Cítí lidé při sadomasochistických hrátkách bolest? Výzkumy ukazují, že ne. O všechno se postará mix hormonů, který spouští jeden orgasmický zážitek za druhým. Zajímavé je, že výzkumy popřely dosavadní předsudky, že vyznavači BDSM jsou devianti. Ukázalo se, že psychicky jsou v daleko větší pohodě.

V mnohých lidech vyvolávají lidé, kteří praktikují BDSM otazníky. Vnímají je jako jedince s psychopatologickou poruchou. Dokonce byste našli i celou řadu psychologů, kteří vysvětlují nekonvenční sexuální radovánky za patologické a dokonce i zvrácené. Účastníci BDSM jsou podle nich psychologicky úzkostliví a nesou si rány z dětství, které často souvisí se sexuálním zneužíváním. BDSM pak pro ně má fungovat jako ventil potíží se sexem a přijetím lásky. Nedávná studie ale ukázala opak. Lidé, kteří vyznávají tyto praktiky jsou naopak psychicky daleko vyrovnanější

V poutech rozkoše

Podobně to popisuje i autorka knihy V poutech rozkoše (najdete ji v zde)  Jaiyi. Ta vysvětluje BDSM jako součást životního stylu. BDSM zahrnuje různorodé postupy, které obvykle zahrnují hraní rolí, ve kterých jedna osoba převezme dominantní roli a druhá převezme submisivní roli. Tyto aktivity často zahrnují mocenské hry, ponížení a někdy, ale ne vždy, bolest.

Ellen Leeová, absolventka psychologie na univerzitě v Severním Illinoisu se svým poradcem Bradem Sagarinem provedla velmi zajímavý výzkum, ze kterého vzešlo, že lidé, kteří cítí bolest mohou zároveň pociťovat slast a úlevu. Při tomto výzkumu se zaměřili na nonsexuální - ale velmi bolestivý - rituál zvaný "Tanec duší". Jedná se o to, že lidé dostali kožní piercing - lépe řečeno háčky, které byly napojeny na lanka. Lana jedné osoby byla propojena s těmi na ostatních ve skupině nebo na pevném předmětu a byla stažena tak, jak hraje hudba nebo bubny. 

shutterstock 653099779

BDMSn není jen bolest. Zahrnuje celou řadu praktik, které mohou ozvláštnit váš sexuální život.

Všech 22 účastníků vyplnilo formuláře, kde v průběhu zaznamenávalo údaje o emocích a zároveň odevzdávali vzorky slin na testování kortizolu. Ukázalo se, že kortizol se vzhledem k bolesti sice navýšil, ale v přímé úměře k jeho zvyšování docházelo i k lepším pocitům. Většina účastníků popisovala, že se cítí více uvolnění. 

Jak je možné, že je to nebolí?

Vysvětlením, proč lidé při BDSM necítí bolest, ale rozkoš je vysoká dávka endorfinů, která se vyplavuje do krve. Endorfiny (a opiáty zvané encefaliny) fungují jako přírodní analgetika. Jejich složení je morfinu dokonce podobné. Právě ony mají na svědomí opojení běžce, přirozený nebo orgasmický porod, případně mírnění bolesti po vážném zranění. Při sexu se však do hry dostává i dopamin a chemikálie lásky oxytocin, které příjemné pocity umocňují.

 

 

foto: Shutterstock