fbpx


Zveřejněno: 14. 10. 2017

Kostka patří k nesmrtelným evergreenům módy. Gingham, jak se tomuto vzoru v některých zemích říká, se prvně objevil v 17. století v Indonésii či Malajsii. Ještě v té době se začal dovážet do Evropy. Než se kostka začala objevovat na šatstvu, byla výhradním prvkem v domácnosti.

Marilyn Monroe, Brigitte Bardot či Katharine Hepburn se postaraly kostce o největší slávu. Ikonické krásky 40. a 50. let si totiž tento vzor zamilovaly a ženy, které toužily být jako ony, jej začaly okamžitě nosit také.

Oblíbené vzory

Gingham ale patřil i k symbolům nespoutané americké westernové éry. Tehdy mužní a sexy kovbojové nosili košile, na kterých byla kostka k vidění. Od té doby se každoročně objevuje mezi klíčovými prvky jednotlivých sezón. Zvláště pak vichy kostka či glenček patří mezi nejoblíbenější vzory vůbec.

Zdůraznit bychom ale měli právě glenček. Materiál se čtvercovým vzorováním, ve kterém jsou čtverce uvnitř vzorovány proužky nebo malými čtverečky patří k hojně vyhledávané textilii, jenž se používá k šití business modelů pro muže i ženy. Všeobecně kostku můžeme potkat na přehlídkách udávajících trendy. Momentálně je k spatření v kombinaci s výšivkami, které jsou také velkým oděvním hitem. Podívejte se do naší galerie a vyberte si z mnoha kousků. 

foto: Shutterstock a archiv firem

Galerie

Tipy redakce

Jak na městský stres? Pokud se nehodláte odstěhovat, vyzkoušejte toto

Jak na městský stres? Pokud se nehodláte odstěhovat, vyzkoušejte toto

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...