí na váš organismus?

První objev

Podle čínské legendy sahá původ čaje až do roku 2737 před naším letopočtem. Tehdy se císař Šang-nung vydal meditovat do hlubokých lesů. Ponořen do svých myšlenek seděl u plápolajícího ohně, zatímco jeho věrný sluha převařoval znečištěnou vodu. Jakmile se však zvednul vítr, z nedalekého keře přistanulo v kotlíku pár suchých lístků. Pronikavé aroma, které se neslo vzduchem vyrušilo panovníka z rozjímání. Zvědavost mu nedala a tak okusil tajemný mok, který ukuchtil sluha čirou náhodou. Překvapen lahodnou chutí vydal se Šang-nung zpět do císařského paláce zvěstovat o nečekaném objevu.

monk 555391 1280

V dnešním Japonsku se zase vypráví příběh o budhistickém mnichovi jménem Bodhidharma, který se zavázal slibem k devítileté meditaci. Jednoho dne však zamhouřil oči a upadl do bezesného spánku. Rozezlen, že nevydržel zůstat vzhůru, odříznul si mnich na druhý den obě víčka, aby se podobné selhání už nikdy neopakovalo. V okamžiku, kdy je kajícník odhodil na zem zapustila ihned kořeny a na místě vyrostl keř čajovníku. Odvar z jeho listů tak dodává lidem z celého světa energii a pomáhá se soustředěním, nejen při meditaci.

Čaj léčí

Jedním z nejoblíbenějších druhů je bezpochyby černý čaj. Těžko si v zimě po náročném dni představit něco lepšího, než šálek horkého nápoje… Tento druh ale není populární jen pro svou výtečnou vůni a zlatavou barvu, ale hlavně kvůli svým, u nás často opomíjeným, účinkům. V čem tedy tkví jeho prospěšnost pro lidský organismus? Především v tom nejdůležitějším – tedy v posílení imunitního systému našeho těla. Navíc díky obsahu vitaminu B1 zlepšuje náladu, což s radostí uvítáme zvláště v pochmurném počasí. Některé výzkumy dokonce tvrdí, že pravidelné pití černého čaje snižuje riziko výskytu cukrovky, která je v poslední době bohužel čím dál běžnější diagnózou i u mladých lidí.

black tea 1052382 1280

Pokud však nedáte dopustit na bylinkové čaje, vsaďte na meduňku či třezalku, které zklidňují nervový systém a pomáhají při nespavosti, bolestech žaludku i migrénách. Od nachlazení a chřipky vám uleví čaje bohaté na vitamín C, například z černého bezu nebo šípků.
Proti nejrůznějším zánětům i infekcím hrdinně bojuje čaj zázvorový. Je tak ideální prevencí proti nachlazení a dokonce tiší i bolest v krku. Díky jeho zahřívacím účinkům je populární hlavně v chladném období.

Nezbytná přísada

Jestliže si horký čaj rádi osladíte medem, měli byste vědět, že se při teplotách vyšších než 42° C ničí jeho účinné látky. Abyste tedy nepřišli o jeho pozitivní schopnosti nikdy nedávejte med do horkých nápojů, ale raději chvíli počkejte.

 

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...