Touha po nesmrtelnosti, věčném mládí a neutuchající kráse provází lidstvo od nepaměti. Mnoho mocných vládců pro honbu za elixírem slibujícím neomezený život ten svůj paradoxně položilo. Kosmetické i farmaceutické společnosti se stále snaží k tomuto dávnému snu alespoň trochu přiblížit. A vědečtí experti z celého světa hledají všemožné ingredience, které by pomohly zastavit nevyhnutelné stárnutí. Podívejte se s námi na jejich tajné přísady.

Jistě už jste slyšeli o zázračném extraktu z hlemýždě nebo omlazujícím hadím jedu. Ale věděli jste, že vaše krémy, šampóny či líčidla mohou obsahovat i rybí šupiny, býčí sperma nebo třeba velrybí exkrementy? A to je teprve začátek. V pečujících produktech totiž nalezneme i mnohem diskutabilnější složku, jakou je například kojenecká předkožka. Jaká kouzla nám takové výrobky slibují a existují v dnešním světě vůbec ještě hranice, které by neměly být překročeny?

Lesklá hříva

Jestliže vás trápí suché a poškozené vlasy nebo vám nadměrně vypadávají, zkuste masku s výtažkem z býčího spermatu. Obsahuje totiž výživné proteiny, díky kterým budete mít zdravou, lesklou a hustou hřívu již po pár použitích. Regenerační krém s obsahem semene býka se aplikuje po každém umytí a zhruba po pěti minutách se důkladně smývá vodou. Vhodný je ale i pro intenzivní hodinové zábaly jednou týdně.

Žehlička vrásek

Znepokojují vás neustále přibývající vrásky? Vybavte se přípravky s hadím jedem. Jeho léčivé i omlazující účinky jsou známé už od starověku, kdy si jej lidé přimíchávali do nejrůznějších mastí a pomáhali si tak od bolesti a onemocnění především pohybového aparátu. Hadí jed navíc působí v malém množství jako slabé anestetikum, vypíná pleť a dosahuje tak podobných výsledků jako botox. V kosmetickém průmyslu se dnes nejčastěji využívá hadí jed syntetický. Uměle vytvořená látka simuluje paralizující účinky pravého jedu, ale postrádá škodlivé enzymy, nízkomolekulární bílkoviny i aminokyseliny. Můžete ji vídat pod názvem SYN-AKE. Pleťové krémy doporučují odborníci používat dvakrát denně pro maximální vyhlazující efekt.

Pryč s pupínky

Hippokrates, nejvyhlášenější lékař starověkého Řecka, známý též jako “otec medicíny”, údajně předepisoval drcené šneky k léčení zánětů a kožních onemocnění. Slizká stopa, která po hlemýždím putování zůstává, obsahuje totiž řadu proteinů (kolagen, elastin i allantoin - vedlejší produkt kyseliny močové), vitaminů (A, C, E) a kyseliny hyaluronovou i glykolovou. Všechny tyto složky mají za cíl chránit pokožku před poškozením, vysušením a nežádoucími bakteriemi, způsobující nejrůznější infekce. Antibakteriální šnečí sekret je užitečný i v odstraňování jizev či strií, při léčbě akné a rovněž redukuje vrásky.

Klíč k věčnému mládí?

Pro mladistvější vzhled jsou mnozí schopni zkusit téměř cokoliv, i když se jedná o opravdu nekonveční metody. Pleťové krémy s obsahem dětské předkožky (ano, čtete opravdu správně) mají prý bojovat proti vráskám, akné i pigmentaci, a to s vysokým procentem úspěšnosti. Vědečtí odborníci se shodují, že takové produkty podporují regenaraci kožních buněk a zpomalují tak proces stárnutí. Za používání pleťového krému s dětskou předkožkou čelila kritice i nejbohatší americká moderátorka Oprah Winfrey.

Vůně, která drží

Potrpíte-li si na luxusnější verze parfémů, je pravděpodobné, že vaše oblíbená vůně obsahuje výměšky velryby. A protože taková přísada by si moc příznivců nenašla, bývá na skleněném flakonku označená pod pojmem ambra. Jedná se o voskovitou hmotu, která údajně chrání vnitřní orgány vorvaně obrovského při trávení krakatic i jiných živočichů s ostrými částmi těla. Časem se však v útrobách kytovce nahromadí a musí být vyloučena ven. Čerstvá ambra silně zapáchá, ale postupně se v ní rozezní zemité kořeněné nóty, které jsou velice žádané u všech prvotřídních parfumérů.  

 

 

Foto: Pixabay