Přečteno 4789x

Laskavost není něco, s čím se narodíme. Laskavost se musíme naučit a kdo jiný než naši rodiče by nám měl jít příkladem? Jenže jak se děti stanou vstřícnými? Například tak, že se při jejich výchově nebudeme tolik zaměřovat na výkon. Honba za kariérou a penězi je totiž připraví o pocit štěstí.

Podle americké psychiatričky Robin Berman může rodič svou výchovou ovlivnit především tři věci – charakter, vztah k rodičům a schopnost chovat se laskavě. A především ta poslední věc nabývá v dnešní době na důležitosti.

deti sport vykon shutterstock 424878817

Většina dětí je přesvědčena, že jejich vlastní úspěch je pro rodiče nejdůležitější.

Přehodnoťte priority

Kdybyste měli seřadit laskavost, osobní štěstí a úspěch podle toho, jak jsou pro vás tyto věci důležité, jaké byste zvolili pořadí? Stejný úkol dostalo 10 000 dětí v jedné studii z Harvardské univerzity. Velká většina z nich zvolila na prvním místě úspěch, následovaný osobním štěstím a laskavost uváděly až na posledním místě. Tyto děti také věřily v to, že pro jejich rodiče je úspěch to nejdůležitější. Ať tedy říkáme nebo děláme cokoliv, naše společnost je evidentně stále zaměřená na výkon a přenášíme to i na další generace.

Zkuste se ptát jinak

K tomu, abychom své děti vychovali k laskavosti, je potřeba, abychom nejdříve sami změnili svůj přístup. To, jak se chováme, ne to, co říkáme, modeluje naše děti. Děti jsou chytré, a pokud řeknete A, ale uděláte B, poznají to. Nemá cenu se snažit naučit děti laskavosti, pokud sami takoví nejsme. Obligátní otázku „co bylo ve škole“ nebo „jak dopadl test“ můžeme například vyměnit za otázku „co laskavého jsi dnes udělal?“. Děti lépe pochopí, že nezáleží tolik na tom, jaké mají výsledky, ale na tom, jak se chovají k ostatním lidem.

povidani si s detma shutterstock 407850313

Netrvejte tolik na výborných výsledcích vašeho dítěte, mluvte k němu, ptejte se ho, co dobrého se mu za den podařilo vykonat, a buďte mu příkladem.

Soundtrack laskavosti

Když se zamyslíme nad tím, jak mluvíme se svými rodiči, se svým manželem/manželkou, s kamarády – chceme, aby takto mluvily i naše děti? Podle Robin Berman znějí dětem naše slova v hlavě jako soundtrack – záleží na nás, co jim necháme zahrát. Je lepší, když poslouchají oblíbený megahit s názvem „měl by ses za sebe stydět“ a hitovku mládí „ty jsi ale ošklivý chlapeček,“ nebo je raději nahradíme libozvučnějšími songy jako „všichni děláme chyby, jaké ponaučení z toho tedy vyplývá?“

Nejdříve ukázněte sami sebe

Tajnou přísadou rodičovství je schopnost nejdříve ukáznit sebe a pak teprve své děti. Když nás něco naštve, reagujeme většinou rychle, bez rozmyslu a mnohokrát toho pak litujeme. Místo toho je lepší se nejdříve nadechnout a mít svou reakci pod kontrolou. Dítě, které je vychováváno strachem, sice poslouchá jako hodinky, ale určitě to není dobrý základ pro výchovu sebevědomého a psychicky stabilního člověka. Robin Berman doporučuje mluvit s dětmi o laskavosti, povzbuzovat je ke vstřícnému chování, netrvat tolik na výhře ve sportovním turnaji či na prvním místě v matematické soutěži a hlavně jít jim příkladem.

dobry skutek shutterstock 529632655

Je dokázáno, že jsme šťastnější i při pouhém pozorování někoho, kdo dělá dobrý skutek.

Dobré skutky nás dělají šťastnějšími

Snažte se omezit přísun negativních informací z médií. Podle další harvardské studie bylo totiž dokázáno, že nejen když někomu pomáháme, ale také pokud sledujeme někoho při laskavém chování, zvedá se v našem těle hladina serotoninu, který je součástí některých antidepresiv. Z toho vyplývá, že jsme sami šťastnější, i když se pouze díváme na dobré skutky. Dopřejme tedy dětem pohled na laskavost v celé její kráse a udělejme je tím šťastnější.

 

foto: Shutterstock, zdroj: http://goop.com/

Lucie Kvasničková

Lucie Kvasničková

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.