fbpx
Zveřejněno: 26. 12. 2018

Ač je Jan Vojáček klasicky vystudovaným lékařem, aplikuje v Čechách stále ještě netradiční celostní medicínu, která pojímá člověka jako komplexní bytost. Je inspirací mnoha lidem, mění zažité postupy a názory, ukazuje nové perspektivy v přístupu k léčbě. Ty ostatně popisuje i v řadě příspěvků pro Flowee. Jak se ale k celostnímu přístupu k medicíně dostal, kdo ho v životě ovlivnil a v čem spočívá recept na štěstí?

Jste klasicky vystudovaný lékař, jak jste se dostal k celostní medicíně?

S celostní holistickou medicínou jsem se poprvé setkal v roce 2008, když jsem žil ve Skotsku a měl jsem prostor věnovat se věcem, které mě vždy zajímaly. V tomto případě komplexnímu hlubokému pohledu na člověka z hlediska ájurvédy, tradiční čínské medicíny a akupunktury. Od té doby již tento komplexní princip rozvíjím a zavádím do praxe. Postupně mě to dovedlo až k takzvané funkční medicíně, která má kořeny v Americe a která se vyvinula z klasické medicíny.

Jak byste pojem funkční medicína jednoduše vysvětlil?

Funkční medicína je evoluční princip klasické medicíny. Bez problémů ji mohou praktikovat klasicky studovaní lékaři, protože využívá nástrojů klasické medicíny – krevních testů, zobrazovacích metod, fyzikálních vyšetření... Ale přesto je její přístup k člověku jiný. Ta jinakost spočívá hlavně v personalizaci a osobním, empatickém, lidském přístupu ke každému člověku.

vojacek1

Nemoc je pouze signál, celostní medicína se zajímá o její zdroj, říká Jan Vojáček.

Každý jsme jiný a tak k léčbě přistupuje i funkční medicína. Léčba představuje proces změny v životním stylu a často také v systému přesvědčení a chování daného člověka, který má  zdravotní problém. Nemoc je pouze signál, informace, která upozorňuje na vznik nerovnováhy ve fungování organismu na různých úrovních. Důležité je proto poznat příběh, který si člověk do ordinace přináší, zjistit, proč nemoc vznikla, a následně nastavit individuální léčebný plán.

Jít do hloubky

Co bylo hlavním důvodem, že jste začal dělat funkční medicínu v praxi?

Vášeň skutečně pomáhat lidem. Jít do hloubky. Být lidem průvodcem ke změně a vyléčení.

Kdo vás v životě nejvíc ovlivnil?

Nedokážu říct, kdo nejvíc... Ať už osobně nebo čtením různých publikací jsem měl možnost poznat myšlenky a názory spousty skvělých lidí a odborníků různých směrů, nejen medicínských, ale také z oblasti filozofie a života. Na začátku mé transformace to byli zejména Eckhart Tolle, Dan Millman, Amit Goswami, Deepak Chopra, Miguel Ruiz, Robin Sharma nebo Paulo Coelho. Kdybych měl vyjmenovat všechny, byl by seznam lidí, kteří mě ovlivnili, opravdu dlouhý. Neustále se vzdělávám, zajímám se o nové směry a perspektivy, a proto další neustále přibývají.

Prázdné místo uvnitř sebe sama nezaplníme chemickými léky. A právě v té chvíli nastává čas na funkční medicínu.

Funkční medicína se dotýká také témat osobnostního rozvoje, tedy i práce s psychikou či duchovnem. Máte sám nějaký hluboký spirituální zážitek?

Hluboké duchovní zážitky zažívám každý den, kdy jsem schopen vnímat přesahy materiální stránky života a vnímat informace, které ke mně přicházejí. Uvažuji o holotropním dýchání a ayahuasce, ale ještě nenastal ten pravý čas.

Lidé se začínají aktivně zajímat o zdravý životní styl, nové přístupy k léčbě i o to, jak být zdravější na těle i na duši. Čím si tento zájem a s ním spojené pozvolné změny ve společnosti vysvětlujete?

