Ačkoliv panuje vůči homosexualitě stále řada předsudků, jsou podle výzkumu lesby a gayové ve vztahu mnohem šťastnější než heterosexuální páry. Vyznávají totiž podobné hodnoty, dokážou si lépe rozdělit péči o děti i domácnost a snadněji spolu komunikují. V čem nás ještě mohou inspirovat?

Profesorka psychologie a vztahová terapeutka Joanne Bagshaw se výzkumu homosexuálních vztahů věnovala dlouhých dvanáct let. Došla k tomu, že štěstí heterosexuálních párů mnohdy brání genderové stereotypy, díky nimž není postavení muže a ženy v partnerském vztahu rovné. To u homosexuálů neplatí. „Větší rovnost vede také k lepší komunikaci. Oba v páru totiž mají pocit, že jejich hlas má stejnou váhu,“ vysvětluje a uvádí osm důvodů, proč jsou gayové a lesby spokojenějšími partnery.

gender role shutterstock 402774097

Heterosexuálové mají v domácnosti často rozdělené role, které si nejsou rovné.

1. Snáze se navzájem uklidní

Mezi páry stejného pohlaví panuje menší psychologické napětí. Znamená to, že například při hádce se homosexuálové snáze vzájemně uklidní na rozdíl od párů stejného pohlaví, mezi nimiž toto napětí panuje konstantně vyšší.

2. Nejsou vztahovační

Z výzkumu také vyplývá, že gayové a lesby si věci neberou tak osobně jako heterosexuální páry. Negativním poznámkám nepřikládají stejnou váhu jako těm pozitivním. Naopak páry stejného pohlaví byly častěji naštvané kvůli negativním komentářům svého protějšku a mnohem více se těmito slovy nechaly ovlivnit.

3. Berou věci s humorem

Homosexuálové si po hádce projevují více náklonnosti a humor používají k urovnání konfliktů častěji než heterosexuální dvojice.

lesbicky shutterstock 516144880

Lesbičky se spolu milují sice méně často, ale vyvrcholení dosáhnou vždycky.

4. Rovné rozdělení moci

Vztahy homosexuálních dvojic jsou mnohem rovnější než vztahy dvojic opačného pohlaví. Heterosexuálové více se svým partnerem manipulují a snaží se ho ovládat a kontrolovat. 

5. Sexuální uspokojení

Lesbické páry mají podle výzkumů sex sice méně často, zato si při něm užijí více orgasmů než heterosexuální nebo bisexuální ženy.

6. Méně nevěry

Homosexuální páry se tolik nepodvádí jako partneři opačného pohlaví. Není to tím, že by je to do jiné postele čas od času nelákalo, ale otevřeněji spolu komunikují o tom, jak vnímají monogamii. Ve studii Joanne Bagshaw dokonce polovina gayů uvedla, že měli mimopartnerský sex, o kterém jejich přítel věděl.

homosex shutterstock 411218005

Děti homosexuálních rodičů jsou prý šťastnější než potomci heterosexuálů.

7. Domácí práce

Ke spokojenosti homosexuálů rovněž přispívá, že si domácí práce obvykle dělí rovným dílem. Páry opačného pohlaví často determinují genderové stereotypy určující, co má kdo v domácnosti nebo na zahradě dělat.

8. Jsou skvělými rodiči

Z výzkumu je rovněž patrné, že děti homosexuálních rodičů byly zdravější a šťastnější než jejich vrstevníci z heterosexuálních rodin.

foto: Shutterstock, zdroj: Psychology Today

Kamila Steinbachová

Kamila Steinbachová

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.