fbpx

Jízda na pomyslném koni vám může připadat jako bláznovství, ale ruku na srdce, neděláme někdy mnohem šílenější věci?

Zveřejněno: 5. 6. 2021

O dívkách, které se ve Finsku prohánějí po tělocvičnách s dřevěnou tyčí mezi nohama, psal už i The New York Times. Toho koně známe vlastně všichni, i když si s ním naposledy hráli naši pradědové na husary. Umělá koňská hlava připevněná na tyči se opět dostala do hledáčku dětí, tentokrát pubertálních dívek ve Skandinávii. Jde o nový fenomén nazývaný hobbyhorsing. Prostě si „sednete“ na dávno zapomenutou dětskou hračku a cváláte, případně skáčete přes překážky.

Existenci těchto dětských koníčků můžeme vysledovat v mnoha minulých stoletích a napříč mnoha kulturami. Motiv je znám už z německých dřevořezů a španělských olejomaleb 16. století, různé varianty se objevovaly v Evropě, Asii i Severní Americe.

Z úletu do oficiality

Ve Finsku se nová komunita příznivkyň této netradiční kratochvíle organizovala nejdříve tajně a online. Dnes už nejde o záležitost trošku potrhlých holek, ale jejich aktivity jsou zaštiťovány trenéry, rozhodčími a pořádají se oficiální soutěže. Nadšenci (tedy spíš nadšenkyně) své koníky pojmenovávají, stanovují jim pohlaví, plemena a různé jejich (třeba i zvukové) projevy jsou předmětem odborných debat.

hobbyhorsing 0330608347

Před každou překážkou je potřeba dřevěného koně pořádně pobídnout


Probíhají diskuze o jejich úpravě, pokrevních liniích a temperamentu. Prostě nejde jen o to lítat s tyčí mezi nohama, ale příběhy dřevěných miláčků jsou promyšlené do posledního detailu.

Projížďky na opravdovém koni si nemůže dovolit každý, ale vymyslet si imaginárního koně a prožívat s ním nervy na závodech může být zajímavou alternativou.

Hobbyhorsing se prostřednictvím videí a sociálních sítí šíří mezi pubertálními dívkami dál, například do Ruska, Švédka a Nizozemska. V roce 2017 byl finský hobbyhorsing tématem filmu Hobbyhorse Revolution režisérky Selmy Vilhunenové, která pět let natáčela skalní příznivkyně této disciplíny na pomezí sportu a umění.

Silná komunita

I když se vám tahle kratochvíle může jevit jako podivínský archaismus, komunita okolo hobbyhorsingu je velmi silná a zajímavá. Jde o fyzicky náročnou zábavu, při které se její vyznavačky uvolní, zasportují si, dají průchod emocím a vyřádí se ve svém vlastním světě.

Projížďky na opravdovém koni si z nejrůznějších důvodů nemůže dovolit každý, ale vymyslet si imaginárního koně a prožívat s ním nervy na závodech může být zajímavou alternativou. Pro každého.

Související…

Proč v Africe zakazují dívkám telefony? I kvůli nechtěnému těhotenství
Tereza Hermochová

foto: Profimedia, zdroj: The Guardian

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...