Přečteno 30609x

Vytváříte si domněnky a hypotézy? Dělá to tak většina z nás. Je dobré si uvědomit, že hlava a schopnost myslet je sice důležitá, ale měli bychom je používat pouze, když chceme. Mnohé věci totiž vymyslet zkrátka nelze. Dají se pouze zažít, procítit a musíme s nimi někdy „bezhlavě“ splynout.

Vylezme teď na chvíli ven z naší hlavy a podívejme se o kousek níž do těla. Tam někde totiž sídlí náš instinkt, naše pudy a naše pravá podstata. Přesně v tom místě, kde cítíme mravenčení nebo sevření, když se na něco/na někoho těšíme, nebo když máme strach. Tam, kde cítíme lásku, touhu a sílu. V tomto místě k nám prostřednictvím pocitů nepřetržitě promlouvá náš instinkt. Dává nám signály, jak máme jednat. Čím častěji se vydáme z hlavy sem dolů, tím více nám to bude zřejmé.

Jestli ještě přesně nevíte, kde sídlí váš instinkt, sestupte z hlavy a pokuste se najít v těle svůj střed. Myslím si, že každý ho máme trochu jinde – ale určitě to bude někde mezi srdcem a rozkrokem. Zkusme si bez dlouhého přemýšlení nacítit, kde přesně je náš střed – kde je to místo, kde sídlí naše pudy, naše síla a vášeň. Jakmile to jednou uděláme, můžeme se tam už kdykoliv vrátit. Naše centrum je stejně podstatné jako hlava a vyplatí se ho aktivně využívat.

instinkt shutterstock 323956202

Nechme instinkt a pudy, aby se přirozeně projevovaly ve všem, co děláme. Umožní nám to být sami sebou, vnější okolnosti nás tolik nerozruší a navíc budeme pro ostatní přitažliví.

Našli jste?

Pokud ano, uvědomte si také, že naše vnitřní síla, náš instinkt a touha jsou do velké míry sexuální podstaty. Sexuální energie je tvořivá síla, je to láska a ta je integrujícím prvkem celého vesmíru. Není na ní vůbec nic špatného. Často se uchylujeme do naší hlavy, protože se obáváme být v kontaktu se svými instinkty a pudy. Máme je však proto, abychom je využívali, ne potlačovali – tím vznikají jedině problémy, frustrace, nemoci a násilí. Právě díky našemu „zvířecímu“ instinktu můžeme tvořit a posouvat se dál ve věcech, na které hlava nestačí. Nechme instinkt a pudy, aby se přirozeně projevovaly ve všem, co děláme. Umožní nám to být sami sebou, vnější okolnosti nás tolik nerozruší a navíc budeme pro ostatní přitažliví. Každého z nás přeci nejvíc zaujmou lidé, u kterých cítíme, že jednají ze své pravé podstaty, s vášní a s osobitostí.

Vzájemná integrace je důležitá

Nechci tím říct, že bychom se měli začít chovat úplně jako zvířata. Člověku byla dána schopnost myslet z toho důvodu, aby mohl se svými instinkty pracovat vědomě. I v tomto případě platí, že všechno by mělo být v rovnováze, tedy ideálně bychom měli umět najít harmonické propojení mezi instinktivním (bezhlavým) způsobem žití s vědomostmi, které jsme nashromáždili v hlavě. Používejme je tak, aby nám ve vzájemné integraci co nejlépe sloužily a posouvaly nás vpřed.

Chcete vědět, jak to dělám já? Většinu času spočívám ve svém středu, protože je tam klid, jsem to opravdu já, umožňuje mi to téměř nepřetržitě tvořit, přirozeně se projevovat a můj instinkt mi vždy signalizuje, co je pro mě dobré a co ne. Občas mi řekne, že se mám zeptat i rozumu a hlavy – pak to vždycky udělám, protože vím, že zkušenosti a znalosti, které jsem v průběhu života nasbírala, jsou tam právě proto.

instinkt shutterstock 432779671

Člověku byla dána schopnost myslet z toho důvodu, aby mohl se svými instinkty pracovat vědomě. I v tomto případě platí, že všechno by mělo být v rovnováze, tedy ideálně bychom měli umět najít harmonické propojení mezi instinktivním (bezhlavým) způsobem žití s vědomostmi, které jsme nashromáždili v hlavě.

Vystřeďte se

Vylézt častěji ven z hlavy a „vystředit se“ se určitě vyplatí každému z nás. Zkuste to a možná se budete divit, jakou v sobě najdete sílu. Je naší přirozenou součástí, vždycky byla a bude. Čeká, až ji využijeme. A jestli máte strach, co to s vámi udělá, tak si uvědomte, že hlava vám na krku zůstane :-)

foto: Shutterstock

Tereza Hanusová

Tereza Hanusová

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.