fbpx

Zveřejněno: 2. 5. 2017

Volají o pomoc, brání si svá území, ale dokážou být i ohleduplné. Řeč není o lidech ani o zvířatech, ale o rostlinách! Tyto organismy totiž vůbec nejsou tak pasivní, jak by se mohlo na první pohled zdát...

„Rostliny nemohou v nebezpečí utéct, proto musely najít jiné strategie, jak zůstat naživu,“ říká James Cahill, environmentální ekolog z University of Alberta. Proto si vyvinuly způsoby, kterými se dorozumívají s hmyzem i mezi sebou, aby se jim dobře dařilo. A jak tedy konkrétně komunikace probíhá?

Prosby o pomoc

„Když vdechujete vůni čerstvě posečené trávy nebo řezaných květin, možná ani netušíte, že rostlina svým pachem právě volá o pomoc,“ říká Cahill. Například divoký tabák dokáže identifikovat typ housenky podle jejích slin. Když jej napadne, rostlina začne vysílat chemické signály apelující na spřátelený hmyz. Během několika hodin se predátor objeví a housenku zneškodní.

Odposlouchávání

Rostliny mohou „odposlouchávat“ chemické signály svých bratří. Recenze z roku 2013 eviduje 48 studií podporujících myšlenku, že tyto organismy zvýší svou obranu poté, co jsou jejich sousedé napadeni. Například když housenka „zaútočí“ na pelyněk, ten uvolní obranné proteiny zvané TPI, které zabrání hmyzu v trávení bílkovin a zpomalí tak jeho vývin. Pokud sousední rostliny – dokonce i jiné druhy – zaznamenají chemické signály poškozeného pelyňku, začnou chystat vlastní obranu. 

rostliny komunikace shutterstock 609086588

I mezi rostlinami probíhá krutý boj o území. Některé rostou rychleji, jiné konkurenci eliminují chemikáliemi...

Obrana území

Rostliny vzájemně bojují o místo na slunci se svými sousedy například tím, že rostou rychleji. Konkurenci se však snaží vyřadit ze hry i dalšími způsoby. Invazivní plevel, který má původ ve východní Evropě, uvolňuje svými kořeny určité chemikálie, jež pomáhají rostlině rychleji vstřebávat živiny z půdy. Tyto látky také ničí nativní trávy, takže plevel nakonec „ovládne“ rozsáhlá území a zabije všechny své konkurenty, podobně jako to dělají zvířata. Nicméně některé rostliny si vytvořily obranu. Kořeny lupiny vylučují kyselinu šťavelovou, která tvoří ochrannou bariéru proti toxinům uvolňovaným plevelem. Před jeho výpady může navíc lupina chránit i své sousedy.

Ohleduplnost k příbuzným

Rostliny cítí, když kolem nich roste jiná flora, a stejně jako zvířata i ony dokážou rozpoznat a podpořit svůj druh. Z experimentu s pomořankami vyplynulo, že rostliny zvyklé růst kolem svých sourozenců měly při pěstování v květináči se svými příbuznými umírněnější růst kořenů než ty zasazené s jinými druhy. Další testy prokázaly, že příbuzné rostliny se vzájemně dokážou rozpoznat pomocí chemických signálů.

Komunikace se savci

Rostliny však dovedou komunikovat nejen s hmyzem. Například masožravá láčkovka z Bornea se vyvinula v závislosti na komunikačním systému netopýrů, který využila ve svůj prospěch. Vyplývá to z nové studie Current Biology. Nepenthes hemsleyana má konkávní konstrukci, která je speciálně přizpůsobena odrážení echolokace netopýrů a pomáhá jim rostlinu najít...

 

Čtěte také:

Navigaci? Tu mravenci nepotřebují!

Opravdu by měl být Guerilla Gardening nezákonný?

Řeka na Novém Zélandu získala stejná práva jako lidé

 

 

foto: Shutterstock, zdroj: Mental floss

Tipy redakce

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...

Jak na městský stres? Pokud se nehodláte odstěhovat, vyzkoušejte toto

Jak na městský stres? Pokud se nehodláte odstěhovat, vyzkoušejte toto

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...