fbpx
Zveřejněno: 28. 7. 2017
Reklama

Říká se, že strachy, kterým nečelíme, se stávají našimi limity. Cyklistka Tereza Němcová sama moc dobře ví, že pokud spadnete (z kola), musíte znovu vstát a krůček po krůčku se zbavit bázně a pochybností, až se dostanete zpět na vrchol. Jak se vyrovnávala se zraněním? Jak dlouho jí trvalo, než se dokázala psychicky opět naladit na výhru? A pomohla jí v tom nějaká vyšší moc? Odpovědi na tyto otázky dostal Marian Jelínek v pořadu Sonda do sportovcovy duše. 

Jaký je recept na překonání strachu? Otázkou je, zda ve vás převládají obavy nebo touha po dosažení cíle. Cyklistka Tereza Němcová o tom ví své. „Horská cyklistika, disciplína cross coutry, se už nejezdí jen na zemi, ale už je tam hodně skoků a překážek – takových, kde člověk musí letět a doufat, že dobře dopadne. To se mi jednou vymstilo a zlomila jsem si klíční kost,“ vypráví.

Rány na těle se sice záhy zahojily, ale šrámy na duši zůstaly. Strach znovu jet naplno a nemyslet na katastrofické scénáře si v její mysli našel své pevné místo a hlava se tak stala jejím největším nepřítelem v cestě za další medailí. Tereza se ale ani přesto nevzdala svého snu. „Rok jsem měla se skákáním problémy, ale pak mě to znovu začalo bavit. Bylo to ale těžké překonat,“ vzpomíná, „tlačili mě trenéři, ale já jsem byla čím dál víc stažená a nebyla jsem schopná to udělat správně. Musela jsem to zkoušet mimo závodní trať, a to se vyplatilo.“

tereza nemcova

Bikerka Tereza Němcová

Dnes se Tereza věnuje spíše vytrvalostním jízdám, kdy je nutné koncentrovat se velmi dlouhou dobu, což je opravdu náročné, a jak ona sama tvrdí, když je na trati, uzavře se sama do sebe a stává se z ní stroj. Tak jako v boji se strachem je i při takto obtížných závodech překážkou spíše hlava než tělo. „Snažím se v sobě utišit vnitřní hlas, protože ten většinou bývá pochybovačný a znejišťující. Nejlepší fáze je ta, kdy vše oddělím a řeším jen trať,“ tvrdí.

Co bude do budoucna Tereza dělat, ještě neví, uvědomuje si, že se sportem bude muset jednou skončit, ale zatím má stále silnou touhu soutěžit a vyhrávat. Ačkoliv se touto otázkou už dva roky zabývá, teď má nový tým, a tak i další hnací motor, který ji žene kupředu. I když na to, že jednou založí rodinu, už se prý těší. A jestli se někdy obrací s prosbami na Boha? Odpověď na tuto otázku se dozvíte ve videu. 

Za poskytnutí prostoru k natáčení děkujeme vítkovické Bolt Tower.

 

foto: archiv

Tipy redakce

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po propité silvestrovské noci dali jako spousta lidí následující...

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Novinář Chris Taylor na serveru Mashable pregnantně vyjádřil stav , ve kterém se...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.