Dosáhli jsme určité úrovně komfortu na materiální, tedy vnější úrovni. Zároveň to s sebou přineslo nárůst počtu lidí, kteří cítí prázdnotu uvnitř sebe, ale nedokážou to správně identifikovat, a tak vznikne určitá fyzická či psychická potíž. Lidé začínají bojovat o svoji duši. Hledají, jak zaplnit prázdné místo uvnitř sebe, a často již chápou, že toho nelze docílit braním chemických léků. Hledají jiné možnosti. Právě pro ně zde s funkční medicínou jsme. A poptávka je čím dál větší.

vojacek2

Šťastní budete podle Jana Vojáčka tehdy, když poznáte sami sebe a pak své nejbližší.

Jak být šťastný? Receptem je sebepoznání

Všude nacházíme nespočet rad, jak zlepšit své vztahy s druhými. Proč jsou podle vašeho názoru problémy v mezilidských vztazích tak frekventovaným tématem?

Má to podle mě jeden hlavní důvod. Jde o nezdravý vztah lidí k sobě samotným. Každý by měl projít procesem sebepoznání a seberozvoje. To je hlavní klíč ke zdravým vztahům k sobě samotnému, a tím pádem i k našim nejbližším.

V mnoha rozhovorech jste mluvil o tom, jak je důležité následovat intuici. Proč?

Intuice je hlas naší vnitřní moudrosti. Ne hlas ega v naší hlavě. Intuice to s námi vždy myslí dobře, neustále nás informuje, co je pro nás skutečně dobré k udržení rovnováhy a co je naopak špatné, a z této rovnováhy nás vyvádí. A to na úrovni psyché, emocí, vztahů, stravy, spánku, pohybu, prostě všeho. Pokud by lidé měli schopnost slyšet a následovat tento hlas, nikdy by neonemocněli. Jak s oblibou říkám, zemřeli by zdraví, do poslední chvíle aktivní, soběstační, bez léků a bolestí.

Pro každého znamená ono vytoužené „být šťastný“ něco jiného. Co to znamená pro vás a co byste poradil lidem, kteří po štěstí touží?

Štěstí přímo souvisí s kvalitou vztahu k sobě samému a s kvalitními vztahy s nejbližšími. Štěstí je být svobodný, nezávislý na názorech druhých, nezávislý na názorech vašeho ega. Šťastný je ten, kdo následuje vášeň svého srdce a naslouchá své intuici, která ho za štěstím přirozeně vede.

Související…

Jan Vojáček: Štítná žláza jako malý pachatel velkých trablůJan Vojáček: Stres je motor i zabijákJan Vojáček: Jak na nefunkční životní styl? Zkuste funkční medicínu

Rok 2018 bude velká jízda

Blíží se Vánoce. Jaký význam pro vás mají a jak je trávíte?

Pro mě jsou to svátky klidu, aniž by to bylo klišé. Budeme s přítelkyní doma a uděláme si pohodu s minimem dárků, ale maximem vzájemné pozornosti. Těším se, že vypnu hlavu a budu si užívat pohádek a bramborového salátu. Načerpám síly do nového roku, který bude velká jízda.

Myslíte si, že je důležité udržovat tradice při životě?

Tradice a rituály jsou obrovsky důležité. Uklidňují mysl a zároveň se jejich prostřednictvím hlásíme k určité příslušnosti. Měli bychom být hrdí, že jsme Češi, a staré tradice obnovovat.

Zmínil jste, že příští rok bude „velká jízda“. Na čem aktuálně pracujete, co vás v dalším roce čeká a na co se v blízké budoucnosti těšíte?

Je toho mnoho. Chystám nový systém dovzdělávání lékařů směrem k funkční medicíně. Připravujeme konferenci, která se bude věnovat těmto evolučním principům v péči o zdraví. A do toho přichází velké množství různých edukačních přednáškových akcí a samozřejmě zůstává stále stejně intenzivní práce s mými klienty. Ale na co se nejvíce těším, je narození mé první dcery. To přijde už v únoru.

Celý rozhovor najdete na serveru Beztíže.cz.

foto: Facebook Jana Vojáčka, zdroj: BezTíže

Alice Mikulášová

Alice Mikulášová

Novinářka a copywriterka. Zajímá se o témata zdravého životního stylu, psychologie, rodičovství a mezilidské komunikace.Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.