fbpx

Chcete letos strávit dovolenou na Kubě? Je to místo, kde hadi loví ve smečkách 1 fotografie
Hroznýšovec kubánský. (zdroj: Wikimedia Commons)

Hadi nejsou společenští tvorové. Nežijí ve smečkách jako vlci ani mezi sebou „neklábosí“ jako psouni prérioví. Tito plazi spojují síly jen za jediným účelem: zabít.

Zveřejněno: 6. 6. 2023

Ano, vaši nejhorší noční můru potvrzuje výzkum ruského vědce a zoologa Vladimira Dinetse. Biolog Vladimir Dinets se rozhodl, že nám „zpříjemní“ cesty do exotických končin. Na základě dlouhodobého pozorování hroznýšovců kubánských zjistil, že tito predátoři neloví vedle sebe, ale spolu. A ano, jak už jméno tohoto plaza napovídá, najdeme ho především na Kubě a okolních ostrovech. Plánoval tady někdo dovolenou v Karibiku?

Hadi útočí

Hroznýšovec kubánský je tvor, který dorůstá délky až čtyř metrů, má štíhlé tělo a šedo-bílo-černou kresbu na hřbetě. Co je ale důležité – mezi jeho oblíbenou lahůdku patří hlodavci, ptáci a hlavně netopýři. Ruský vědec ve své studii zjistil, že pokud se u jeskyně s těmito nočními tvory objevil víc než jeden had, jednotliví útočníci utvořili skupinu, koordinovali se a spustili se ze stropu tak, aby zahradili únikovou cestu ze sluje. Tak dosáhli skoro 100% úspěšnosti lovu. Pokud se o získání kořisti pokusil jen jednotlivec, úspěšný byl v mnohem menším počtu případů.

Podle biologa však existuje z celkových 3 650 druhů hadů pouze malé množství těch, kteří loví ve skupině. Víme, že se tak děje především u „stromových“ typů. K potvrzení tohoto jevu však nebude stačit pouze jedna studie, publikovaná ve vědeckém magazínu „Animal Behavior and Cognition“.

Děsivé divadlo 

Tato informace ze světa chladnokrevných tvorů jistě vyděsí nejednoho ofidiofoba – jednice, který má z hadů panickou hrůzu. Vy ostatní se však obávat nemusíte, pokud se nerozhodnete svůj útěk do exotických krajů strávit v netopýří jeskyni uprostřed džungle, nebezpečí vám nehrozí.

I když to je přesně to, co se rozhodl udělat i hadí zaříkávač Dinets, a přežil, aby o tom mohl publikovat studii. Ten ve sluji, kde žilo devět hroznýšovců, strávil celkem osm bezesných nocí. Jednotlivé hady se naučil rozpoznávat podle jejich kresby a sledoval je, jak visí napříč jedinou únikovou cestou z jeskyně vždy za svítání a při západu slunce, protože to je přesně doba, kdy jejich nic netušící oběti prolétávaly kolem. Celé toto děsivé divadlo, které se odehrávalo v Národním parku Desembarco del Granma, probíhalo za skoro úplné tmy, protože šupinatí predátoři loví po hmatu. Jak je vidět, i věda je nebezpečný byznys, ale v tomto případě jsou její obětí pouze netopýři. 

Související…

Máte někdy chuť partnera „sežrat“? Mnohá zvířata to berou doslova
Aneta Šebková

 

foto: Wikimedia Commons, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...