Díky objevu amerického stomatologa se už obejdete bez implantátů a nepohodlných zubních protéz. Profesor Jeremy J. Mao z Kolumbijské univerzity v USA přišel na způsob, jak nechat narůst pacientovi nové zuby i poté, kdy mu ty druhé už vypadaly.

Profesor Jeremy J. Mao tvrdí, že je možné si „vypěstovat“ třetí zuby v jakémkoli věku. Technologie je založená na pěstování nového zubu přímo v alveolu, což je lůžko v čelisti, které drží kořen zubu.

Jeremy J. Mao vyrobil z přírodních materiálů zub a vložil do něj stimulátor růstu. Tento "zárodek zubu" poté zavedl pokusnému zvířeti do prázdné jamky. V průměru po devíti týdnech poté živočichům vyrostly zuby, které se ideálně spojily s okolním vazivem.

shutterstock 539034556

Zuby, které se samy vypěstují, mohou nahradit drahé implantáty

Přirozená a levná metoda

Podle Maovy metody se má do čelisti pacienta implantovat forma z kompatibilních polymerů s množstvím kanálků zaplněných látkami, které budou stimulovat růst buněk. Tyto faktory pak umožní vlastním kmenovým buňkám pacienta produkovat tkáň zubu, a to v přesně určeném tvaru, čímž vznikne plnohodnotný zub.

"Rozhodujícím faktorem při vývoji regenerace zubů je najít cenově efektivní přístup, který bude vhodný i pro pacienty, kteří si zubní implantáty nemohou dovolit, nebo pro ně nejsou vhodné," říká doktor Jeremy J. Mao.

Náhrada za implantáty?

Dentální implantáty jsou považovány za jednoduchý a účinný způsob, jak nahradit chybějící zub. Bohužel však mohou způsobovat určité problémy a komplikace. Například je vaše tělo může odmítnout nebo způsobí infekci, takže je pak nutné implantáty vyjmout.

Nová metoda profesora Jeremy J. Maa se tedy jeví jako nejschůdnější řešení. Na její oficiální schválení si však budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

foto: Shutterstock, zdroj: DavidWolfe.com

Milada Kadeřábková

Milada Kadeřábková

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.