Přečteno 11012x

Věděly jste, že vaši menstruaci do jisté míry determinuje vaše máma, nebo že menstruační bolesti zmírní orgasmus? Budete se divit, s čím vším souvisí váš cyklus. 

Náš vztah k menstruaci ovlivňuje naše kulturní povědomí, ale i rodinné postoje. To, jak se k měsíčkům stavěla naše matka a další blízké ženy z našeho okolí nás poznamenalo. V naší kultuře nese menstruace punc něčeho nepříjemného, co se musí mlčky a bez zbytečného reptání přetrpět. A tak si vlastně předáváme a opečováváme vzorec, že „to zase bude bolet“, který se nám neustále plní. Abychom tento koloběh proměnily v něco pozitivnějšího, je třeba přijmout svou cykličnost jako dar a začít vnímat životadárné energie, které se s ní pojí.

Každý cyklus očišťuje duši

Menstruační cyklus můžeme vnímat jako svou přirozenou ženskou výhodu. Měsíční krvácení totiž funguje jako pravidelná očista po tělesné i duševní stránce. A nejen to, ženský cyklus zahrnuje čtyři fáze, z nichž každá posiluje určité schopností. „Začátek menstruace může být fyzicky náročný, nicméně změna hormonů s sebou nese i změny našeho náhledu na svět a na nás samé„ přibližuje Miranda Gray v knize Cyklická žena. V menstruační fázi se zesiluje intuice, vnitřní moudrost, schopnost porozumět i rozeznávat podstatné od nepodstatného. Toto období, kdy se žena stahuje do sebe, je ideální pro hledání odpovědí na důležité otázky, přijímání minulosti i budoucnosti a naslouchání svému nitru.

Staré kultury krvácející ženy oslavovaly

Skutečně. Dokonce jako moudré a obdařené vizemi a nechaly je odpočívat v tzv. červených stanech. Patriarchální společnost tuto přirozenou sílu potlačila a zapomněla.  

shutterstock 558820015

Po náročném měsíci často následuje mnohem bolestivější menstruace než obvykle.

Náročnost měsíce před menstruací ovlivňuje její průběh

Možná jste zpozorovala, že po náročném měsíci často následuje mnohem bolestivější menstruace než obvykle. Obecně se však v naší společnosti na menstruující ženy nebere ohled, mluvit o tom je stále společenské tabu. A tak se často snažíme krvácení „zapřít a překonat“, abychom mohly fungovat dál. Saháme k růžovým pilulkám a tamponům, abychom vše zvládly jako dřív a nebylo nic vidět. Ale pokud si ani během těchto dnů neodpočineme, můžeme se měsíc od měsíce víc trápit. Některé ženy mají dokonce natolik bolestivou menstruaci, že jim gynekologové doporučují užívat hormonální antikoncepci, která ovšem pro tělo představuje zátěž. „Měla jsem velmi bolestivé měsíčky, až tak, že porod mi připadal v pohodě, protože takové bolesti jsem zažívala každý měsíc. Odezněly až po té, kdy jsem se začala z menstruace radovat, pochopila jsem její význam ve svém životě a to, že skrze bolest ke mně promlouvá mé tělo – chce zastavit a být vnímáno,“ podělila se o své zkušenosti Kateřina Juřenčáková, která se ženským tématům věnuje jako lektorka. Podle ní si my ženy mnohdy ani neuvědomujeme (i když to na vlastním těle pociťujeme všechny), že při menstruaci z těla odchází nejvíc životní energie, a pokud si nedovolíme zastavení a odpočinek, donutí nás k tomu organismus skrze bolest a vyčerpání. První den menstruace je potřeba klidu nejvýraznější. Mnoho žen má zkušenost, že když zpomalily životní tempo a zařadily třeba jeden 20 minutový spánek během dne navíc nebo chvilku pro sebe a své zájmy, zmírnily se i menstruační bolesti.

Po porodu menstruace bolí méně

Za tyto nepříjemné bolesti je z velké části odpovědný děložní čípek, jehož středem vede kanálek, kterým z dělohy odtéká menstruační tekutina. Bolestivě můžeme vnímat nejen jeho roztahování, které během menstruace způsobují hormony, ale i situaci, kdy menstruační krve přiteče hodně naráz a tato branka ji nestačí pojmout. Tekutina pak tlačí na čípek, o čemž nás tento citlivý orgán expresně uvědomí. Pozitivní je, že nejedna žena, kterou trápila bolestivá menstruace, se dočkala úlevy po prvním porodu. Při něm se totiž rozšíří kanálek, jímž odtéká menstruační tekutina.

