fbpx

Přátelství scientologů s dezinformátory. Scientologové vlastní dezinformační server AC24 a Marcuse “Revoltu” Kaletu 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Jedna z největších světových sekt přispívá do českého dezinfo rybníčku. Mají pod palcem důležitý český konspirační server AC24, zlanařili Marcuse Kaletu a k tomu ještě vedou pěknou řádku českých firem.

Zveřejněno: 27. 7. 2023

Věří, že jsou nesmrtelné bytosti s nekonečným potenciálem a mnoha minulými životy. Scientologii založil spisovatel science fiction  L. Ron Hubbard v roce 1954. Nejprve svoje učení představoval jako vědu, později se vydal náboženským směrem, protože nechtěl americké vládě platit daně (církve jsou od nich osvobozené). Tak vznikla sekta zaměřená na spirituální rozvoj, úspěch a vydělávání velkých peněz.

Scientologové mají svoje buňky po celém světě, které někdy okatě, někdy nenápadně prorůstají do byznysu a kultury. Pomocí slavných osobností (třeba Elisabeth Moss z Handmaid´s Tale) a úspěšných firem sekta rozšiřuje členskou základnu, legitimizuje se a vydělává peníze. Leaderem scientologů je David Miscavige, který z výnosů sekty asi užije nejvíc. „Údajně vlastní řadu vozidel, létá firemními tryskáči a má k dispozici pět stevardů a dva kuchaře, což církev popírá,“ píše Guardian.

Scientologické a konspirační příběhy jsou odlišné, i když motiv spiknutí je přítomný u obou. Konspirátoři mají příběhů mnoho, plasticky vznikají, zanikají a propojují se. Scientologové mají už skoro 70 let jeden základní stavební kámen - svět ovládají elity pod vedením galaktické civilizace Markabiánů.

Scientologický byznys se orientuje na všechno možné, nejvíc se ale prodávají kurzy a poradenství pro firmy i jednotlivce. Slibují, že vás naučí vydělávat hromady peněz a někam to dotáhnout. Členové sekty utrácejí za kurzy a školení horentní sumy dobrovolně z několika důvodů - věří, že to vyřeší jejich problémy, získají společenský status a postoupí v církevní hierarchii. Pokud si věřící nemohou dovolit platit za kurzy, církev je zaměstná sama nebo ve spřátelené firmě. Může se stát, že to bude za velmi extrémních a vyčerpávajících pracovních podmínek. Minulý rok byli američtí scientologové obviněni z obchodování s lidmi a nucené práce.

Scientologové ale klidně taky prodávají mražené krabí tyčinky, přírodní kosmetiku nebo izolační materiály. Pokud se tomu nepříčí jejich ideologie (jsou proti užívání antidepresiv), chopí se každé příležitosti. A obchod se strachem je také byznys. Navíc velmi výnosný a bez potřeby vysokých investic. 

Najdi pět rozdílů

Sekty, kulty a dezinformační proudy na sebe navazují, nebo spolu rovnou splývají. Spojení dezinformátorů a scientologů není tolik překvapující, když uvážíme, že psychologie členů obou skupin je podobná. Kromě toho, že věří v bizarní pohádky a spiknutí, myslí si o sobě, že jsou vyvolení a že všechno “prokoukli”.  Dezinformační scéna, stejně jako scientologové a většina sekt, dělí společnost na “my a oni”, přičemž “my” jsme jednoznačně ti lepší, kteří vidí pravdu a budou spaseni nebo přežijí zhroucení civilizace.

Zásadní rozdíl mezi scientologií a dezinformační scénou je v tom, že na dezinformační scéně není jeden hlavní guru. Existuje jich tam mnoho, stále se rodí noví a další zanikají - každou chvíli je IN někdo jiný. A zatímco scientologická církev vyžaduje ekonomickou podporu od všech svých aktivních členů, dezinformátoři zas vybírají příspěvky od lidí, kteří často patří mezi sociálně vyloučené.

Scientologové mají svoje buňky po celém světě, které někdy okatě, někdy nenápadně prorůstají do byznysu a kultury. Pomocí slavných osobností a úspěšných firem sekta rozšiřuje členskou základnu, legitimizuje se a vydělává peníze.

Scientologické a konspirační příběhy jsou odlišné, i když motiv spiknutí je přítomný u obou. Konspirátoři mají příběhů mnoho, plasticky vznikají, zanikají a propojují se. Scientologové mají už skoro 70 let jeden základní stavební kámen - svět ovládají elity pod vedením galaktické civilizace Markabiánů, kteří se snaží ničit populaci drogami a léky přes psychiatrickou lobby. Proti zlým Markabiánům scientologové jako jediní bojují a občas jim přijdou na pomoc Svobodné vesmírné síly. Vyměňte psychiatrickou lobby za vakcinační, markabiány za ilumináty a jste doma.

Provozovat dezinformační server se rozhodl český scientolog a podnikatel Ondřej Geršl. Je majitelem i šéfredaktorem jednoho z nejvýznamnějších českých dezinformačních zpráv  -  AC24

V AC24 píšou úplně o všem, ale nejvíc se samozřejmě vezou na tématech, jako je očkování a válka na Ukrajině. Obvykle přebírají informace z ruských a proruských webů, ale částečně i z legitimního zpravodajství, jako je BBC, takže na první pohled pak působí o něco důvěryhodněji. Výdělky mají z reklamy, od příspěvků čtenářů a podle analýz Českých Elfů asi dostanou nějakou tu korunu i z Ruska a Číny, které dlouhodobě podporují. O scientologii se v AC24 už párkrát také zmínili v pozitivním světle -  popřáli L. Ronu Hubbardovi k jeho 111. narozeninám nebo informovali o založení scientologické televize.

