Cíl této výjimečné aktivity je jedinečný: Vyjet do zahraničí s co nejnižším rozpočtem. Vydejte se poznávat nová místa, místní obyvatele, jejich specifickou kulturu a zlepšete se v jazyce.

Workaway je velmi ambiciózní nezávislý projekt, který vymyslelo několik nadšených cestovatelů. Vytvořili tak možnosti přímého kontaktu mezi místními obyvateli a dobrovolníkem, tedy workawayerem, který přijíždí pomoci výměnou za bezplatné ubytování a stravu. Každý, kdo už Workaway vyzkoušel, ví, že získává mnohem víc než jenom bydlení a jídlo. Dokonale pozná zemi svých hostitelů, žije jejich životy a sdílí s nimi každodenní radosti i starosti.

„Workway weby disponují databází rodin, jednotlivců a organizací v širokém spektru zemí téměř celého světa výměnou za pomoc od natírání plotů po sázení rostlin. Při zapojení do sítě můžete využít dvě možnosti – buď se registrovat jako cestovatel, nebo jako hostitel.“ Cestujete skoro nebo úplně zadarmo, poznáte, jak místní lidé skutečně žijí, najdete výborné přátele a naučíte se novým dovednostem a pravděpodobně i nový jazyk.

Začátky na farmách

Díky projektu WWOOF začínali cestovatelé na farmách ve všech koutech světa, postupem času se cestování a poznávání nových zemí za pár korun změnilo a stalo natolik oblíbené, že zcela zákonitě vznikly i další služby, které propojují cestovatele – dobrovolníky a lidi, kteří mohou nabídnout bydlení výměnou za to, že jim někdo pomůže. Dnes už lze pomáhat i ve školce, v hostelu, v turistickém centru, v různých komunitních projektech, a dokonce i u jednotlivých lidí doma. Registrace, která umožňuje nahlédnout do hostitelské databáze se stovkami kontaktů, stojí asi 23 eur na dva roky. Zájemci vyplní formulář, pro inspiraci se mohou podívat na video a mohou si také pročíst názory cestovatelů.

Karibik, žádaná destinace

Jednou ze současných atraktivních a aktuálních destinací, kam se rádi a často vydávají čeští dobrovolníci, je také Karibik, konkrétně Dominikánská republika. „Země nabízí hned několik dobrovolnických projektů. Workawayeři mohou pracovat na plantážích Chocal CO-OP a spolu s domorodci pěstovat organické kakao nebo se mohou zapojit do programu zalesňování, mohou být ale také učiteli angličtiny,“ vysvětluje Simona Juránková z Národního turistického úřadu Dominikánské republiky v Praze. Volné dny pak dobrovolníci mohou trávit samozřejmě i tady po svém.
„Dobrovolníci mohou využít služeb lodní společnosti Fathom korporace Carnival. Trajekty do přístavu Amber Cove u Puerto Plata vyplouvají každou neděli odpoledne z amerického Miami,“ přidává ještě radu Simona Juránková.

Foto: Shutterstock