fbpx


Zveřejněno: 10. 3. 2017

Prý stačí dítko přidržet nad umyvadlem, dřezem nebo speciální nádobkou a říct „domluvené“ heslo, na které vykoná svou potřebu. Alespoň podle teorie takzvané bezplenkové metody. Jaký to má přínos a skutečně lze naučit čůrat vědomě každé novorozeně?

Mnoho lidí si kostrbatým pojmem bezplenková metoda vysvětluje, že plenky dítě vůbec nepotřebuje a matka se omezuje na neustálé uklízení toho, co by v pleně spočinout mohlo. Tuto kontroverzní metodu tak raději nechávají bio a eko matkám, které se snaží fanaticky zachránit přírodu. Pokud si ale něco přečtete, zjistíte, že to důležité na bezplenkovce není to, co se na plenkách ušetří finančně i ekologicky, ale spokojenost dítěte.

child 316211 640

Vaše potomstvo je od narození schopno ovládat své svěrače a už jako malé dává najevo, že potřebuje „čůrat“. Jen my to neumíme pořádně rozlišovat. Typickými signály je ošívání, kopání nožičkama, nepřítomný výraz nebo oklepání se.

Podle vyznavačů bezplenkovky je správné dekódování tohoto dětského sdělení, a tudíž pochopení této základní potřeby dítěte prvním krokem k navázání komunikace s miminkem vůbec. Jak uvádí Barbora Berlinger, autorka e-booku Bezplenkovka LIGHT: „Když na tuto potřebu reagujeme, získává miminko o signál navíc: ano, berou mě vážně a starají se o mě. Je spokojenější a jistější“. Počet plenek, které nemusíte koupit, je tak spíš jen příjemný bonus.

Každé dítě chce mluvit s mámou

A tím se dostáváme i k odpovědi na otázku, kterou jsme nastínili v úvodu. Ano, k bezplenkové metodě je možné vést každé dítě, už jen proto, že ono chce komunikovat s matkou nebo rodičem, a ani to neznamená, že je neustále bez pleny.

Na delší cesty nebo noc je stejně dobré mít něco v zásobě a na otázku „kolik“ pak odpovídá to, jestli chcete na metodu přejít zcela nebo jen částečně. V každém případě - bezplenkovce je dobré naučit dítě maximálně do 6 měsíců věku a samozřejmě si to žádá důkladnou přípravu maminky. Ani ne tak ve smyslu toho, co je potřeba koupit, i když na eshopu Brána k dětem koupíte i speciální nádobku na tuto metodu, ale spíš ve smyslu vytipování si časů, kdy miminko čůrá nebo kálí.

Většina miminek se počůrá chvilku po probuzení a vykaká po jídle, kojení. Vedle toho si musíte určit signál, který dá miminku jistotu, že teď může. Často se používá klasické citoslovce „ee“ nebo „čí“, ale o podobu slova v konečném důsledku nejde, takže si můžete s dítkem dát i jiné znamení.

Zkuste čůrat vleže

baby 84686 640

Hlavním bodem této komunikační metody je schopnost maminky vypozorovat, kde se dítěti potřeba vykonává nejlépe. Dobré je učit dítě rovnou na záchod. To, že se mu podaří se vyčůrat už během prvních pokusů, je pravděpodobné už jen díky správnému držení v polosedě nebo v klubíčku, které nahrává k tomu si ulevit.

To ostatně potvrzuje i Bora Berlinger, která píše: „Bezplenková miminka vylučují většinou tehdy, když je maminka nebo tatínek drží v klubíčku nad nočníkem. To je poloha pro vylučování jednoznačně nejvýhodnější. Střevo se tak může vyprázdnit daleko lépe než například vleže, pomáhá mu totiž i zemská přitažlivost.“

Navíc při úlevě v této poloze se pak eliminují i další dětské trable, jako je například nadýmání, zácpa nebo opruzeniny. No a o benefitech pro rodiče ani nemluvě. Pro všechny strany je lepší otřít dítko žínkou na patřičném místě, než posléze vytírat stolici z každého dětského faldíku. Takže pokud zrovna máte doma mimčo...

Foto: Pixabay

 

Galerie

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...