Přečteno 3094x

Milujete čokoládu? Pak by vám nemělo uniknout nepražené kakao, které je zdravé a má široké spektrum využití. Tahle nejčokoládovější čokoláda vás nadchne svou jemně hořkou chutí, navíc obsahuje speciální látky, které navozují pocity štěstí, a působí i jako přírodní afrodiziakum. 

Čokoládu si často spojujeme s příjemnými pocity – odměňujeme se pralinkami po důležité zkoušce, chroupáme tabulku s oříšky po náročném závodě, radujeme se z krásné bonboniéry, kterou nám dali blízcí k narozeninám. Jenomže pak přijdou výčitky. Ztloustnu, zkazí se mi zuby, zhorší pleť! A z potěšení sklouzneme k předsevzetí, že čokoládu už nikdy nepozřeme. Jde to ale i jinak, zdravěji.

shutterstock 409469563

Nadopujte se čokoládou na bázi nepražených kakaových bobů.

Čokoláda škodí i léčí

Záleží totiž na tom, po jaké tabulce nebo hrnku horké čokolády sáhnete. Libujete si ve sladké hmotě vyráběné z nekvalitního praženého kakaa s přídavkem rafinovaného cukru, ztužených tuků, sušeného mléka a dalších přídatných látek? Pak se nedivte, až vás dostane alergie, přibude kilo navíc a vyraší nějaký ten pupínek.

Když ale zvolíte čokoládu na bázi nepražených kakaových bobů, pak ji rozhodně do škatulky „nezdravé sladkosti“ řadit nemusíte. Pravda, sáhnete trochu hlouběji do kapsy, ale výsledek stojí za to. Nejenže se budete olizovat až za ušima, ale navíc svůj organismus nadopujete prospěšnými látkami.

Nepražené kakao pro vaše zdraví

Nepražené kakaové boby se zpracovávají šetrnými metodami při velmi nízkých teplotách (nepraží se). Díky tomu si zachovávají všechny výživné látky. Tak vzniká kakao v nejčistší podobě, které jihoameričtí indiáni označovali jako pokrm pro bohy. Dnes ho právem řadíme mezi tzv. superpotraviny.

Proč byste tedy nepražené kakao měli zařadit mezi své oblíbence? Na rozdíl od pražených čokolád si zachovává omega-6 nenasycené mastné kyseliny důležité pro správné fungování a stavbu buněk. Boby zpracované bez pražení obsahují také mnoho antioxidantů chránících organismus před škodlivými látkami. Kromě toho jsou zdrojem hořčíku, železa, síry, chromu, manganu, zinku a mědi.

shutterstock 629810993

Nebojte se jíst čokoládu, ale jedině s Mírou!

Pocity štěstí a lepší sex

Oblíbená výmluva nepolepšitelných milovníků sladkého, že „čokoláda je dobrá na nervy“, získává s nepraženými kakaovými boby ještě větší rozměr. Stojí za tím MAO inhibitory, které se podílejí na navození pocitů dobré nálady, spokojenosti a štěstí. A že vám to v posteli moc neklape? Sezobněte s partnerem pár čtverečků kvalitní čokolády. O jejích afrodiziakálních účincích se pak přesvědčíte na vlastní oči.

Tabulka, prášek i bonbony

V jaké podobě nepražené kakaové boby seženete? Široké využití nabízí klasický prášek. Zamíchejte ho do mléka, nejlépe rostlinného, a výborný čokoládový nápoj, který vás krásně zahřeje zevnitř, je na světě. Kakaem v prášku také dochutíte ranní kaši, müsli a jogurt. Ujíždíte na ovocném smoothie? Přidejte do něj špetku nepraženého kakaa, které mu dodá ten správný říz. Nebo ho použijte při pečení. Po lahodných brownies z nepraženého kakaa se jen zapráší.

Na e-shopu Iswari ale najdete i spoustu dalších čokoládových dobrůtek z nepraženého kakaa. Například bio kakaový prášek, tabulkové čokolády s různými netradičními příchutěmi – třeba chilli, jahoda a kardamom nebo vanilka s lucumou. Oblíbíte si i snídaňovou směs z nepraženého kakaa s lucumou nebo opravdovou lahůdku – kakaové boby obalené v kokosovém cukru. Počítejte ale s tím, že jakmile nepražené kakaové boby ochutnáte, už nebudete chtít nic jiného.

Spoluautorka Eliška Jindrová

foto: Shutterstock, zdroj: iswari

František Lomský

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.