fbpx

Příroda inspiruje vynálezce moderních technologií víc, než si myslíme. Nač používat drony, když jejich práci mohou obstarat včely nebo čmeláci?

Zveřejněno: 8. 1. 2019

Tým vědců z University of Washington vymyslel zajímavý projekt neoficiálně nazývaný „Internet of Bees“ (internet včel). Ten nenápadně parafrázuje běžně zažitý pojem „Internet of Things“ (internet věcí). Včelám či čmelákům jsou osazovány odnímatelné minibatůžky, jež obsahují překvapivé množství senzorů. Ty monitorují teplotu, vlhkost a intenzitu světla, k tomu mají k dispozici data o poloze. Farmář tak díky včelám či čmelákům může vědět o své farmě víc, než by možná chtěl.

Tento batůžek váží 102 miligramy, tedy stejně jako asi sedm zrnek syrové rýže. Je napájen malou dobíjecí baterií, která má výdrž sedm hodin a bezdrátově se nabíjí v noci, když jsou včely schované v úlu. Doba klidu, kdy jsou včely v noci v úlu, slouží nejen k dobití baterie, ale také ke stažení nasbíraných dat pomocí metody nazvané backscatter. Ta umožňuje zařízením sdílet informace tím, že odrážejí rádiové vlny přenášené z blízké antény.

sensor vcela 0402264887

Takovýto senzor musí včela utáhnout na zádech. K tomu je pak potřeba přidat ještě pyl


Víc o farmě i včelách

Podobné experimenty mohou farmářům do jisté míry přirozenou metodou pomoci poznat jejich půdu a plodiny. Na druhou stranu získaná data umožní vědcům dozvědět se víc o samotných včelách, a to zejména v rámci úsilí o zastavení globálního poklesu jejich počtu.

Včely nepotřebují nabíjení, takže mohou shromažďovat data po celý den, zatímco drony mohou létat pouze 10 až 20 minut.

Zemědělci dnes poměrně běžně používají pro sledování svých polností drony, ale včely vybavené množstvím užitečných senzorů oproti bezpilotním malým letadlům nabízejí určité výhody. Nepotřebují nabíjení, takže mohou shromažďovat data po celý den, zatímco drony mohou létat pouze 10 až 20 minut.

Související…

Dramatický pokles počtu hmyzu: Hrozí nám ekologický Armagedon?
Milada Kadeřábková

Šéf výzkumného týmu Shyam Gollakota uvedl, že jejich projekt jako první ukázal, jak se veškeré snímání potřebné pro následné výpočty dá provádět za použití hmyzu, a že k němu není třeba letadel. Samozřejmě existují i nevýhody, z logiky věci mezi ně patří nemožnost řídit pohyb včel a také jejich omezená nosnost.

foto: Shutterstock, zdroj: Technology Review

Tipy redakce

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...