Pan Geršl provozování svých webů chápe jako mediální podnikání, protože „jsou lidé, kteří chtějí tento druh informací, a tak jim je dáváme,“ přiznává. Zároveň tvrdí, že web založil proto, že byl rozhořčený z údajných mediálních lží týkajících se teroristických útoků z 11. září.

Provozovat dezinformační server se rozhodl český scientolog a podnikatel Ondřej Geršl. Je majitelem i šéfredaktorem jednoho z nejvýznamnějších českých dezinformačních zpráv -  AC24. 

Sehraná dvojka

Scientologové mohou dosáhnout zatím osmi levelů OT (“operating thetan”) spirituální svobody. Na konci cesty k osvícení by měl být stav absolutní duchovní svobody. Čím vyšší level, tím víc svobody.

Geršl je prozatím na cestě ke stavu “Clear” (můžete ho najít v databázi členů scientologické církve), který je potřebný k dalšímu postupu na OT stupně. Geršl také dělá kurzy tzv. auditora. Auditing je něco mezi psychoterapií, výslechem, koučinkem a poradenstvím. Od konce roku 2022 vlastní Geršl s.r.o. Razza agency, která se zaměřuje na podnikatelský úspěch. Nicméně se scientologickými firmami, zaměřenými na podnikatelský úspěch, se roztrhl pytel, jak se dočtete níže.

Scientologové se dostali do Čech v roce 1991, nezískali zde ale status církve ani náboženství, mají u nás zatím jen Dianetická centra. Jejich posláním je „učinit lidi bystřejšími a schopnějšími vést šťastné a konstruktivní životy.“ Počet českých scientologů je oficiálně odhadován mezi 100 až 300 lidmi, toto číslo ale pochází ze sčítání lidu - je možné, že svoji víru raději neuvádějí.

Všude, kam se podíváš

Známou scientologickou firmou vzniklou na přelomu tisíciletí je Business Succes. Majitelem je Rastislav Zachar, který mimo jiné školí v Dianetickém centru. Jeho záznam ve scientologické databázi najdete zde. Business Succes pořádá Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR akreditované kurzy o tom, jak vést firmu, optimalizovat práci a být dobrým manažerem. Tato firma školila dokonce i policii,“ píše server Podnikatel.cz v článku z roku 2009. 

Další známou scientologickou firmou je Performia, která patří do mezinárodní sítě stejně nazvaných společností. Podle svých stránek působí ve 26 zemích. Performia se skrze svůj web prezentuje jako mezinárodní organizace „kompletně zaměřená na podporu úspěchu firem ve výběru a hodnocení zaměstnanců“. Česká odnož na svém webu píše, že „už více než 18 let pomáhá českým firmám právě tohoto dosáhnout, a ví, že mít takový tým není sci-fi.“ Shodou okolností je scientologie na sci-fi prakticky založená.

Performia je partnerem projektu Nastartuje se od Komerční banky. Dále spolupracovala s Asociací malých a středních podnikatelů a živnostníků. Asociace v roce 2020 informovala, že s nimi má ještě zintenzivní spolupráci. Mezi svými klienty česká Performia uvedla i HBO nebo crocodille. Performia je rovněž pod vedením Rastislava Zachara.

Scientologická církev vyžaduje ekonomickou podporu od všech svých aktivních členů, dezinformátoři zas vybírají příspěvky od lidí, kteří často patří mezi sociálně vyloučené.

V Brně zase působí Hubbard College of Administration s.r.o., která navazuje na mezinárodní organizaci Hubbard College of Administration International. Českou verzi založil Martin Kolenička v roce 2011 a firma se “pro změnu” věnuje tomu, jak být úspěšným podnikatelem a efektivně vést firmu. Martin Kolenička je dlouholetý scientolog (jeho záznam v registru najdete zde) a relativně známá osobnost - objevil se tento rok ve Snídani s Novou, nebo jako porotce na Miss ČR.

Scientologové se někdy představují i jako dobročinné spolky, které chtějí pomoci bojovat lidem se závislostí. Spolek Řekni NE drogám – Řekni ANO životu pořádá protidrogové programy. Vláda sice před nimi varuje, přesto se jim podařilo získat akreditaci od ministerstva. Pomocí svých protidrogových programů pronikly dokonce do některých českých škol.

A máme tu nějaké výrazné scientologické celebrity?  Marcus Kaleta je autor hlášky „pokud nevyděláš víc než 100 000 měsíčně, tak seš prostě bitch“. Kaleta kdysi býval dezinformačním rapperem, zaměřeným proti kapitalistickým elitám, a věřil klasickým dezinformacím o tom, jak nás elity se Sorosem v čele chtějí zotročit. Když se ho chytli scientologové, otočil o 180 stupňů a do kapitalismu se radostně ponořil. Nyní je Kaleta profesionální motivátor a influencer, je hvězdou scientologických večírků a občas zmíní pro své followery tip, jak zbohatnout přes multilevelový marketing. A k tomu všemu podporuje Rajchla a volí SPD. Kaleta je krásný příklad toho, jak si spolu sekty a konspirátoři krásně rozumí. Myslím, že se můžeme těšit na jejich další bizarní spolupráci.

Pokud jste se někdy setkali se scientology, napište nám do komentářů o vaší zkušenosti.

Související…

Great Replacement Theory: Když elity nahrazují bělochy řízenou migrací. Kdysi tomu věřil Hitler, dnes konspirátoři
Olivie Doleželová

foto: Prague Security Studies Institute, Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...