Je 18:15, oficiální předpověď je asi 32 stupňů Celsia a tramvaj číslo 22 se blíží k Národní třídě. Uvnitř je čtyřicet stupňů a 50 lidí v jednom vagónu prosáknutých potem skrz na skrz. Je vám extrémně zle, a to nejste nemocná. Za vámi sedí mladý muž, telefonuje na hlasitý reproduktor a vy ho nenávidíte. Nad vámi stojí dítě se zmrzlinou, taky ho nenávidíte. Někdo, koho nevidíte, smrdí jako špína a chlast na druhou. Máte chuť někoho zavraždit a schovat se do obří lednice.
Ještě nedávno byl každodenní život běžného člověka snesitelný, dnes uvažujete, že si na zítřejší cestu do práce potřebujete pronajmout limuzínu s klimatizací, jinak se psychicky a fyzicky zhroutíte.
Váš domov je o něco lepší než tramvaj, panelový byt orientovaný na západ, klimatizaci ale, jako většina českých domácností, nemáte. Přemýšlíte, že uvěříte reklamě na snadný úvěr a okamžitě si koupíte nějaké řešení. Jste zodpovědná, takže nakonec sedíte před větrákem z Alzy za 1850 korun. Jediným skutečně obyvatelným místem v bytě je půlkruh o poloměru jednoho metru a rodina se u něj střídá podobně jako lidé na podzim u táboráku, akorát že princip větráku je opačný.
Domácí násilí i násilná kriminalita
Dobrá zpráva je, že za pár měsíců to přejde, a špatná, že se to zase vrátí. V extrémních vedrech váš mozek dostává zabrat. Extrémní teploty ovlivňují pozornost, paměť, rozhodování i schopnost ovládat emoce. Klíčovou oblastí je čelní lalok, který nám pomáhá plánovat, tlumit impulzy a chovat se jako civilizovaní dospělí. Když se čelní lalok přehřeje, začneme být podráždění. Hůř se soustředíme. A prokazatelně roste agrese i impulzivita. Existuje několik studií, které ukazují i souvislost mezi vysokými teplotami a agresivním chováním. Výzkumy z různých zemí spojují horké dny s vyšším počtem konfliktů, domácího násilí i násilné kriminality. Neznamená to, že z lidí dělá vedro zločince. Spíš jim bere energii potřebnou k tomu, aby byli schopní regulovat emoce.
Reklama
Čelní lalok je ta část mozku, která nám brání říct kolegyni, že „je kráva”. Ve vedru je všechno horší. Přibývá nejen zdravotních kolapsů z přehřátí, ale i dopravních nehod, pracovních úrazů a mezilidských konfliktů, kde musí zasahovat policie.
Článků, jak se chovat ve vedru, vyšly v Česku desítky. Většinou obsahují notoricky známé rady. Pijte elektrolyty, odpočívejte, dejte si na okno závěsy. I když dodržíte všechna opatření, možná se vyvarujete kolapsu, ale stejně nebudete mít psychickou energii, kterou běžně používáme na trpělivost, empatii a sebeovládání. Čím déle horko trvá, tím méně sil zbývá.
Letošní léto ukazuje ještě jednu věc. Klimatizace by už neměla být luxusem. Pro mnoho lidí se stává zdravotní pomůckou a za pár let možná bude standardem. Pokud právě sedíte u jediného větráku v domácnosti, zatímco zbytek rodiny čeká ve frontě a lezou vám na nervy, můžete být klidní. Nejste slabí. Jen se váš mozek snaží přežít začátek prázdnin.