fbpx

Házíte do fontán peníze? Možná budete mít štěstí, vydělá na tom ale někdo jiný.

Zveřejněno: 31. 8. 2018
Přečteno 24528x

Kašny jsou možná efektivnější dobrodinci než samotné charity. K římské fontáně Di Trevi se váže legenda, že pokud k ní stojíte zády a vhodíte dovnitř minci přes levé rameno, určitě se do Říma zase vrátíte. A lidé se do Říma evidentně vracet chtějí, za hodinu totiž fontánu navštíví přibližně 1200 lidí, přičemž tisíce z nich denně tento rituál absolvuje. Fontáně tak přinesou přibližně 13 000 eur týdně, což dělá asi 860 000 eur ročně.

Související…

Jak ze světa mizí penízeProč dáme peníze raději Čechovi než cizinci? Kde leží hranice altruismuAmerika na prvním místě? Když se to ucpe cestou na Mars

Mince vytvoří denně takový nános, že římskokatolické charitě Caritas trvá každý večer hodinu vyndat všechny mince a rozdělit peníze potřebným. Dokonce díky výnosu otevřeli i nízkonákladový supermarket. 

Na drobné s vysavačem

Zatímco Fontána di Trevi musí být čištěna každý den, dalším slavným fontánám to stačí jednou za několik měsíců. Jezero u slavného Las vegaského hotelu Bellagio vydělává 12 000 USD ročně a používá velmi efektivní čistící systém – obrovský vysavač.

ditrevi vyberci

Emptying the coins out of Trevi Fountain in Rome. . Fontana di Trevi, Rome, Lazio, Italy.


Fontána před Mall of America v Minnesotě vydělává přibližně 2 000 USD měsíčně a výtěžek je darován charitě a neziskovkám. Fontány všech 24 tematických kaváren řetězce Rainforest Cafes vydělávají asi 25 000 USD ročně a peníze jdou na charity chránící životní prostředí.

rainforest cafe2

Fontány v Disney Worldu zase pomáhají dětem z dětských domovů.

Památník 9/11 Memorial v New Yorku již vybral téměř 3000 USD v mincích, a to i přesto, že je do vody zakázáno cokoliv házet. Do fontány v Bryant Parku v New Yorku spadne asi 3400 USD ročně, tyto mince ale vyberou pouliční „sběrači“. 

911 memorial

Oproti zbytku výnosných fontán je tady Buckingham Fountain v Chicagu, která je sice jedna z největších na světě, ale vybere jenom 200 USD ročně.

buckingham fountain chicago

Takže až příště budete stát na jednom z těchto míst, hoďte si klidně dvakrát. Jednou pro štěstí sami sobě, jednou pro někoho jiného. A nezapomínejte na to, že hodit drobné do kašny neznamená zahodit peníze do kanálu.

foto: Shutterstock a Profimedia, zdroj: Time

Tereza Hermochová

Tereza Hermochová

Mám ráda poezii. Natáčím dokument, ale ještě nevím o čem.Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.