Videohry už nejsou jen pro teenagery, stále častěji je hrají i babičky. Vezměte si například 60letou livestreamerku Michelle Stathamovou, známou jako TacticalGramma, která tráví celé hodiny zabíjením nepřátel ve hře Call of Duty a okouzluje tím svých 110 tisíc sledujících na Twitchi. Stathamová přitom není nějakou výjimkou, podle asociace Entertainment Software tvoří dospělí nad 50 let téměř třetinu hráčů v USA, píše britský deník The Guardian. A nejde jim jen o vláček, hada nebo sbírání bonbónů; senioři létají s vrtulníky, střílejí a budují digitální impéria.
Senioři jako Stathamová a 72letý streamer GrndpaGaming tvrdí, že videohry je udržují v kondici, v sociálním kontaktu, a dokonce i fyzicky aktivní. Některé výzkumy to potvrzují. Logické a paměťové hry mohou zlepšovat kognitivní funkce, zatímco fitness hry pomáhají s rovnováhou. Ačkoli se objevily obavy, že některé rychlé hry mohou mít negativní vliv na zdraví mozku, odborníci tvrdí, že sociální stimulace a mentální zapojení, které hry poskytují, mohou převážit rizika (zejména u starších dospělých, kteří již mají silné kognitivní schopnosti).
Stárnutí samozřejmě přináší jedinečné výzvy od bolesti kloubů po zhoršující se zrak. Pokroky v oblasti adaptivních ovladačů, jako jsou přizpůsobené klávesnice, hlasové ovládání, a dokonce i nožní pedály, však seniorům pomáhají zůstat ve hře. A vzhledem k tomu, že miliony lidí již hrají, je poselství jasné: stárnutí neznamená konec hry. Jak říká GrndpaGaming: „Pokud to dokážu v mém věku s tímto handicapem, dokážete to také.“