fbpx

Ztraťte svou identitu a staňte se na víkend biohackery, hazardními hráči či bojovníky v pustině. Pokud je pro vás cyberpunk příliš naleštěný a klasické postapo příliš špinavé, bude pro vás Cybertown to pravé.

Zveřejněno: 15. 6. 2023

Multižánrový festival Cybertown opět ožije mezi 13. a 16. červencem 2023. V areálu bývalé raketové základny v Bratronicích  nedaleko Kladna již podruhé vyroste živoucí sci-fi městečko s bohatým programem pro příznivce cyberpunkové a postapokalyptické estetiky. 

Návštěvníci se mohou těšit na multižánrový festival, con s přednáškami a workshopy i LARPové (Live Action Role Play) prvky. Vše se odehrává ve fungujícím městě budoucnosti s vlastní ekonomikou a příběhovou linkou či úkoly podobnými RPG hrám. Každý si tak může z festivalu učinit vlastní zážitek šitý na míru svým preferencím a dopřát si imerzivní akci v prostředí blízkém oblíbeným hrám jako Cyberpunk 2077, Fallout, Borderlands, Stalker nebo filmovým sériím Mad Max či Blade Runner.

Festival oživlé budoucnosti

Pojem „living history“ odkazuje na přesnou rekonstrukci života v různých historických epochách. Cybertown v podobném duchu přináší možnost zapojit se do konceptu „living future.“ Ten sice nemá pevně dané kontury, dané dostupnými poznatky o našich předcích, několik pravidel však přináší. Za branami města platí kostýmová povinnost, která je jedním z klíčových prvků pro tvorbu atmosféry. Není však třeba nechat se jí odradit. Město je otevřeno všem: od bohatých zástupců korporací po sběrače prolezlých součástek, takže kostým lze pojmout i minimalisticky. Inspiraci nabízejí sociální sítě festivalu.

79

Zdroj: Cybertown


Návštěvníci se také mohou těšit na kmeny a frakce, které se starají o podstatnou část programu a zároveň přispívají k živému obrazu výspy technologií uprostřed divoké pustiny. Ve městě také platí kredity, speciální měna, s jejíž pomocí lze získat různé výhody či zpřístupnit některé unikátní části programu.

Přednášky od předních zástupců české sci-fi

V rámci přednášek vystoupí režisér připravovaného snímku Bod obnovy Robert Hloz. Očekávaný film s cyberpunkovou tematikou aspiruje na titul prvního „opravdového“ českého sci-fi filmu. V programu nesmí chybět jeden z nejvýraznějších autorů české fantastiky František Kotleta. Fanoušci postapa by zas neměli minout duo matadorů urbexové scény (prozkoumávání opuštěných měst, továren či jiných objektů), kterými jsou Unlimited Freedom Ritchie a Radioactive Explorer. Cyberpunková témata zase pokryjí autoři populárně vědeckého projektu Vědátor.

Workshopy dají účastníkům možnost zdokonalit se v sebeobraně s mistrem bartitsu Robertem Waschkou, vyzkoušet si jízdu na monobiku, vyrobit si fotoaparát z plechovky nebo třeba zjistit, jak se starat o zvířata po pádu civilizace. 

Odpočinkový program zpestří již tradičně kino pečlivě vybraným mixem kultovních sci-fi klasik i nejzajímavějších snímků let nedávných.

n 1

Zdroj: Cybertown


Hudební program, lasery a taneční show

Čtveřice stageí ožije pestrými hudebními žánry. Mezi nejznámější tuzemské interprety patří např. thrash-rock'n'rollová kapela Hentai Corporation, horrorcore v podání Sodomy Gomory či WWW Neurobeat, v jejichž tvorbě se potkává hiphop s vlivy podmanivé elektroniky. Z Polska zase dorazí electro metaloví Jeremiah Kane a dojde i na laserový power metal z daleké Andromedy AstroKing. 

Kluby v útrobách bunkrů rozduní DJs. Z předních zástupců tuzemské scény zahrají Nika 77, Triptofun, Retroboy 64, Smeti, Namax a další.

Fantastickou podívanou přinesou i lightshow v podání skupin BoomCats, T.E.T.R.I.S nebo Tritium. Spojení bubenických rytmů a žonglerských hrátek s ohněm zase nabídne Tribo Fuego. 

Víc než jen festival

V průběhu celého festivalu se mohou účastníci sami nebo v malých skupinkách zapojit do detektivní hry, která je zavede do řady lokalit po celém areálu s připravenými hádankami. Plnit také mohou úkoly pro “Stínové běžce” nebo se vložit do zápolení jednotlivých frakcí.

Výše uvedené představuje pouze zlomek aktivit, které Cybertownu 2023 svým návštěvníkům nabídne. V první řadě jim však umožní prožít s podobně naladěnými lidmi unikátní příběh ve světě plném rzi, neonů i podivných sci-fi gadgetů a odnést si zážitek na celý život. 

Vstupenky za 3223 Kč jsou k dispozici do 30. 6. na https://events.subculture.cz/cbtown23

Festival je pořádaný na dobrovolnické bázi spolkem Raketová základna Bratronice. Veškeré finanční prostředky ze vstupného jsou použity na jeho organizaci, případně rozvoj areálu Základny.

Související…

Cybertown 2022: Postapo budoucnost září neonovými světly
Zdeněk Strnad
 

foto: Cybertown.cz, zdroj: Cybertown.cz

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...