fbpx


Zveřejněno: 21. 3. 2017

Dvě hodiny tělesné výchovy dětem nestačí. Uvažuje se o začlenění hodiny navíc, kde by se děti mohly učit plavat. Na podporu této aktivity je pro letošní rok vyčleněno přes padesát milionů korun. 

V této době probíhá asi na 350 základních školách v rámci družin pokusné ověřování projektu Hodina pohybu navíc. Podle vyjádření ministerstva školství není primárním cílem kvantifikovat pohyb na školách, tedy přidávat třetí hodinu tělesné výchovy plošně, ale spíše v prvním kroku ovlivnit obsahovou část, tedy to, jakým způsobem budou pohybové a sportovní aktivity vedeny, ať již v zájmovém vzdělávání nebo i posléze v hodinách začleněných do výuky.

Změna životního stylu dětí

deti cvici shutter
„Obsahem je ověření účinnosti programu zaměřeného na navýšení pohybových aktivit žáků prvního stupně základních škol. Projekt Hodina pohybu navíc ověřuje revoluční metody, obsah, formy a organizaci práce pedagogických pracovníků v rámci pohybových aktivit školní družiny s logickým přesahem do školních pohybových aktivit. Revolučními metodami se myslí způsob práce s velkým počtem žáků tak, aby všichni byli stále zapojení v pohybu,” uvedlo ministerstvo školství ve stanovisku pro náš portál.

Dlouhodobým cílem je změna životního stylu dětí, ve kterém bude mít pohyb své pevné místo, což by mělo výrazně přispět ke zvrácení negativního zdravotního vývoje populace. Pokusné ověřování je zaměřeno na žáky prvního stupně základní školy, tedy na věk, ve kterém se utváří relativně trvalé a stabilní postoje ovlivňující životní styl.

Plavecké kurzy zdarma?

Pro děti na základních školách je důležité i plavání. Poslanec a bývalý učitel tělocviku Augustin Karel Andrle Sylor (Úsvit) dlouhodobě prosazuje, aby na plavání v rámci školní výuky mohly chodit i děti, pro které v současné době existuje bariéra, například sociální. V rozhovoru s naším portálem uvedl, že snaha se blíží do zdárného konce, chystá se ministerská vyhláška.

„Plavání ve škole zdarma je zatím ve stádiu návrhu paní ministryně. Hlavním důvodem je zlepšení fyzické kondice dětí. Hrazení nákladů na tento sport by mělo být pro školy motivací kurzy pořádat a pro rodiče, aby do nich děti posílali. Důležité je říct, že v tuto chvíli však plavání zdarma není legislativně ukotveno. Ministerstvo zatím zjišťuje možnosti jeho financování, se kterým by byly spojeny i náklady na dopravu,” doplnilo pro náš portál ve svém stanovisku ministerstvo školství.

Peníze na podporu plavání

deti cvici shutter1
Pokud vše dojde do zdárného konce, přidá se podle slov Andrleho deset až patnáct procent škol, jejichž žáci na školní plavání v současné době nechodí. „Velká radikální změna bude v tom, že bude financována doprava,“ řekl. Vzdělávacím institucím by měla být vyplácena částka odvíjející se od počtu najetých kilometrů, který dělí školu a bazén, především v některých obcích nemají totiž plovárnu k dispozici.

Plavání ve školách zatím není povinné, zavedení povinnosti je také zvažováno. V současnosti připravuje ministerstvo Rozvojový program Podpora výuky plavání v základních školách, a to včetně možnosti jeho financování, se kterým by byly spojeny i náklady na dopravu. V tuto chvíli je pro rok 2017 na podporu plavání vyčleněno 52 480 000 korun.

Plavání je v současné době nedostupné pro šest až osm procent dětí ze sociálně slabých rodin. „Nikdo jim to nezaplatí, a tak sedí ve škole a plaveckého výcviku se neúčastní. Bazény nebo plavecké školy by je vzaly klidně i zadarmo – nejde to ale vůči ostatním dětem,“ řekl Andrle. „Podpora je proto důležitá. Byla by to jakási skrytá sociální dávka, která by rodinám – hlavně s více dětmi – pomohla,“ dodal.

Za dostupné lyžařské výcviky

Další otázku, kterou by Andrle v budoucnu rád otevřel, jsou lyžařské kurzy pro sedmý ročník základní a první ročník střední školy. Dřív se jich zúčastňovaly všechny děti, dnes je rozdělují sociální bariéry. Některé rodiny na to prostě nemají peníze.

„Vím, je to nákladné, ale dal by se najít kompromis. Jako učitel tělesné výchovy si pamatuju, že v každé škole byly lyže a vybavení, škola to půjčovala. Bylo by to dobré i dnes. Dnes totiž půlka třídy na lyže nejede, byť je výcvik v laciném zařízení, stejně vyjde třeba na pět tisíc korun,“ dodal Andrle. Je třeba držet ve všem palce – více pohybu, ať již v hodinách tělocviku, při plavání nebo při lyžařských výcvicích, dětem rozhodně prospěje.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...