Sexuální násilí patří mezi nejzávažnější problémy moderního věku. V průběhu svého života se s ním setká 25 % žen a svého útočníka v 80 % případů velmi dobře znají. Ke znásilnění dochází překvapivě často na první schůzce. Tři studentky americké střední školy doufají, že tomu zabrání jednoduchým řešením – pomocí brčka! 

V ČR je oficiálně registrováno jedno až dvě znásilnění denně, ale předpokládá se, že je oznamováno pouze v 8 % případů. S důmyslným vynálezem, který vymyslely Victoria Roca, Susana Cappello a Carolina Baigorri, mu třeba půjde předejít. 

Neobyčejné brčko

K 4,2 % znásilnění dochází po nevědomém požití drog, které jsou většinou přimíchané do drinků. Studentkám ze střední školy Gulliver Preparatory School v Miami na Floridě se ovšem podařilo vytvořit jedinečnou slámku. Navrhly ji tak, aby měla dva různé pásky, které při vkládání do nápoje odhalí, zda je v něm obsažena nějaká droga nebo zda hrozí jiné nebezpečí při jeho konzumaci.

Odhalí nejpoužívanější drogy

Inovativní slámka je schopna odhalit stopy nejoblíbenějších forem drog, včetně rohypnolu, kyseliny gama-hydroxymáselné (GHB) a ketaminu. Konec brčka se zbarví domodra, pokud je v nápoji přítomna některá z drog. Patent na slámku, který umožní dívkám uvést ji na trh a začít prodávat, je v současné době v procesu příprav. Pro financování tohoto nápadu byla navržena kampaň, jež si klade za cíl oslovit co nejvíce lidí. „Víme, že to není řešení, protože to útočníky nezastaví. Doufáme však, že snížíme množství znásilnění a nebezpečných situací, do kterých se můžete dostat po použití drog,“ říká Carolina Baigorri.

znasilneni shutterstock 145891391

Znásilnění není neplánovaným aktem sexuálního pudu. Přibližně 60 % činů je přesně plánovano. Sexuální násilí zároveň patří mezi nejméně oznamované činy.

Mladé dívky jako snadný cíl

„Mám pocit, že se jedná o problém, o kterém slyšíme poměrně často, zvláště když přijdete na střední školu,“ pokračuje Carolina. Podle statistik Ministerstva spravedlnosti dochází poměrně často ke znásilnění právě během rande, nejčastěji mezi vysokoškolskými studenty pod vlivem alkoholu nebo drog, neboť oběti jsou poté povolnější. Jednou z nejvíce cílených skupin jsou ženy ve věku od 16 do 24 let. 

foto: Bored Panda a Shutterstock, zdroj: Bored Panda