Balakhilya, světový učitel jógy, řekl: „Meditace je dveřmi do jiného světa, světa čisté lásky, harmonie a pravého štěstí. Nechte se tam pozvat - aspoň na zkoušku. Pravděpodobně jen tak neodejdete. 

 

Jestliže se nedokážete soustředit na něco pozitivního a stále vám představy utíkají k negativním scénářům v budoucnosti, zastavte se a zkuste meditovat. Zaměření se na to, jak dýcháte, vám nedá prostor věnovat se něčemu jinému.

Většina meditačních průvodců vás směřuje k relaxaci v tureckém sedu nebo na židli s nohama na zemi. Pro některé je však mnohem příjemnější lehnout si na zem, na postel a natáhnout se. 

Přestože způsob meditace není přesně určen jsou dvě věci, které jsou pro začátečníky důležité: poloha a prostředí. Praktikovat meditaci lze kdekoli, stejně tak v téměř jakékoli pozici – začátečníci se však potřebují naučit princip a trénovat ji v tichosti a ve vhodné poloze, která jim pomůže plně se soustředit na sebe sama, na své tělo i myšlenky.

Pro začátek najděte místo, kde vás nic nebude rušit, kde se cítíte bezpečně i se zavřenýma očima a kde vám je příjemně. Takový prostor totiž může až o 50 % zvýšit účinek meditace a také se můžete naučit zrelaxovat mnohem rychleji.

Poloha

Hledání správné pozice může trvat o něco déle. Sami to poznáte, jakmile se bude vaše tělo cítit nekomfortně po 10 minutách v jednom sedu či lehu.

Průběh meditace

Zaujměte polohu, která je pro vás symbolem pohodlí a vyhovuje vám. Můžete si pustit příjemnou hudbu (zpěv ptáků, šumění moře, zvuk píšťal, klavíru apod.) nebo se můžete meditaci věnovat v tichosti a klidu. Principem je hluboké vnímání tady a teď – zní to bláznivě? Přitom toho docílíte tím, že se budete plně soustředit na svůj dech, na každou část, kterou vdechnutý vzduch prochází, jak vám zvedá břišní dutinu a při výdechu naopak stahuje.
Jestliže se člověk zcela oddá pozornosti na dech – nejde ani tak o jeho kontrolu, ale o zaměření se na něj – myšlenky se mohou v klidu třídit. Navíc se vám může povést navodit stav, kdy se skutečně cítíte skvěle jak fyzicky, tak psychicky, a to nehledě na okolností či prostředí.
Jestliže nezvládnete meditovat sami a připravit si potřebnou atmosféru, můžete využít někoho, kdo takové nahrávky nabízí a je vám jeho hlas, jakožto průvodce, sympatický a příjemný – např. již zmíněný Balakhilya poskytuje na svých stránkách meditační nahrávky, mantry, které mohou stav pohody podpořit.

 

foto: Shutterstock