fbpx

Zveřejněno: 9. 3. 2017

O tantrické masáži a tantrickém milování slyšel už každý z nás. Co se ale za těmito pojmy doopravdy skrývá? Prospěje tantra nám samotným a našemu vztahu, nebo nám může někdy naopak i ublížit?

shutterstock 441930049
Většina z nás má tantru spojenou se sexualitou. Původně se ale jednalo o duchovní směr. „V tradici tibetského budhismu je to nauka o tom, jak dosáhnout osvícení,“ říká o tantře Denisa Říha Palečková, která v České republice položila základy celostní smyslné masáže, známé právě jako tantrická masáž. „Práce se sexualitou je vhodný nástroj k hlubšímu sebepoznání a zlepšení kvality ve všech oblastech života. To není jen o tom mít hezčí sexuální prožitky, ale i o tom lépe vnímat sebe sama a na základě toho dělat lepší rozhodnutí ve svém životě, která vedou k většímu štěstí,“ dodává Palečková.

Proč do toho jít?

Tantrické masáže či kurzy můžete vyzkoušet, ať už jste single nebo v páru. Nemusíte si přitom jen zlepšovat už tak skvěle fungující milostný život, i když řadě lidí kurzy Denisy Říha Palčkové doslova zachránily vztah. Jak jsme uvedli výše, nejde jen o samotný sex. Ten totiž nemůžeme oddělit od komunikace a emocí.

Podle Denisy Říha Palečkové řeší nesprávné vyjadřování pocitů řada párů. „Ženy se snaží žádné negativní emoce nemít, a pokud je mají, tak se je pokouší nějak racionálně zpracovat a potlačit. To je jedna z věcí, které zabíjí vztah. Nejde dohromady, aby žena měla potlačené emoce a vášnivou sexualitu, protože tyto dva aspekty jsou provázané,“ vysvětluje. A tak něžnému pohlaví nezbývá nic jiného, než si negativní emoce přiznat a správně je vyjádřit. Muži je zase potřeba ukázat, jak se má ke své partnerce v takové situaci chovat.

shutterstock 236969587
Cvičení na doma

Pokud se stydíte navštívit masáž nebo absolvovat kurz, praktické cvičení si můžete vyzkoušet klidně i u sebe doma. Není výjimečné, že přetíženi starostmi nedokážeme na chvíli vypnout ani při milostných radovánkách. I ten zlozvyk, kdy si neumíme vyčistit hlavu, se ale dá překonat.

Pro ty, co jsou single, lektorka doporučuje, aby si každý den na deset minut před spaním lehli a soustředili se na své tělo a dech. Myšlenky, které vám víří hlavou, necháváte postupně odplouvat. Pro páry je cvičení podobné, jen se při něm přitulí v poloze lžičky (žena leží zády k muži) a snaží se sladit svůj dech. Zpočátku není snadné vyprázdnit hlavu od každodenních problémů, podle Palečkové ale stačí takto trénovat skoro každý den po dobu několika týdnů a rozdíl je ohromný.

Máme mít strach?

Všechno má své plusy a mínusy a i v případě rozvíjení lásky a vášně můžeme místo slasti občas prožívat také nepříjemné pocity. To se může stát například v případě, kdy přijde na kurz jedinec, který si poprvé naplno uvědomí, že ho jeho život (pracovní, rodinný…) vlastně dlouhodobě neuspokojuje. „Jak člověk víc vnímá sebe sama, tyhle věci můžou jít ven. Někdo, kdo žil relativně poklidně, může zažívat víc vzteku, smutku, a i více radosti,“ popisuje Říha Palečková. Než se pak dotyčný s nepříjemnými pocity vyrovná, může dočasně zažívat více trápení, které však obvykle vede k přehodnocení vlastního života.

shutterstock 454952848

 

Co se týče párové terapie, na některých kurzech se stává, že lektoři požadují, aby partneři intimní praktiky netrénovali spolu. A nemusíte být zrovna žárlivcem roku, aby vás pohled na partnera s někým jiným dokázal pořádně rozhodit. Chcete-li se něčemu takovému vyhnout, vyberte si lekce, kde partneři vše zkoušejí společně. Budete-li mít strach uvolnit se a procvičovat přímo ve skupině, nebývá problém si intimní chvilky prožít v soukromí na pokoji.

Vědomá práce s intimitou dokáže partnerský život zásadním způsobem prohloubit, není ale všespásná. I v tomto případě jako všude jinde platí, že na zlepšení vztahu musí chtít pracovat oba. Ve chvíli, kdy v sobě jeden z partnerů vztah vnitřně pohřbí, si na kurzu možná oba lépe uvědomí, že tudy cesta opravdu nevede. „Stává se to ale velmi zřídka a často to souvisí s tím, že partner už je jednou nohou v jiném vztahu,“ říká ze zkušenosti Říha Palečková.

Nebavme se jenom o sexu

Vědomá práce s tělem a sexualitou ovšem nenapomáhá zlepšit jen sex a vztahy. Řada lidí si díky hlubšímu poznání sebe sama například uvědomila, že už nemůže nadále setrvat v práci, která je nebaví. Často také bývá těžké odlišit, která přání jsme jen převzali od společnosti (protože se jedná o něco, co je v očích ostatních prestižní)a která zastupují naše vlastní niterné pocity. Nikdo netvrdí, že po jedné zkušenosti s tantrou budete hned bezpečně vědět, kdo jste, kam patříte a kam směřujete. Možná vás ale tento zážitek posune správným směrem.

 

Foto: Shutterstock, Pixabay

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...