Přečteno 31872x

Lidské tělo je naprogramováno k rozmnožování a sex je tedy naprosto přirozenou součástí naší existence. Jenže co když ho nemáte pravidelně anebo vůbec? Pozor! V takovém případě budete nejen náchylnější k nemocím, pravděpodobně se dostaví i deprese a mužům může tato abstinence doslova vzít vítr z plachet. 

Je dokázáno, že sex významnou měrou prospívá nejen našemu tělu, ale i mysli. Další studie se shodují v tvrzení, že jedinci, kteří nemají pravidelný styk, trpí úzkostlivými stavy a depresemi výrazně častěji než ti, kteří si dopřávají sexuální hrátky. A pozor – k těm podle vědců ani nepotřebujete partnera. Počítá se totiž i čas, který „věnujete sami sobě“.

Více úzkosti

Sex pomáhá vypustit páru. Skotští vědci zjistili, že jedinci, kteří se ho zdrželi, se vyrovnávali se stresovými situacemi, jako je mluvení na veřejnosti, výrazně hůře než ti, kteří měli pohlavní styk alespoň jednou za 2 týdny. Během samotného aktu se totiž v mozku uvolňují hormony, jako jsou endorfiny a oxytocin, díky nimž se cítíme v pohodě. 

par tancuje na ulici shutterstock 261995345

Dobrá nálada = oxytocin a endorfiny. Oxytocin a endorfiny = sex. Sex = dobrá nálada.

Muži, pozor na rakovinu prostaty

Sexuálně abstinující páni se připravují o přirozenou ochranu prostaty. Studie provedená Americkou urologickou asociací totiž zjistila, že muži, kteří si pravidelně dopřávají sex, snížili riziko karcinomu prostaty až o 20 %. Důvod? Častá ejakulace pomáhá z prostaty odstranit potencionálně škodlivé látky.

Větší náchylnost k nachlazení a chřipce

Nedostatek sexu může výrazně snížit i odolnost organismu. To tvrdí vědci z univerzity Wilkes-Barre v Pensylvánii. Zjistili totiž, že lidé, kteří měli sex jednou nebo dvakrát týdně, vykazovali až o 30 % větší množství imunoglobulinu A (IgA) než ti, kteří se mu věnovali buď zřídka, nebo nikdy. Autoři studie vysvětlují, že IgA je jedním z nejsilnějších obranných jednotek proti virům, které dokáže naše tělo samo vyprodukovat.

nemoc shutterstock 354687395

Potit se v peřinách je otrava a přitom tomu jde zabránit jednoduše... také v peřinách.

Stoupá riziko erektilní dysfunkce

Mužům nepřináší sexuální abstinence žádné výhody. Naopak. Kromě toho, že zvyšuje hrozbu rakoviny prostaty, může způsobovat i erektilní dysfunkci. Podle výsledků studie zveřejněné v American Journal of Medicine jsou muži, kteří mají sex pouze jednou týdně, až dvakrát náchylnější ke vzniku erektilní dysfunkce než ti, kteří jej mají častěji. Zdůvodnění je jasné: Penis je sval. A ten sílu a odolnost získává pravidelným tréninkem.

Deprese

Čím déle jsou ženy bez sexu, tím více se u nich vyskytují a prohlubují depresivní pocity. To uvádí studie zveřejněná v magazínu Archives of Sexual Behaviour. Nedostatek pohlavního styku však nemusí být jediným spouštědlem. Tým vědců zjistil, že ženy, jejichž partneři nosili kondomy, se cítily stejně mizerně jako ty, které neměly vůbec žádný sex. Odborníci totiž tvrdí, že sperma obsahuje sloučeniny, jako je např. melatonin, serotonin a oxytocin, které mohou příznivě ovlivnit psychiku žen při nechráněném sexuálním styku.

 

foto: Shutterstock, zdroj: Prevention

Kateřina Lukášová

Kateřina Lukášová

Novinářka, učitelka jógy a instruktorka trx. Milovnice zdravého života, knih, zvířat, filozofie a historie. Ráda píše povídky a chystá se na román.

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.