fbpx
Zveřejněno: 2. 12. 2017

Mobily, notebooky i televize dokážou děti sice perfektně zabavit, na druhé straně jim však mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace – od spánkových poruch až po snížení imunity. Příčinou je vyzařované modré světlo, které ovlivňuje produkci zdraví prospěšného hormonu melatoninu, a to u dětí i teenagerů dvakrát silněji než u dospělých.

Autoři studie navázali na pět desítek výzkumů z celého světa zaměřených na děti a mládež ve věku od 5 do 17 let. Všechny nezávisle na sobě potvrdily, že vystavení elektronickým obrazovkám je u mladých lidí spojeno se zhoršeným usínáním, nízkou kvalitou spánku i významným zkrácením doby spánku. „Velké množství studií ukázalo, že děti a dospívající, kteří konzumují média prostřednictvím obrazovek, mají vyšší pravděpodobnost, že zažijí poruchu spánku. My jsme však chtěli jít o krok dále a odhalit důvody, proč tomu tak je,“ vysvětluje hlavní motiv výzkumu Monique LeBourgeois, docentka na katedře integrační fyziologie.

oci dite shutterstock 490050946

Na světlo vycházející z digitálních obrazovek jsou děti náchylné hlavně proto, že mají ještě velice citlivé čočky.

V rámci studie byla skupina dospělých a dětí ve školním věku vystavena stejnému množství a intenzitě modrého světla, které je přítomné ve všech elektronických obrazovkách. Následně byla změřena hladina melatoninu v jejich krvi. Ukázalo se, že úroveň melatoninu u dětí klesla dvakrát tolik, což vědci vysvětlují nedokončeným vývojem oční čočky, která není na světlo takové intenzity připravena.

Oči ani mozek dětí nejsou dostatečně připravené

„Děti a mladiství mají průhlednější  čočky, takže je jejich citlivost na modré světlo i jeho průchodnost daleko vyšší než u starších osob. Světlo navíc funguje jako primární časoměřič mozku – potlačuje hormon podporující spánek melatonin, čímž oddaluje ospalost a doslova tlačí zpět biologické hodiny,“ vysvětluje LeBourgeois. Poruchy spánku však nejsou jediným problémem potlačené produkce hormonu melatoninu. Melatonin, který je produkován za tmy v noci, dokáže naše tělo vyčistit od nebezpečných volných radikálů. Pokud se tak však vlivem světla nemůže stát, zvyšuje se riziko nejrůznějších chorob, včetně vážných onkologických onemocnění.

Viníkem narušeného spánku v důsledku expozice digitálních médií je podle vědců i takzvaná psychologická stimulace, která je u mladých velmi silná, ať už se věnují počítačové hře nebo chatu s přáteli. Kvůli kognitivnímu vzrušení, které ji doprovází, je zcela sabotován spánek i rozházen noční i denní cyklus.

usinani shutterstock 563337502

Televize a počítače dětem z pokojů raději odstraňte. Ukolébat je přece mohou i pohádkové knížky.

Mobilní technologie namísto hraček

Vědci proto doporučují odstranění elektronických obrazovek z dětských pokojů a úplný zákaz jejich používání v průběhu noci a minimálně jednu hodinu před spaním. To, že jsou tato doporučení více než potřebná, potvrzují fakta plynoucí z této studie. Ukazuje se, že od roku 2011 se užívání mobilních technologií dětmi do 8 let ztrojnásobilo. Více než 75 % dětí a dospívajících má ve svém pokoji alespoň jednu elektronickou obrazovku, 60 % je působení obrazovky vystaveno hodinu před spaním a 45 % kontroluje svůj mobil i v průběhu noci.

Bezpečnější přístroje do pěti let?

Tato studie odstartovala pětiletý výzkum financovaný Národním institutem zdraví, v jehož rámci jsou děti vystavovány různým intenzitám světla, přičemž je měřena jejich hladina melatoninu v krvi i načasování biologických hodin. Cílem výzkumu je pak přesně určit bezpečnou dávku modrého světla a na jejím základě vytvořit závazné pokyny pro výrobce mobilních technologií.

foto: Shutterstock, zdroj: Science Daily

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.