fbpx
Zveřejněno: 2. 8. 2017

Určitě jste to také slyšeli. Nejlepší na hubnutí je běhat ráno zcela na lačno. Jedná se ale o mýtus vyvrácený nejen běžeckými instruktory, ale i nutričními odborníky, kteří radí vrcholovým atletům. Pro vytrvalostní sportovce, typicky právě běžce, kteří chtějí hubnout, je důležité, aby co nejvíce spalovali tuky. K tomu je ale nezbytná nejen mírná aerobní intenzita běhu, ale také optimální zásoba cukrů v organizmu.

V praxi tedy nefunguje to, že bychom nejvíce spalovali tuky při ranním běhu úplně nalačno, tedy bez optimálního množství sacharidů, které tělo vypotřebuje během nočního spánku. Ke správnému hubnutí a pro fungování pomalého tukového metabolizmu je určité množství cukrů zcela nezbytné. Dá se říct, že tuky hoří v ohni sacharidů.

„Někteří běžci, kteří chodí běhat ráno nalačno před snídaní, popisují pocity slabosti a nedostatek energie. Optimální množství cukrů je ovšem individuálně odlišné, takže je zapotřebí jejich přísun ráno před vyběhnutím prakticky vyzkoušet. Nicméně doplnit po probuzení hlavně tekutiny a dodat tělu trochu energie alespoň formou iontového sportovního nápoje považuju za nezbytné," říká Martin Levý, instruktor kondičního běhu.

shutterstock 304587284

Uhnat se po ránu v potu, žízni a hladu odborníci nedoporučují

Pozor na pocení a žízeň

Právě doplnění tekutin před ranním sportováním je úplně nejdůležitější i podle nutričních odborníků. "Během teplých letních měsíců může sportovec ztratit i více než 1,25 litru potu za hodinu. Přitom je dokázáno, že již 1-2 % úbytek tekutin zhoršuje fyzickou výkonnost," upozorňuje Prof. MUDr. Libor Vitek, PhD, vedoucí Hepatologické laboratoře Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. Lékařské fakulty, který pomáhá s přípravou i českým olympionikům. "Pot samozřejmě není jen voda, pocením člověk ztrácí řadu iontů, které ovlivňují nervosvalovou dráždivost a jejich ztráta může být příčinou snížení svalové výkonnosti, nebo dokonce křečových stavů," upozorňuje profesor.

Z toho vyplývá i důležitá rada: nečekejte na žízeň, pocit žízně je většinou již provázen takovým deficitem tekutin, který negativně ovlivňuje sportovní výkon. "Vzhledem k obtížnému získávání energie z tukové tkáně a její náročnosti na spotřebu kyslíku je při delší sportovní aktivitě nezbytné doplňovat sacharidy a ionty jako sodík, draslík a hořčík i průběžně," doplňuje Martin Levý.

Doplňujte energii

Ten zároveň upozorňuje, že pro běžce, kteří nemají potřebu redukovat vlastní tukové zásoby a běhají i rychleji, je ranní doplnění energie nezbytné i formou vydatnější snídaně. V tomto případě by u běžců rozhodně nemělo docházet ke vzniku energetického deficitu. "V praxi si každý musí vyladit složení i energetickou hodnotu snídaně a její časový odstup sám, aby při sportu nedocházelo k zažívacím obtížím," říká dále instruktor kondičního běhu.

A je vlastně pro tělo ranní sport vhodný? Určitě ano, ale s rozumem. "Ranní běh klientům doporučuji, říkám mu takzvaný zdravotní. Ve velmi mírném tempu se zlehka proběhnout, vyplavit endorfiny, hormony štěstí a nabudit se do pracovního dne. Rozhodně ale pro tělo není dobré dát mu hned ráno šok desetikilometrovým během ve vyšší intenzitě," apeluje na mírnou ranní zátěž instruktor Martin Levý.

foto: Shutterstock, zdroj: Gatorade

Tipy redakce

Mohli by chameleoni změnit Einsteinovu teorii relativity? Zatím se žádný nechytil

Mohli by chameleoni změnit Einsteinovu teorii relativity? Zatím se žádný nechytil

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.