Toxické vložky a tampony zhoršují infekce

Navzdory reklamám, které slibují čistotu, svěžest a diskrétnost nám mohou běžné hygienické pomůcky pořádně zavařit. A mnohdy si toho ani nevšimneme. Klasické průmyslově vyráběné tampony a vložky jsou totiž plné rizikových látek, které mohou být ve větším množství pro tělo toxické. Jsou to zejména agresivní bělidla, umělá barviva a syntetické parfémy. Ty působí přímo na citlivé sliznice mohou mít podíl na bolestivém prožívání menstruace. Mimo to také vyvolávají alergické reakce a mohou zhoršovat průběh vaginálních infekcí. Věděly jste, že tampóny vysušují sliznici pochvy, čímž u některých žen ještě přikrmují menstruační bolesti?

Nejlepším způsob, jak své tělo ochránit před riziky přidané chemie v dámských vložkách a tamponech, je vyměnit komerční produkty za exempláře z nebělené biobavlny či moderní látkové vložky, které jsou i příjemně prodyšné. Existují ale i maximálně přírodní tampony z mořské houby a nebo menstruační kalíšky z lékařského silikonu, které neobsahují žádné toxické látky a navíc svým uživatelkám poskytují maximální komfort. 

shutterstock 403459432

Menstruační bolesrti často mizí po porodu.

Při menzes pomůže orgasmus

Přestože pro někoho je sex během menstruace tabu, milování pár dní před propuknutím může být lékem na bolestivé měsíčky. „Prostaglandin obsažený ve spermatu funguje jako změkčovadlo. Děložní čípek se pak během menstruace daleko snadněji otvírá a krvácení méně bolí,“ popisuje Caroline Oblasser ve své knize Bolestivé měsíčky, SBOHEM!

V období menstruace doporučujeme na uvolnění a zmírnění bolesti orgasmus. Pokud nemáte nikoho do páru, můžete napnuté partie uvolnit tak, že si orgasmus vyrobíte samostatně. Ideální je zalézt si do teplé postele a rozmazlit se. Vyvrcholení totiž velmi uvolní dělohu, a tím se vám uleví. Nejlepší je pak i rovnou usnout – a po probuzení je po bolesti. U některých žen milování během menstruace nejen zmírní bolesti, ale také výrazně zkrátí dobu krvácení. Vždy je ale nutné dbát na hygienu a počítat se zvýšeným rizikem přenosu pohlavních chorob.

Tampony způsobují napětí

Už jste slyšely o volné menstruaci? Vychází z teze, že pokud menstruační krvi stojí cokoliv v cestě, včetně tamponu, krev nemůže přirozeně odtékat, a tak vzniká nepříjemné napětí. Ženy, které tuto metodu založenou na důvěře k vlastnímu tělu praktikují, často zaznamenávají nejen ústup menstruačních bolestí, ale i zkrácení doby krvácení, úplně vymizení špinění nebo výrazné zlepšení svého sexuálního života.

Metoda je postavená na vědomé spolupráci s vlastním děložním čípkem, díky čemuž nejsou potřeba žádné menstruační pomůcky. Když zachytíte signál těla, že se v děloze nashromáždilo dost krve, odskočíte si na toaletu, kde se uvolníte a krev odejde.

Postupně se naučíte cítit, kdy je čas jít na WC. Bude to stejné, jako když cítíte, že potřebujete močit. Do té doby můžete zkoušet vědomě vylučovat krev vždy během návštěvy toalety. První dny při silnější menstruaci je toto vylučování samozřejmě častější, ale ani tak to není příliš často. Rozhodně to v praxi nevypadá tak, že byste tři dny jen seděla na záchodě. Zkrátka si co dvě hodinky odskočíte, jednu dvě minuty tam posedíte a můžete dál fungovat.

Čtěte také: 

Menstruace bez odpadu aneb jde to i jinak

Pánové, chcete rozumět svým ženám? Sledujte lunu!

Potrat. Násilná smrt nebo obrana před neštěstím?

 

 

 

 

foto: Shutterstock, zdroj: Zdroj: www.branakdetem.cz

Lucie Harnošová

Lucie Harnošová

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.